Cholestaza ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz  Cholestaza ciążowa objawy

Cholestaza ciążowa to choroba, która najczęściej pojawia się pod koniec ciąży i polega na zastoju żółci w organizmie. Objawia się uporczywym i trudnym do opanowania świądem oraz żółtaczką. Jest odwracalną dysfunkcją wątroby, która może jednak prowadzić do wielu powikłań, przede wszystkim u płodu. Skąd bierze się cholestaza ciążowa? Objawy i przyczyny choroby omówimy w poniższym artykule.

Cholestaza ciążowa – co to jest i jakie są jej przyczyny? 

Ciąża to szczególny czas. Kobieta spodziewająca się dziecka może odczuwać szereg różnych dolegliwości związanych z burzą hormonalną i rosnącym pod sercem nowym życiem. Niekiedy ciężarne doświadczają także zaburzeń biochemicznych, które mogą mieć ogromny wpływ zarówno na samopoczucie samej kobiety, jak i rozwój płodu. Jednym z takich zaburzeń – typowym dla kobiet ciężarnych – jest cholestaza ciążowa. Co to jest i jakie są jej przyczyny? 

Cholestaza ciążowa jest upośledzeniem przepływu żółci w drogach żółciowych i polega na zastoju żółci w organizmie. Efektem tego jest kumulowanie się w organizmie produktów metabolizmu, które nie mogą zostać wyeliminowane. Podstawą choroby jest burza hormonalna, która oddziałuje w tym czasie na wątrobę. Ta, nie jest w stanie poradzić sobie ze zwiększonym stężeniem estrogenu i progesteronu. Choroba ta zazwyczaj rozwija się u kobiet w III trymestrze ciąży, kiedy stężenie wspomnianych hormonów jest największe. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach, cholestaza ciążowa może być również uwarunkowana genetycznie, a na nasilenie dolegliwości może mieć wpływ nieodpowiednia dieta w ciąży. 

Skoro wiemy już, co to jest cholestaza ciążowa, warto przejść do symptomów świadczących o rozwijającej się chorobie. 

Cholestaza ciążowa – objawy

Dbanie o siebie w ciąży jest kluczowe. Jest to czas, kiedy najwyższą opieką kobieta musi otoczyć zarówno siebie i rozwijające się w niej nowe życie. Warto więc być wyczuloną na wszelkiego rodzaju dolegliwości, które należałoby skonsultować ze specjalistą. Jedną z nich mogą być te, którymi będzie charakteryzować się cholestaza ciążowa. Objawy jej zazwyczaj nie są groźne dla matki, natomiast mogą nieść za sobą ogromny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Znacznie groźniejsze są jednak dla płodu. Jednak zacznijmy od początku – co warto wiedzieć w kwestii: “cholestaza ciążowa – objawy”? 

Typowym objawem cholestazy ciążowej jest świąd skóry, bez wysypki, obejmujący głównie dłonie oraz podeszwy stóp. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się wieczorem i nocą, dlatego mogą prowadzić do bezsenności i drażliwości. Najczęściej dolegliwość ta pojawia się po 30 tygodniu ciąży. Wraz z rozwojem choroby może objąć również inne partie ciała. Po pewnym czasie od wystąpienia świądu, u niektórych kobiet może pojawić się żółtaczka, czyli żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych. Dolegliwościom towarzyszą wówczas ogólne rozdrażnienie i niepokój, ale także nudności czy wymioty. 

Cholestaza ciążowa – jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

Nieprzyjemne uczucie wymagające na nas potrzebę nieustannego drapania się, to charakterystyczny symptom, jakim objawia się cholestaza ciążowa. Jak wygląda ta przypadłość? Co ważne – podrażnieniu nie towarzyszy żadna wysypka, jednak swędzenie skóry może okazać się bardzo dokuczliwe. W jaki sposób łagodzić objawy choroby i przynieść sobie ulgę? 

Po pierwsze – co należy wyraźnie podkreślić – w przypadku wystąpienia objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Celem zdiagnozowania choroby najczęściej konieczna będzie hospitalizacja, wykonanie niezbędnych badań oraz dobranie odpowiedniej i bezpiecznej dla ciężarnej terapii farmakologicznej. Ta, na celu będzie miała przede wszystkim uśmierzenie dolegliwości związanych ze świądem oraz zapobieganie ewentualnym powikłaniom choroby i ochronę płodu. Z uwagi na duże ryzyko wad rozwojowych czy nawet zgon wewnątrzmaciczny, bardzo ważne jest wykrycie choroby na wczesnym etapie. A w jaki sposób przyszła mama może złagodzić objawy dolegliwości? 

Mając na uwadze, że podstawą cholestazy ciążowej są zaburzenia funkcjonowania komórek wątroby, przyszła mama musi zadbać o jej odciążenie. Z diety należy więc wyeliminować przede wszystkim pokarmy bogate w tłuszcz oraz produkty wysokoprzetworzone. Jadłospis powinien opierać się na diecie lekkostrawnej, potrawach gotowanych i pieczonych. Należy unikać potraw smażonych i wybierać tłuszcze nienasycone. Odpowiednia i regularna dawka ruchu powinna wspomóc krążenie, a tym samym ułatwić metabolizm i wpłynąć na poprawę samopoczucia. 

Cholestaza ciążowa – jakie badania zrobić?

Doraźne leczenie objawów to nie wszystko. Pozornie niegroźnego świądu nie należy bagatelizować ani czekać na jego rozwój. W diagnostyce choroby konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań klinicznych i laboratoryjnych. Lekarz, celem potwierdzenia choroby, powinien zlecić badanie krwi, obejmujące tzw. próby wątrobowe. Kontroli powinny zostać poddane enzymy wątrobowe, głównie ALT, AST oraz fosfataza alkaliczna. O cholestazie świadczyć będzie także podwyższone stężenie bilirubiny. 

Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, każda ciężarna musi pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego oraz regularnie poddawać się badaniom. Terapia choroby to nie tylko łagodzenie jej objawów, ale także monitorowanie ciąży i stanu zdrowia dzidziusia.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?