Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?
Gdzie jest cewka moczowa?

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

O czym świadczy krew w moczu? Poznaj możliwe przyczyny

Krew w moczu nie jest chorobą, natomiast objawem, który może towarzyszyć wielu poważnym schorzeniom. Rozpoznanie przyczyny pojawienia się krwi w moczu jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia i uniknięcia poważnych powikłań. Warto jednak wiedzieć, że czerwone zabarwienie moczu nie zawsze musi oznaczać obecność w nim czerwonych krwinek. Kiedy jednak zmieniona barwa moczu powinna zapalić czerwoną lampkę w naszej głowie? O czym świadczy obecność erytrocytów w moczu i jakie badania należy wykonać, by ją potwierdzić?

Lekarz siedzi przy biurku i bada stojący obok kubeczek z moczem pod względem obecności krwi w moczu.
Poród naturalny i jego fazy

Poród naturalny – jak wygląda i jakie są jego fazy?

Poród naturalny rekomendowany jest przez lekarzy jako najlepsze zakończenie ciąży. Niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i jej dziecka. Jak wygląda poród silami natury i kiedy jest możliwy? Wyjaśniamy, jakie fazy porodu poprzedzają przyjście na świat maluszka!

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Zasady zdrowej diety w ciąży
Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest najczęściej występującą postacią zakażenia układu moczowego, który wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jak radzić sobie w przypadku infekcji układu moczowego? Podpowiadamy, po czym rozpoznać zakażenie i kiedy warto udać się do lekarza.

Ile trwa połóg i jak przebiega?

Nieprzespane noce, silne zmęczenie, problemy z laktacją, krwawienie, baby blues – to często nieodłączne elementy czasu poporodowego, który czeka świeżo upieczoną mamę. Na końcu tej drogi stoi powrót do formy sprzed porodu. Wcześniej jednak – połóg. Co to jest i ile trwa połóg? Podpowiadamy, na jakie zmiany w organizmie powinna przygotować się kobieta, która właśnie przywitała na świecie swojego potomka.

Przebieg połogu
w jakim wieku zaczyna się menopauza

Co to jest menopauza?

Menopauza jest naturalną częścią życia każdej kobiety. Nie oznacza utraty kobiecości czy końca seksualności. Jest jednak nieuchronnym etapem w życiu każdej z nas. Co to jest menopauza? W jakim wieku kobieta wchodzi w fazę przekwitania i jakie są jego pierwsze objawy?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, symptomy i leczenie

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie musisz być osobą starszą, by wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawiło się w Twoim życiu. Wbrew powszechnym przekonaniom to schorzenie, które dotyczy nie tylko seniorów – cierpią na nie również młode osoby znajdujące się w grupie ryzyka tej dysfunkcji. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu i w jaki sposób leczyć tę dolegliwość.

wysiłkowe nietrzymanie moczu
Układ moczowy człowieka - budowa i funkcje

Układ moczowy człowieka – budowa, funkcje i kluczowe elementy

Układ moczowy człowieka to jeden z ważniejszych układów w ludzkim organizmie. Nazywany układem wydalniczym, zbiera produkty uboczne przemiany materii i wydala je z organizmu. Budowa układu moczowego i jego poszczególne elementy umożliwiają mu realizowanie kluczowego zadania, czyli oczyszczania organizmu z toksyn. Jego sprawne funkcjonowanie jest więc newralgiczne dla naszego dobrego zdrowia.

Nietrzymanie moczu: przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu to powszechny problem, o którym zazwyczaj nie mówi się głośno. Jest to temat tabu, który jednocześnie jest uważany za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i dolegliwość, która ma dziś status choroby społecznej. Według najnowszych szacunków boryka się z nim nawet 6 mln dorosłych Polaków. Polaków – bo mimo powszechnych przekonań problem ten nie dotyczy jedynie kobiet w ciąży i po porodzie. Może dotknąć każdego – niezależnie od płci i wieku. Wyjaśniamy, jakie są objawy i przyczyny nietrzymania moczu oraz jak walczyć z tą uciążliwą dolegliwością.

nietrzymanie moczu
Jak leczyć kamicę nerkową?

Jak leczyć kamicę nerkową? Poznaj sposoby wybierane przez lekarzy

Kamica nerkowa to powszechne schorzenie, które może powodować silny ból i dyskomfort. Leczenie kamicy nerkowej polega przede wszystkim na rozpuszczaniu i usuwaniu złogów zalegających w nerkach czy moczowodzie. W niewielkim odsetku możliwe jest bezinwazyjne i domowe leczenie kamicy. A jakie metody rekomendują specjaliści?

Wyciek z cewki moczowej – co oznaczają różne rodzaje wydzielin z cewki?

Bezbarwna wydzielina z cewki moczowej może pojawić się na skutek podniecenia seksualnego. Jest wówczas normalnym, fizjologicznym wyciekiem, bez zmian patologicznych. Niekiedy jednak wydzielina z cewki moczowej może być sygnałem świadczącym o poważnych nieprawidłowościach i chorobach przenoszonych drogą płciową.

Wyciek z cewki moczowej
Czym jest histerektomia?

Czym jest histerektomia? Poznaj rodzaje i sytuacje, kiedy jest wskazana

Histerektomia to operacyjne usunięcie całej macicy lub jej części. Jest jednym – zaraz po cesarskim cięciu – najczęściej wykonywanym zabiegiem ginekologicznym na świecie. Dla wielu kobiet borykających się z obfitymi krwawieniami, uporczywymi dolegliwościami bólowymi czy chorobą nowotworową narządów rodnych, jedynym rozwiązaniem jest właśnie histerektomia. Co to jest i jakie są rodzaje histerektomii? Kiedy zalecana jest histerektomia radykalna, a jakie są wskazania do histerektomii częściowej?

Wszystko, co musisz wiedzieć o masażu krocza przed porodem

Rozluźnienie mięśni dna miednicy oraz zwiększenie elastyczności tkanek krocza to jedne z elementów profilaktyki urazów krocza oraz podstawa przygotowania krocza do porodu. Masaż krocza jest skuteczną, nieinwazyjną i bezpieczną metodą przygotowania ciała kobiety do wydania na świat potomka. Jak wykonać masaż krocza i kiedy warto go praktykować?

Masaż krocza przed porodem
Grzybica cewki moczowej - najczęstsze objawy

Grzybica cewki moczowej – najczęstsze objawy

Grzybica cewki moczowej jest infekcją wywoływaną przez grzyby. Objawia się dyskomfortem w okolicach intymnych oraz bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu. Pojawia się u osób z osłabionym układem odpornościowym, po antybiotykoterapii, w przebiegu cukrzycy, ale także przy stosowaniu niektórych leków. Z uwagi na charakter objawów grzybica cewki moczowej często bywa mylona z powszechnym zakażeniem bakteryjnym. Po czym rozpoznać grzybicze zakażenie cewki moczowej i jak sobie z nim radzić?

Jak ćwiczyć na piłce przed porodem? Poznaj 5 ćwiczeń, które ułatwią Twój poród

Ćwiczenia na piłce przed porodem to doskonały sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych, poprawę postawy oraz przygotowanie ciała do porodu. Jak ćwiczyć na piłce przed porodem, by zadbać o siebie i dziecko? Prezentujemy 5 przykładowych ćwiczeń, które ułatwią Twój poród!

Ćwiczenia na piłce przed porodem
Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Zapalenie cewki moczowej
Męskie klimakterium, czyli andropauza

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Czy przerost endometrium jest groźny? Wszystko o rozroście i jego leczeniu

Przerost endometrium, czyli przerost błony śluzowej wyścielającej macicę, choć najczęściej dotyka kobiety w wieku około i pomenopauzalnym, może występować także u młodych pań. W jego przypadku kluczowa jest wczesna diagnostyka i leczenie, które może zapobiec wielu kłopotom zdrowotnym. Czy przerost endometrium jest groźny? Po czym rozpoznać nieprawidłowy rozrost błony śluzowej macicy i jak go leczyć?

Przerost endometrium
Krwiomocz w ciąży

Krwiomocz w ciąży – co oznacza pojawienie się krwi w moczu w ciąży?

Krew w moczu w ciąży – choć sama w sobie nie jest chorobą, może być jej objawem. Zmiana zabarwienia moczu na różowe, lekko czerwone czy brązowe może świadczyć zarówno o klasycznej infekcji pęcherza moczowego, jak i dowodzić poważnych problemów z nerkami. Kiedy należy zgłosić się do lekarza i jak postępować w przypadku krwiomoczu w ciąży?

Leczenie kamicy szczawianowej – jak skutecznie pozbyć się kamieni wapniowo-szczawianowych?

Kamica szczawianowa jest jedną z najczęściej występujących form kamicy nerkowej. Najczęściej u jej podstaw leży dieta bogata w pokarmy zawierające szczawiany oraz niedostateczna podaż płynów. Część populacji może być jednak genetycznie narażona na występowanie tej choroby. Warto więc wiedzieć, jak przebiega leczenie kamicy szczawianowej i w jaki sposób pozbyć się kamieni nerkowych.

Leczenie kamicy szczawianowej
Czy krew w moczu jest niebezpieczna?

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Jak rozpoznać endometriozę pęcherza moczowego? Poznaj 6 najczęstszych objawów

Parcie na pęcherz, częstomocz czy ból podczas mikcji – to dolegliwości towarzyszące klasycznemu zapaleniu pęcherza. Niekiedy może jednak stać za nimi endometrioza pęcherza moczowego. Objawy jej często są mylone z innymi schorzeniami, a niekiedy nawet lekceważone. Warto jednak wiedzieć, po czym rozpoznać endometriozę pęcherza i kiedy należy zwrócić się do lekarza.

Jak rozpoznać endometriozę pęcherza moczowego?
Kobieta w zaawansowanej ciąży jest na wizycie u lekarza i bada ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciąży

Stan przedrzucawkowy w ciąży – jakie są czynniki ryzyka?

Stan przedrzucawkowy w ciąży to poważne powikłanie, które może zagrażać zarówno matce, jak i dziecku. Wczesna ocena ryzyka jego wystąpienia umożliwia jednak wdrożenie koniecznego postępowania i leczenia, które może zapobiec ewentualnym powikłaniom w przyszłości. Choć stan przedrzucawkowy w ciąży występuje stosunkowo rzadko, na pewne czynniki powinny zwrócić szczególną uwagę kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka.

Gestoza w ciąży – co powinna wiedzieć przyszła mama?

Gestoza ciążowa inaczej określana jest mianem zatrucia ciążowego lub stanu przedrzucawkowego. Objawia się nadciśnieniem tętniczym i białkomoczem. Tymczasem według WHO, nadciśnienie w ciąży jest jedną z najczęściej występujących patologii okresu okołoporodowego i jedną z głównych przyczyn umieralności matek, płodów i noworodków. W jaki sposób diagnozowana jest gestoza w ciąży i czy można jej przeciwdziałać?

Kobieta w zaawansowanej ciąży trzyma się za brzuch, ponieważ martwi sie o gestozę w ciąży
Przyczyny, objawy i leczenie bezmoczu

Kiedy bezmocz powinien stać się powodem do niepokoju?

Z moczem wydalane są toksyczne produkty przemiany materii. Jego całkowite zatrzymanie czy ograniczenie wydalania do mniej niż 100 ml moczu na dobę to tak zwany bezmocz – stan patologiczny, który może świadczyć o chorobach nerek czy poważnych problemach z drogami moczowymi. Te z kolei mogą zagrażać życiu. Jakie są przyczyny bezmoczu i kiedy należy podjąć ich leczenie? Kiedy bezmocz należy skonsultować z lekarzem?

Badanie poziomu witaminy D3 w ciąży – dlaczego jest ważne?

Jak wynika z badań, nawet 80-90 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę D pokrywamy dzięki ekspozycji na słońce. Niestety, w naszej szerokości geograficznej, ze względu na małe ilości światła słonecznego, niezbędna jest dodatkowa suplementacja. Ta bardzo ważna jest również u kobiet ciężarnych. Jaką rolę pełni witamina D3 w ciąży i dlaczego tak istotne jest przestrzeganie jej norm?

Kobieta w zaawansowanej ciąży trzyma szklankę i kilka tabletek, a w tym witaminę D3
Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby
Rozsypane tabletki układają się w znak niedoboru witaminy B12.

Niski poziom witaminy B12 w ciąży – jakie ryzyko za sobą niesie?

Witamina B12 jest jednym z kluczowych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. U kobiet ciężarnych zapotrzebowanie na nią nieznacznie wzrasta. Niedobór witaminy B12 w ciąży jest jednak bardzo niebezpieczny i może prowadzić do nieodwracalnych zmian u płodu. Jaka jest norma witaminy B12 w ciąży i w jaki sposób zadbać o jej odpowiednią podaż?

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku
Kobieta jest na wizycie u lekarza i omawia przyczyny krwotocznego zapalenia pęcherza.

Jakie mogą być przyczyny krwotocznego zapalenia pęcherza?

Parcie na pęcherz, konieczność częstego korzystania z toalety i ból brzucha – to objawy, które bardzo często możemy pomylić z klasycznym zakażeniem pęcherza moczowego. Jeśli towarzyszy im również pojawienie się krwi w moczu, winowajcą może być krwotoczne zapalenie pęcherza, które będzie wymagało natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Jakie są przyczyny krwotocznego zapalenia pęcherza moczowego i kto jest na nie szczególnie narażony?

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży – jak poradzić sobie z bólem?

Rosnący brzuszek, przesunięcie środka ciężkości do przodu i zmiana pozycji ciała, to niemałe obciążenie dla naszych pleców. Bóle kręgosłupa stają się szczególnie dotkliwe w II i III trymestrze ciąży, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z takimi dolegliwościami. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na kręgosłup w ciąży mogą przynieść ogromną ulgę i poprawić samopoczucie ciężarnej.

Kobieta w zaawansowanej ciąży trzyma się za plecy, ponieważ odczuwa ból
Zaparcia u osób starszych

Zaparcia u osób starszych – najczęstsze przyczyny i leczenie

Zaparcia u osób starszych to powszechny problem. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka nawet 20 procent seniorów. Wraz z upływem lat, starzejący się układ pokarmowy wrzuca na niższy bieg, jego praca znacznie spowalnia, przez co często pojawiają się właśnie problemy z trawieniem. Jak pomóc seniorowi w takiej sytuacji? Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych mogą przynieść seniorom ogromną ulgę i uwolnić ich od uciążliwego problemu.

Ćwiczenia na piłce w ciąży – 5 propozycji

Aktywność w ciąży złagodzi dolegliwości bólowe, przygotuje kobietę do porodu i poprawi jej samopoczucie, ale także ułatwi powrót do formy po rozwiązaniu. Jedną z zalecanych aktywności są ćwiczenia na piłce w ciąży, które łączą przyjemne z pożytecznym. Jakie ćwiczenia zalecane są przyszłym mamom i czy każda kobieta w ciąży może je wykonywać? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, rozpoczynając ćwiczenia w ciąży.

Ciężarne kobiety w kolorowych strojach sportowych wykonują ćwiczenia na piłkach.
Nawracające zapalenie pęcherza

Sprawdź, jak pożegnać się z nawracającym zapaleniem pęcherza

Szacuje się, że połowa kobiet choć raz w życiu doświadczyła lub doświadczy zapalenia pęcherza moczowego. W przypadku 10-20 procent zdrowych kobiet, zakażenie układu moczowego ma charakter nawracający. O czym świadczy nawracające zapalenie pęcherza i jak mu przeciwdziałać?

Skąpomocz (oliguria) – przyczyny, objawy i domowe sposoby

Dobowa objętość oddawanego moczu u zdrowego człowieka wynosi od 1,5 do 2,5 litra. Uwarunkowana jest między innymi ilością przyjmowanych płynów. Gdy pijemy więcej – częściej korzystamy z toalety, gdy zmniejszamy ilość płynów – oddajemy mniej moczu. Niekiedy jednak niezależnie od zmniejszenia podaży płynów możemy zaobserwować skąpomocz. Ten jest objawem chorobowym, którego nie należy bagatelizować.

Kobieta jest na wizycie u lekarza i omawia przyczyny skąpomoczu
Zalety i przeciwwskazania fizjoterapii w ciąży

Poznaj zalety i przeciwwskazania fizjoterapii w ciąży

Okres ciąży to niezwykle piękny i ważny czas w życiu kobiety, który jednak wiąże się z ogromnym obciążeniem dla jej organizmu. Burza hormonalna, powiększający się brzuszek czy zmiana środka ciężkości – to wszystko może wiązać się z wieloma dolegliwościami. Remedium na nie może okazać się fizjoterapia w ciąży, która nie tylko poprawi samopoczucie kobiety i komfort codzienności, ale również przygotuje ją do porodu.

Czy witamina B6 pomaga na nudności w ciąży?

Wspomaga układ odpornościowy i wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Uczestniczy w kluczowych procesach metabolicznych, będąc jednocześnie jednym ze składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Witamina B6 w ciąży ma również uwolnić kobietę od mdłości i poprawić jej samopoczucie. Po czym poznać jej niedobór i jak mu przeciwdziałać? W jaki sposób zadbać o odpowiedni poziom witaminy B6, by nie dać się ciążowym nudnościom?

Witamina b6 w ciąży
Kobieta w wannie wykonuje nasiadówkę na zapalenie pęcherza.

Czy nasiadówki na zapalenie pęcherza pomagają? Poznaj fakty i mity

Kąpiele nasiadowe są jednym z najpopularniejszych domowych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami układu moczowego. Rozgrzewanie okolic miednicy mniejszej rzeczywiście może przynieść ogromną ulgę i zmniejszyć dyskomfort, ale warto wiedzieć, w jaki sposób to robić, by sobie nie zaszkodzić. Jak działają popularne nasiadówki na zapalenie pęcherza i czy rzeczywiście są przeznaczone dla każdego?

Hemoroidy w ciąży – czy znikną po porodzie i jak przyspieszyć ich gojenie?

Hemoroidy w ciąży to problem, który dotyka około 30 proc. kobiet. Najczęściej powstają na skutek przewlekłych zaparć oraz wzrostu macicy i jej ucisku na naczynia krwionośne jamy brzusznej i miednicy. Choroba hemoroidalna często towarzyszy kobietom w II i III trymestrze ciąży. Podpowiadamy, co na hemoroidy w ciąży warto stosować, by przynieść sobie ulgę i przyspieszyć ich gojenie.

Hemoroidy w ciąży – czy znikną po porodzie i jak przyspieszyć ich gojenie?
Ból odbytu po porodzie naturalnym

Ból odbytu po porodzie naturalnym – przyczyny i sposoby leczenia

Poród to ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety. Po przyjściu na świat maluszka młoda mama potrzebuje czasu na dojście do siebie. Niekiedy radości z powitania nowego członka rodziny, towarzyszą różnorodne dolegliwości bólowe. Jedną z nich może być ból odbytu po porodzie. Czym jest spowodowany i w jaki sposób radzić sobie z tą dolegliwością?

Cholestaza ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Cholestaza ciążowa to choroba, która najczęściej pojawia się pod koniec ciąży i polega na zastoju żółci w organizmie. Objawia się uporczywym i trudnym do opanowania świądem oraz żółtaczką. Jest odwracalną dysfunkcją wątroby, która może jednak prowadzić do wielu powikłań, przede wszystkim u płodu. Skąd bierze się cholestaza ciążowa? Objawy i przyczyny choroby omówimy w poniższym artykule.

Cholestaza ciążowa objawy
Uroflowmetria – co to jest?

Uroflowmetria – co to jest?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające parcie na pęcherz, to oznaki pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Celem znalezienia przyczyn tego rodzaju zaburzeń, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym narzędziem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w działaniu pęcherza moczowego jest uroflowmetria, czyli badanie służące ocenie przepływu moczu przez cewkę moczową. Jak przebiega badanie uroflowmetryczne i w jaki sposób się do niego przygotować?

Dowiedz się, jakie badania hormonalne wykonać w menopauzie

Menopauza to niezwykle wymagający czas dla kobiecego organizmu. Wykonane w tym czasie badania hormonalne mogą dostarczyć wielu cennych informacji na temat funkcji hormonalnej organizmu kobiety na tym etapie życia. Jakie badanie na menopauzę jest zalecane? Co warto wiedzieć w kwestii: “badania hormonalne – menopauza”?

Jakie badanie na menopauzę
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych – jak utrzymać je w normie?

Nadciśnienie tętnicze jest problemem globalnym. Zmaga się z nim co trzecia osoba, a według WHO stanowi ono najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Lekceważyć nie należy także niskiego ciśnienia. Utrzymywanie go na odpowiednim poziomie jest więc kluczowe w każdym wieku. Dziś zadbamy o prawidłowe ciśnienie u osób starszych. Podpowiadamy, jak dbać o ciśnienie u osób starszych i jakie są jego normy!

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych
Nerwica pęcherza, czyli jak stres wpływa na pęcherz moczowy

Nerwica pęcherza – jak stres wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego?

Mówi się, że stres to jeden z największych wrogów człowieka. Negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Każdy narząd w naszym organizmie, pod wpływem stresu może doświadczyć zaburzeń psychosomatycznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku funkcjonowania pęcherza moczowego. Nerwica pęcherza to potoczna nazwa schorzenia, które określane jest jako zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dopaść każdą z nas. Jak radzić sobie ze stresowym nietrzymaniem moczu?

Suplementy i witaminy w ciąży – co jest naprawdę potrzebne?

Ciąża to czas, kiedy przyszła mama musi zadbać nie tylko o siebie, ale i o rozwijające się pod jej sercem maleństwo. Jest to wymagający okres, w którym istotna jest odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych, wspomagających właściwy przebieg ciąży i rozwój płodu. Jakie witaminy w ciąży powinna przyjmować kobieta i czy zawsze konieczna jest dodatkowa suplementacja?

Jakie witaminy w ciąży
Dlaczego pionizacja po CC jest ważna?

Pionizacja po CC – kiedy i dlaczego jest tak ważna?

Pionizacja po CC jest nieodłącznym elementem czasu tuż po narodzinach dziecka. Pierwsze wstanie z łóżka po porodzie to dla kobiety i jej organizmu ogromny wysiłek. Warto być na niego przygotowanym, ponieważ skuteczna pionizacja po CC zmniejsza ryzyko powikłań po cesarskim cięciu związanych między innymi z krzepnięciem krwi. Wyjaśniamy, w jaki sposób wstawać po porodzie, by nie zrobić sobie krzywdy i jak wygląda pionizacja po CC!

Odżywianie po porodzie – co jeść, a czego unikać karmiąc piersią?

Dieta świeżo upieczonej mamy jest tak samo ważna jak dieta kobiety spodziewającej się dziecka. Sposób odżywiania ma ogromne znaczenie podczas połogu i w czasie karmienia piersią. Wszystko to, co zafunduje swojemu organizmowi kobieta, zostanie przekazane także dzidziusiowi. Co jeść po porodzie, a jakich produktów unikać? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać zdrowa dieta w połogu!

Odżywianie po porodzie – co jeść, a czego unikać
Zapalenie pęcherza domowe sposoby

Sprawdź 6 domowych sposobów na szybką ulgę w zapaleniu pęcherza

Ból, pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu to pierwsze i nagłe, bardzo uciążliwe dolegliwości świadczące o zakażeniu układu moczowego. Dolegliwości te bardzo często mają charakter nawracający. Zamiast od razu sięgać po środki farmakologiczne, warto wiedzieć, w jaki sposób możemy przynieść sobie ulgę, gdy dopadnie nas zapalenie pęcherza. Domowe sposoby – choć nieinwazyjne – mogą okazać się niezwykle skuteczne. 

Jak radzić sobie z wypadającymi włosami po ciąży? Praktyczne porady

Każdego dnia tracimy od 50 do nawet 100 włosów. W normalnych okolicznościach, u zdrowego człowieka około 90 proc. włosów znajduje się w fazie wzrostu, natomiast pozostałe 10 proc. znajduje się w fazie odpoczynku. Jest to jednoznaczne właśnie z ich wypadaniem. Jednak statystyki te mogą znacznie zmienić się po urodzeniu dziecka. Wypadanie włosów po ciąży to problem, któremu czoła musi stawić każda młoda mama. Jak radzić sobie z przerzedzeniem i co na wypadanie włosów po ciąży może nam pomóc?

Czy da się wyleczyć ppuszczanie moczu po oddaniu moczu?

Nietrzymanie moczu w młodym wieku – jak sobie z nim radzić?

Problem z nietrzymaniem moczu może pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Choć przypisywany jest przede wszystkim kobietom i osobom starszym, może wystąpić na każdym etapie życia. Nietrzymanie moczu w młodym wieku to równie powszechnie występujący problem, który wydaje się być jednak tematem tabu. Gdzie szukać przyczyn nietrzymania moczu przez młodych ludzi i jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Objawy przedwczesnej menopauzy – sprawdź, czy Ciebie dotyczą

Menopauza to nieunikniony etap kobiecego życia. Przed tego rodzaju zmianami hormonalnymi nie ma drogi ucieczki. Zazwyczaj pojawiają się one pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Coraz więcej kobiet dotyka jednak przedwczesna menopauza. Zbyt wczesne wygaszenie pracy jajników pociąga za sobą wiele konsekwencji. Jakie są objawy przedwczesnej menopauzy i do czego może doprowadzić bardzo wczesne przekwitanie?

Przedwczesna menopauza – objawy
Nietrzymanie moczu w młodym wieku

Jak poprawić kontrolę nad oddawaniem moczu i uniknąć popuszczania po wypróżnieniu?

Prawidłowe działanie układu moczowego pozwala na pełną kontrolę nad wydalaniem moczu. Tymczasem problemy z zachowaniem prawidłowych funkcji pęcherza moczowego dotyczą dużej części społeczeństwa. Niezamierzony, niekontrolowany i mimowolny wyciek moczu to dolegliwość, z którą borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Równie problematyczne jest popuszczanie moczu po oddaniu moczu. W czym należy upatrywać przyczyn kropelkowego nietrzymania moczu po mikcji i jak radzić sobie z tym problemem?

Co powoduje parcie na pęcherz i jak sobie z nim radzić?

Uczucie pełnego pęcherza to naturalna fizjologiczna reakcja organizmu. Wraz z wypełnianiem się pęcherza moczowego, do naszego mózgu wysyłany jest sygnał mówiący o konieczności jego opróżnienia. Ciągłe parcie na pęcherz bez bólu może mieć jednak różne podłoże. Przyczyny ginekologiczne, choroby układu moczowego czy układu nerwowego, to tylko niektóre z nich. Wyjaśniamy, czym spowodowane może być ciągłe parcie na pęcherz. Sprawdź, co pomaga na uczucie pełnego pęcherza i jak sobie z nim radzić?

Parcie na pęcherz – jak sobie z nim poradzić
Przedporodowe dolegliwości – jak radzić sobie z różnymi rodzajami bólu?

Przedporodowe dolegliwości – jak radzić sobie z różnymi rodzajami bólu?

Bóle głowy przed porodem, bóle krzyża czy dolegliwości związane z powiększającym się brzuszkiem – to codzienność i rzeczywistość każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Przedporodowe dolegliwości mogą znacznie zmniejszyć komfort oczekiwania na potomka, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Sprawdź, jakie są przyczyny bólów przedporodowych i jak przynieść sobie ulgę w tym czasie!

Poliuria, czyli wielomocz – poznaj najważniejsze przyczyny i objawy

Nadmierne oddawanie moczu będące efektem przyjmowania większych ilości płynów jest zjawiskiem absolutnie normalnym i nie powinno budzić niepokoju. Niekiedy jednak zwiększone wydalanie uryny ma podłoże patologiczne i może być objawem poważnych schorzeń. Kiedy poliuria, może być objawem patologii i czym się ona objawia? Wyjaśniamy, jakie przyczyny może mieć wielomocz, co to jest i jak leczyć tę dolegliwość!

Poliuria, czyli wielomocz – poznaj najważniejsze przyczyny i objawy
Poród w wodzie

Czy warto zdecydować się na poród w wodzie?

Poród – jedno z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej stresujących przeżyć w życiu każdej kobiety. Nieodłącznie kojarzony z ogromnym wysiłkiem, wyczerpaniem i bólem. Możliwe jest jednak rodzenie w środowisku, które pozwoli na odprężenie się i złagodzenie bólów porodowych. Poród w wodzie – bo o nim mowa – to poród fizjologiczny, który jest mniej męczący, mniej bolesny, a często również znacznie krótszy. Wyjaśniamy, na czym polega poród w wodzie i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Nokturia – poznaj skuteczne sposoby walki z nocnym oddawaniem moczu

Sen jest niezbędny do regeneracji ośrodkowego układu nerwowego. Stanowi kluczowy czynnik potrzebny dla zachowania zdrowia ciała i umysłu. Niekiedy przerywa go nokturia, która może być objawem towarzyszącym wielu chorobom. O czym świadczy częste oddawanie moczu w nocy, czyli nokturia? Objawy jej mogą być niezwykle uciążliwe, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Nokturia – poznaj skuteczne sposoby walki z nocnym oddawaniem moczu
Przyczyny nawrotu krwawienia w połogu.

Co musisz wiedzieć o krwawieniu w połogu?

Wyczerpanie organizmu po porodzie, huśtawka emocjonalna i kilkutygodniowe krwawienie w połogu – to czas, który przejść musi każda młoda mama. Jest to naturalny etap regeneracji organizmu, gdy ten wraca do równowagi po ciąży i porodzie. Jego nieodłącznym elementem jest właśnie wspomniane krwawienie. Co oznacza i ile trwa krwawienie w połogu? O czym może świadczyć nagły zanik i nawrót krwawienia w połogu i kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Badanie urodynamiczne – kiedy warto je wykonać?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające uczucie parcia – problemy z oddawaniem moczu mogą mieć różne podłoża. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu moczowego, należy zgłosić się do lekarza. Ten może skierować pacjenta na badanie urodynamiczne. Jak się przygotować do takiego badania i na czym polega urodynamika?

Badanie urodynamiczne – kiedy warto je wykonać?
Korzyści z aktywności fizycznej w ciąży

Jakie korzyści niesie za sobą aktywność fizyczna w ciąży?

Poprawa samopoczucia, zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej, skrócenie czasu porodu i – co najważniejsze – zdrowszy i silniejszy maluszek. A to dopiero wstęp do korzyści, jakie niosą za sobą ćwiczenia w ciąży. Aktywna mama dba nie tylko o dobro swoje, ale i nienarodzonego dziecka. Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, by aktywność fizyczna w ciąży była w pełni bezpieczna i jakie ćwiczenia w ciąży sprawdzą się najlepiej!

Joga w ciąży – poznaj najlepsze pozycje

Szkoły rodzenia, fitness dla ciężarnych i ćwiczenia dla przyszłych mam – to tylko niektóre z propozycji kierowanych do kobiet oczekujących na nowego członka rodziny. Joga w ciąży – to kolejna idea ciesząca się coraz większym zainteresowaniem młodych mam. Pozwala zrelaksować się, złapać równowagę, wyćwiczyć oddech i przygotować się do porodu. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą joga dla ciężarnych i jakie pozycje są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Joga w ciąży i najlepsze pozycje
Stres w ciąży

Stres w ciąży – wpływ na zdrowie matki i dziecka

Ciąża to czas, w którym zachodzi wiele zmian. Czas, który powinien być przepełniony radosnym oczekiwaniem na nowego członka rodziny. Tymczasem stres w ciąży to bardzo często nieodzowny towarzysz codzienności przyszłych mam, na które czeka nowa rola życiowa. Silny stres w ciąży oddziałuje nie tylko na kobietę, ale także na nienarodzone dziecko. Zatem, jak radzić sobie ze stresem w ciąży i ciągłym napięciem psychicznym?

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Pojawiają się na samym początku ciąży. Dotyczą nawet 80 proc. kobiet ciężarnych. Zazwyczaj nie świadczą o niepokojących procesach zachodzących w ciele kobiety, ale znacznie pogarszają jej samopoczucie. Mdłości w ciąży – bo o nich mowa – to powszechne zjawisko o podłożu hormonalnym i psychosomatycznym. Podpowiadamy, co na mdłości w ciąży pomaga i jak radzić sobie z nudnościami domowymi sposobami.

Mdłości w ciąży
Zmęczenie w ciąży

Skąd się bierze zmęczenie w ciąży i jak sobie z nim radzić?

Organizm kobiety w ciąży pracuje na podwyższonych obrotach. Musi poradzić sobie z szeregiem zmian, jakie niesie za sobą rozwijający się pod sercem płód. Zmęczenie w ciąży, permanentne osłabienie i brak siły w ciąży to naturalny stan, który nie powinien budzić niepokoju. Odczuwa go wiele kobiet. Jak radzić sobie z ciągłym zmęczeniem w ciąży i podnieść komfort codzienności? Kiedy osłabienie może być oznaką poważniejszych schorzeń?

Ćwiczenia przed porodem – jakie są najlepsze?

Ciąża to niezwykle wymagający czas dla kobiety. Poród – ogromny wydatek energetyczny i wysiłek, na który warto przygotować się nieco wcześniej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przed porodem mogą nie tylko znacznie ułatwić kobiecie aktywny udział w akcji porodowej, ale także przynieść mnóstwo korzyści dzidziusiowi. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia do porodu warto praktykować i kiedy je rozpocząć!

Najlepsze ćwiczenia przed porodem
Oddychanie podczas porodu

Jak oddychać podczas porodu?

Oddychanie podczas porodu łagodzi bóle związane ze skurczami, podnosi komfort kobiety, uspokaja ją i relaksuje. Spokojny, głęboki i miarowy oddech doskonale wpływa także na samego maluszka. Jak oddychać podczas porodu i jakie techniki oddechowe ułatwią nam czas oczekiwania na dzidziusia?

Jak dbać o siebie w ciąży?

Ciąża to nie choroba – wszystkie doskonale o tym wiemy. Jest to jednak absolutnie wyjątkowy czas, w którym warto poświęcić sobie i swojemu ciału znacznie więcej uwagi niż zwykle. Okażmy samym sobie więcej zrozumienia, wsłuchajmy się w potrzeby naszego organizmu i zadbajmy o rodzące się w nim nowe życie. Zatem, jak dbać o siebie w ciąży? Podpowiadamy, co dobrze wpływa na dziecko w ciąży i służy przyszłej mamie!

Jak dbać o siebie w ciąży
Ćwiczenia oddechowe w ciąży

Ćwiczenia oddechowe w ciąży – sprawdź, dlaczego są ważne

Oddech jest istotą życia. Nieco niedocenianą. Oddychamy nie przywiązując uwagi do techniki. Często oddychamy więc źle. Poprawny oddech towarzyszy nam najczęściej jedynie w nocy. Wówczas jest spokojny, miarowy i głęboki. Ten ma ogromne znaczenie także w ciąży. To dlatego jednym z elementów zajęć w szkole rodzenia jest nauka efektywnego oddychania. Jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży warto robić i w jaki sposób pomogą nam one przygotować się do porodu?

Duszności w ciąży – czym są spowodowane?

Duszności, problemy ze złapaniem tchu, płytki oddech czy trudności z nabraniem powietrza – to dolegliwości, które bardzo często towarzyszą kobietom podczas oczekiwania na przyjście na świat potomka. Duszności w ciąży mogą być jedynie efektem zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety, jednak nie powinno się ich lekceważyć. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny duszności w ciąży i kiedy problemy z oddychaniem powinny być dla nas sygnałem alarmowym.

Duszności w ciąży
Objawy ciąży

Objawy ciąży – jak je rozpoznać na wczesnym etapie?

Nasze ciało wysyła nam bardzo ważne sygnały. Nie zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo je odczytać. Dokładnie tak samo może być w przypadku ciąży. Początkowe objawy ciąży zwykle pojawiają się już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Często mylimy je jednak z chwilowym osłabieniem organizmu czy przeziębieniem. Jakie są pierwsze objawy ciąży i jak rozpoznać, że doszło do zapłodnienia? Wyjaśniamy, jakie znaki wysyła nowe życie rozwijające się pod sercem kobiety.

Jak przygotować się do porodu?

Donoszona fizjologiczna ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Teoretycznie, właśnie tyle czasu ma kobieta na przygotowanie do porodu. Narodziny dziecka i powitanie na świecie nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie, które poprzedzone jest jednak szeregiem przygotowań. Podpowiadamy, jak przygotować się do porodu, by zminimalizować stres związany z nowym etapem w życiu.

Przygotowanie do porodu

Jak radzić sobie z bezsennością w ciąży?

Sen to zdrowie. Wzmacnia układ odpornościowy, reguluje układ nerwowy. Jest niezwykle ważnym elementem dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne. Ciąża i zachodzące w tym czasie zmiany w organizmie kobiety mają jednak ogromny wpływ na jakość snu. Według danych Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu, bezsenność w ciąży zgłasza aż 75 proc. kobiet. Jak spać, by się wyspać i w jaki sposób pokonać problemy ze snem w ciąży?

Jak spać w ciąży? Poznaj najlepsze pozycje

Zdrowy sen w ciąży jest niezwykle ważny. Daje on nie tylko szansę przyszłej mamie na regenerację sił, odbudowanie energii i rozpoczęcie dnia w dobrym nastroju, ale przede wszystkim sprzyja prawidłowemu rozwojowi maluszka. Jak spać w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku? Podpowiadamy, na którym boku spać w ciąży i dlaczego odpowiednia pozycja jest tak bardzo istotna!

Jak spać w ciąży
Senność w ciąży

Senność w ciąży – czym jest spowodowana?

Burza hormonalna, zachcianki kulinarne, zmienne nastroje, poranne nudności czy chroniczne zmęczenie – wszystkie kobiety spodziewające się przyjścia na świat swojej pociechy doskonale wiedzą, o co chodzi. Wówczas ich wiernym towarzyszem bardzo często jest także senność w ciąży. Zazwyczaj pojawia się w pierwszym trymestrze, po czym na chwilę pozwala o sobie zapomnieć. Czym spowodowana jest senność w ciąży i jak sobie z nią radzić?

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

na co uważać po cesarce
ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

jak spać po cesarce
Ile trwa menopauza?

Ile trwa menopauza?

Uderzenia gorąca, niestabilność emocjonalna, zaburzenia snu czy bóle stawowo-mięśniowe – to objawy menopauzy, którym czoła stawić będzie musiała każda z nas. Mogą powodować wiele problemów i znacznie obniżać jakość życia. Ile trwa menopauza i kiedy ustępują objawy menopauzy – to z kolei pytania nurtujące każdą kobietę w okresie przekwitania. Wyjaśniamy, jak długo trwa menopauza i jej poszczególne etapy!

Cesarskie cięcie – jak wygląda i ile trwa?

Cesarskie cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji położniczych. Zabieg polegający na wydobyciu maluszka z łona matki poprzez rozcięcie jej powłok brzusznych ma miejsce wówczas, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety lub dziecka. Jak wygląda cesarskie cięcie i ile trwa cesarka? Jak długo kobieta dochodzi do siebie po ciąży zakończonej cesarką?

Jak wygląda cesarskie cięcie

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć. 

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem częstszym, niż może Ci się wydawać. Wiele osób zastanawia się, czy istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu – najlepiej bez konieczności konsultacji z lekarzem. Oczywiście znajdziemy kilka dobrych sposobów, które możemy stosować w domu na radzenie sobie z problemami z kontynencją. Jednak konsultacja z lekarzem jest zawsze bardzo istotna szczególnie przy tak złożonym  problemie, jakim jest nietrzymanie moczu. Domowe sposoby będą ponadto stanowiły uzupełnienie terapii polecanej przez lekarza czy innego specjalistę. Co więc może pomóc Ci przy problemach z NTM?

Czym są ćwiczenia hipopresyjne i jak wpływają na mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia hipopresyjne nadal są mniej znane od tradycyjnego treningu mięśni dna miednicy. Wielka szkoda, gdyż one również mogą pozytywnie wpłynąć na mięśnie brzucha, dna miednicy, a co za tym idzie także na postawę ciała, a nawet krążenie. Czym jest hipopresja? Na czym polegają ćwiczenia z zastosowaniem vacuum?

Bolesne miesiączki - jak sobie z nimi poradzić?

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet, choć nie mówi się o tym wystarczająco często. Silne bóle miesiączkowe niektórym utrudniają normalne funkcjonowanie, dla innych są przyczyną regularnego zażywania leków przeciwbólowych. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jak łagodzić ból, warto poznać przyczyny bolesnych miesiączek.

operacja prostaty a nietrzymanie moczu

Operacja prostaty - jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu po operacji?

Nowotwory gruczołu krokowego  to ogromny problem wśród mężczyzn, którzy nierzadko do ostatniej chwili czekają z udaniem się do lekarza. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. W przypadku rozpoznania symptomów problemów z prostatą jak np. problem z prawidłowym oddawaniem moczu, częstomocz, czy ból, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.  Poza leczeniem zachowawczym niejednokrotnie przy schorzeniach prostaty konieczny jest zabieg operacyjny. Wielu mężczyzn zauważa wtedy u siebie objawy nietrzymania moczu. Czy nietrzymanie moczu po prostatektomii musi wystąpić? Jak poradzić sobie z tym problemem?

O co powinniśmy najbardziej zadbać przy higienie osób starszych

Higiena osób starszych to ważny temat dla opiekunów seniorów oraz ich rodzin, które starają się zapewnić im jak największy komfort. Pielęgnacja osoby starszej to jednak nie tylko sposób na wspomaganie samopoczucia seniora, ale także ochrona zdrowia skóry, czy nawet profilaktyka przeciwodleżynowa. Dlatego tak ważne jest, by kompleksowo zadbać o problemy higieniczne osób starszych. W jaki sposób?

higiena osób starszych
Do jakiego lekarza się udać z problemem nietrzymania moczu?

Do jakiego lekarza się udać z problemem nietrzymania moczu

O problemie nietrzymania moczu mówi się najczęściej w konsekwencji osłabienia mięśni dna miednicy po wielu porodach oraz zwiększaniu ryzyka problemów z utrzymaniem moczu w okresie menopauzy czy w wieku starszym. Dzięki temu wiedza na temat tego schorzenia dociera do coraz szerszej liczby osób umożliwiając wczesne wykrycie dolegliwości i szybkie wdrożenie terapii. Konieczne jest jednak także zrozumienie, że nietrzymanie moczu to problem, z którym warto sobie radzić z pomocą specjalistów. Do jakiego lekarza z nietrzymaniem moczu można się więc zgłosić? Jaki lekarz pomoże w diagnostyce i leczeniu nietrzymania moczu, a jaki może wyłącznie nakierować Cię na innego diagnostę?

Ćwiczenia dna miednicy po czterdziestce - jak poprawnie je wykonywać?

Po czterdziestym roku życia wiele może się zmienić. To dotyczy zarówno samopoczucia, jak i zdrowia fizycznego – w tym także siły mięśni dna miednicy, które odpowiadają za wiele funkcji w Twoim organizmie. Ćwiczenia dna miednicy w tym czasie powinny stać się dla Ciebie częścią Twojej aktywności, jak cotygodniowa joga czy pilates. Regularne ćwiczenie mięśni dna miednicy to element profilaktyki różnych schorzeń. Jednak do tego musisz również wiedzieć, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy. 

ćwiczenia dna miednicy
biegunka u starszej osoby

Biegunka u starszej osoby - jakie są przyczyny i jak ją leczyć?

Dla seniora czasami nawet wydające się na pierwszy rzut oka błahe dolegliwości mogą okazać się potencjalnie niebezpieczne dla ich zdrowia. Tak jest z przeziębieniami, infekcjami wirusowymi, ale również z problemami z układu pokarmowego jak np. biegunka. Biegunka u starszej osoby może być spowodowana różnymi czynnikami takimi jak np. stosowane leki bądź nieodpowiednia dieta. Może jednak stanowić objaw poważnych dolegliwości. Dlaczego biegunki u starszej osoby są tak niebezpieczne? Jak sprawić, by przewlekła biegunka u osób starszych została wyleczona bez uszczerbku na zdrowiu seniora?

5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

Ćwiczenie Pilatesa
Jak poprawić samopoczucie seniora

5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Artykuły higieniczne
Ćwiczenia dla seniora

Ćwiczenia dla seniora na inkontynencję

Chociaż nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które występuje niezależnie od płci czy wieku, statystycznie to osoby starsze borykają się z tymi dolegliwościami częściej. Niestety bywa to również związane z chorobami przewlekłymi, przyjmowanymi lekami czy procesami starzenia się organizmu. Jeśli jednak inkontynencja spowodowane jest osłabieniem funkcji mięśni dna miednicy można spróbować poradzić sobie z nim za pomocą ćwiczeń tych partii mięśni, zwanymi potocznie mięśniami Kegla. Dlaczego warto zachęcać swojego bliskiego seniora do ćwiczeń mięśni dna miednicy? Jakie treningi możesz mu polecić?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniora - jak się przygotować

Wiele osób w podeszłym wieku rezygnuje z aktywności fizycznej – najczęściej z powodu niewygody, bólu stawów czy po prostu braku chęci. Jednak trening na świeżym powietrzu to najlepszy sposób, by dłużej pozostać w świetnej dyspozycji. Ćwiczenia na świeżym powietrzu można przeprowadzać niezależnie od pory roku – w pojedynkę bądź w grupie. Taki trening dla seniora to zawsze świetny pomysł. Jak się do niego przygotować? Jakie ćwiczenia warto uwzględnić?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniorów
Pierwsze objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy – jak rozpoznać początek klimakterium?

Nasze ciało zmienia się przez całe życie. Jednak te najbardziej zauważalne i nieprzyjemne zmiany zaobserwować można przede wszystkim w okresie dojrzewania oraz podczas menopauzy. Menopauza – czy też klimakterium – to okres w życiu kobiety, który może być dla niej bardzo wymagający. Pierwsze objawy menopauzy da się jednak łatwo rozpoznać, by móc mentalnie przygotować się na zmiany. Jak wyglądają początki menopauzy i jakie objawy klimakterium powinny dać Ci wyraźny znak, że zaczynasz przekwitać?

Domowe sposoby na przeziębienie

Chociaż z infekcjami najczęściej musimy borykać się jesienią bądź wczesną wiosną, choroba może dopaść nas w każdym momencie, niespodziewanie. Dlatego warto mieć pod ręką domowe sposoby na przeziębienie. Jakie są najlepsze sposoby na przeziębienie? O to warto spytać naszych mam i babć. Domowe sposoby na grypę i przeziębienie to przecież metody, którymi kiedyś leczono cały czas. Zamiast od razu prosić lekarza o antybiotyk, lepiej dowiedzieć się, jak wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami.

Domowe sposoby na przeziębienie
Higiena intymna

Higiena intymna - jak dopasować odpowiednie produkty

Higiena intymna, zwłaszcza u kobiet, to działania, które nie tylko zapewniają większe poczucie komfortu, ale przede wszystkim chronią przed infekcjami. Prawidłowa higiena intymna wymaga jednak wiedzy na temat własnego ciała, a także środków dostępnych na rynku, które ułatwiają jej utrzymanie. Jak dbać o higienę intymną? Jakich produktów używać, by mieć pewność, że działamy skutecznie i z myślą o dobru miejsc intymnych?

Infekcja pęcherza a inkontynencja

Nietrzymanie moczu jest przykrą i nierzadko wstydliwą dolegliwością, która statystycznie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Zdarzają się sytuacje, gdy NTM wcale nie musi być spowodowane zmianami w organizmie, takimi jak np. osłabienie mięśni dna miednicy. Problemy z utrzymaniem moczu mogą być także efektem nawracających infekcji układu moczowego. Infekcja pęcherza czy dróg moczowych to częsta choroba, która objawia się takimi problemami jak częste wizyty w toalecie, ból podczas oddawania moczu, silne parcie na pęcherz. Czy infekcje układu moczowego mogą doprowadzić do problemów z trzymaniem moczu? Jak sobie z tym radzić? Czy już w takiej sytuacji warto sięgnąć po wkładki na nietrzymanie moczu?

Infekcja pęcherza a inkontynencja
Kobieta w ciąży leżąca w łóżku, która cierpi na zapalenie pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza w ciąży może nie wydawać Ci się dużym problemem. Przecież przeszłaś przez niejedną infekcję w przeszłości, którą szybko zwalczyłaś. Infekcja dróg moczowych w ciąży to jednak coś zupełnie innego. Może okazać się niebezpieczna dla Ciebie i dla dziecka. Zakażenie układu moczowego w ciąży jest  niezwykle częstą przypadłością. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Dlaczego jest tak niepożądana w trakcie tych dziewięciu miesięcy?

Jak dbać o pęcherz moczowy na co dzień - wskazówki dla seniorów

Z wiekiem organizm staje się coraz bardziej narażony na choroby i schorzenia, które pogarszają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Na szczęście w niektórych przypadkach odpowiednia profilaktyka może zdziałać cuda. Nawracający problem z pęcherzem można załagodzić bądź zniwelować właśnie za pomocą działań profilaktycznych. Jak dbać o pęcherz moczowy? Jak dbać o układ wydalniczy? To pytania, które w pewnym wieku zadaje sobie każdy z nas. Z chęcią na nie odpowiemy.

Wskazówki dla seniorów
sport przy inkontynencji

Jak uprawiać sport przy inkontynencji?

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nierzadko rezygnują z aktywności, które sprawiają im przyjemność. To nie powinno mieć miejsca! Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu są możliwe. Co więcej – ćwiczenia na nietrzymanie moczu pozwalają zmniejszyć częstotliwość epizodów NTM i przyczyniają się do lepszego samopoczucia. Aktywność fizyczna przy nietrzymaniu moczu jest bardzo ważna. Jak się do niej przygotować, by nic Cię nie zaskoczyło?

Jak zapobiec inkontynencji w ciąży?

Nietrzymanie moczu w ciąży nie jest rzadką przypadłością. Chociaż często temat ten jest bagatelizowany, kobiety w ciąży muszą borykać się z popuszczaniem moczu zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Dlaczego tak się dzieje? Co odpowiada za nietrzymanie moczu w ciąży i jak można temu zapobiec?

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
inkontynencja podczas menopauzy

Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy?

Kobiety w okresie menopauzalnym mogą spodziewać się wielu, zwykle nieprzyjemnych, zmian, które dotykają nie tylko ich ciała, ale też psychiki. Jedną z przypadłości, która wiąże się z obiema powyższymi sferami, jest nietrzymanie moczu. Zwłaszcza u kobiet, którym nieobcy jest ten problem, zaburzenia układu moczowego mogą się nasilić. To jednak nie oznacza, że nietrzymanie moczu nie może pojawić się także u Ciebie, gdy wejdziesz w okres perimenopauzalny. Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy? Jak można ją wyleczyć?

Jak poradzić sobie z problemem naglącego nietrzymania moczu?

Naglące nietrzymanie moczu jest formą NTM pojawiającą się najczęściej w starszym wieku. U młodych osób występuje rzadziej niż na przykład wysiłkowe nietrzymanie moczu. Postawienie prawidłowego rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego leczenia bywa również trudniejsze w przypadku naglącego nietrzymania moczu. Naglące parcie na mocz może pojawić się podczas infekcji układu moczowego – to całkowicie normalne. Jeśli jednak naglące parcie na pęcherz, konieczność częstych wizyt w toalecie (więcej niż 7-8 na dobę, przy wypijaniu ok. 2-2,5 l płynów) odczuwane jest codziennie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem urologiem. Może bowiem okazać się, że jest niezbędna dalsza diagnostyka celem wykluczenia chorób układu moczowego w tym np. zespołu pęcherza nadreaktywnego.

problem naglącego nietrzymania moczu
nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu

Nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu - dolegliwości, które mogą wystąpić po 40. roku życia

Nieregularny okres po 40. roku życia jest jednym z najczęstszych objawów menopauzy. To wyraźny sygnał od ciała, że gospodarka hormonalna zaczyna się zmieniać. Dolegliwości przy menopauzie mogą być jednak różne. Nieregularne miesiączki po 40. roku życia to nie wszystko, na co powinnaś się przygotować. I nie bój się – przez menopauzę można przejść spokojnie i z godnością. Im szybciej zaczniesz się do tego przygotowywać, tym lepiej.

Obniżenie macicy - przyczyny i zapobieganie

Obniżenie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych albo wypadanie macicy), to dość częsta przypadłość u kobiet – zwłaszcza tych, które mają za sobą niejeden poród. Opadanie macicy spowodowane jest znacznym rozciągnięciem mięśni miednicy, odbytu i pochwy – mięśni dna miednicy. To bardzo rozległa struktura, która odpowiada nie tylko za utrzymanie w miejscu narządów rodnych, ale także za trzymanie moczu i kału. Jak radzić sobie z obniżeniem narządów rodnych? Czy od razu musisz decydować się na operację?

Obniżenie macicy przyczyny
Powrót do formy

Powrót do formy po porodzie naturalnym

Ciąża i poród naturalny są niezwykle wymagające dla organizmu. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet nie jest zadowolonych z tego, jak wygląda i funkcjonuje ich ciało po porodzie. I nie chodzi tylko o rozstępy, dodatkowe kilogramy, ale również o ból krocza, z którym początkowo trzeba sobie poradzić, czy też nietrzymanie moczu po porodzie. Jak wrócić do formy po porodzie, by czuć się ze sobą dobrze, a jednocześnie nie przesadzić z ćwiczeniami?

Przeziębienie przy inkontynencji - jak sobie radzić?

Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, prawdopodobnie wiele normalnych, codziennych sytuacji stanowi dla Ciebie wyzwanie. Jednym z nich jest przeziębienie. To właśnie wtedy organizm jest osłabiony i skłonny do łapania dodatkowych infekcji. Poza tym przeziębienie wiąże się z kaszlem i kichaniem, a popuszczanie moczu przy kaszlu to przecież jeden z najczęstszych objawów tej przypadłości. Jak sobie z tym poradzić?

Przeziębienie przy nietrzymaniu moczu
Sport po 40

Sport po czterdziestce - przegląd form i korzyści

Życie zaczyna się po czterdziestce! Tak przynajmniej twierdzi wielu czterdziestolatków. Jeśli dopiero dołączyłaś do tego grona, prawdopodobnie trudno przyzwyczaić Ci się do czwórki z przodu. Pewnie zastanawiasz się także, jak zrzucić brzuch po 40., czy jak wygląda siłownia po 40. roku życia. Chętnie podpowiemy Ci nie tylko, jak pozbyć się brzucha po 40., ale przede wszystkim, jak czuć się dobrze.

Uderzenia gorąca, wahania nastroju, nietrzymanie moczu - jak radzić sobie z typowymi dolegliwościami menopauzy

Menopauza to czas, w którym ciało i umysł kobiety poddawany jest poważnej próbie. Łagodzenie objawów menopauzy staje się jednym z głównych zadań, które mogą pozwolić Ci funkcjonować normalnie. Sposoby na łagodzenie objawów menopauzy, w tym sposoby na poty w menopauzie, mogą znacznie podnieść komfort Twojej codzienności. Jak sobie radzić z menopauzą, by nadal cieszyć się życiem i nie rezygnować z tego, co kocha się najbardziej?

Uderzenia gorąca
Zalety wzmacniania mięśni dna miednicy w czasie połogu

Zalety wzmacniania mięśni dna miednicy w czasie połogu: jakie ćwiczenia po porodzie warto wykonywać?

Poród jest aktem niezwykle wymagającym – fizycznie i psychicznie. Twoje ciało musi wykonać szereg czynności, by bezpiecznie sprowadzić dziecko na świat. To jednak nie koniec problemów, z którymi będziesz się mierzyć. Przed Tobą także połóg – okres, podczas którego będziesz odczuwać silne zmęczenie, ból krocza i znaczne skurcze macicy, w czasie których dochodzić będzie do usuwania odchodów połogowych. Gdzie w tym wszystkim miejsce na ćwiczenia po porodzie? Warto uwzględnić ćwiczenia po ciąży w swoim codziennym harmonogramie. Dlaczego? Ćwiczenia w połogu mogą pomóc Ci z wieloma problemami, choćby takimi, jak nietrzymanie moczu po porodzie.

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy NTM
ciąża w wieku 40 lat

Ciąża w wieku 40 lat  - jak dbać o siebie i dziecko?

Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40. roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40. roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie w ciąży, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?

Skutki osłabienia mięśni dna miednicy po wielu ciążach

Poród wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Oprócz dolegliwości bólowych związanych z konsekwencjami porodu np. nacięciem i zszyciem tkanek krocza mogą mu również towarzyszyć takie konsekwencje jak osłabienie, uszkodzenie czy wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Wiadomym jest, że każdy kolejny poród wpływa na funkcję mięśni dna miednicy jak również statykę narządów miednicy mniejszej. Niestety nie tylko nietrzymanie moczu może być objawem pogorszenia funkcji mięśni dna miednicy. Z czym jeszcze mogą borykać się kobiety, które przeszły kilka porodów?

Słabe mięśnie kegla po porodzie
higiena w połogu

Jak dbać o higienę intymną w połogu?

Połóg to bardzo wymagający czas dla kobiety. Po porodzie organizm jest osłabiony, krocze natomiast obolałe i tkliwe. Dyskomfort może powodować również pozbywanie się odchodów połogowych. Higiena w połogu jest zatem kluczowa, by chronić się przed infekcjami i zachować komfort. Jak powinna wyglądać higiena po porodzie? Czym myć krocze po porodzie, by nie narazić się na infekcję bądź nie podrażnić bardzo obolałych miejsc?

Infekcja intymna w ciąży - jak jej zapobiec?

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla wielu kobiet, nawet pomimo trudności i niewygód. Jedną z nich jest infekcja intymna w ciąży. Infekcje pochwy w ciąży to bardzo częsty problem, z którym muszą borykać się kobiety. Niestety mogą one doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak wcześniejszy poród czy poronienie. Jak zapobiegać infekcjom? Higiena intymna w ciąży to istotny element działań zapobiegawczych, jednak nie jedyny.

Infekcja intymna w ciąży
higiena osób starszych

Jak dbać o higienę intymną u seniorów?

Higiena intymna osób starszych to temat niewygodny, o którym myśli się dopiero wtedy, gdy trzeba zająć się seniorem – swoim partnerem, rodzicem czy dziadkiem. Higiena osób starszych nie powinna być jednak straszna. To zupełnie naturalny proces, o którym trzeba pamiętać dla zdrowia i komfortu seniora. Jak powinno przebiegać mycie osoby starszej?

Domowe sposoby na infekcje pęcherza

Infekcja dróg moczowych może dawać się we znaki nawet przez kilka tygodni. Oczywiście w takich sytuacjach warto udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Jeśli jednak infekcja układu moczowego dopiero się rozwija, możesz walczyć z nią za pomocą domowych metod. Jakie są objawy infekcji dróg moczowych? W jaki sposób możesz je zniwelować i wyleczyć infekcję bez wizyty u lekarza?

infekcja dróg moczowych
NTM u 40 latki

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu po 40. roku życia

Nietrzymanie moczu nie jest jedynie problemem osób starszych. Nietrzymanie moczu również może się pojawić u 40-latki, kobiety w ciąży czy po porodzie. Jednak kobiety w tym wieku mogą nie być świadome powagi swoich dolegliwości, nie zgłaszają się po pomoc, choć istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Nietrzymanie moczu u kobiet po 40. roku życia często nakłada się na okres przedmenopauzalny, który może nasilać lub przyczyniać się do pojawienia się pierwszych objawów NTM. Jeśli problem NTM jeszcze cię nie dotyczy mimo wszystko koniecznie dowiedz się, jak możesz mu zapobiec.

Akcesoria i przybory higienicznie przydatne w czasie ciąży

Higiena w czasie ciąży jest niezwykle istotna – nie tylko zapewnia przyszłej mamie komfort, ale także może chronić przed powstaniem infekcji, które mogą zagrozić dziecku. Higiena w ciąży może być utrzymana w bardzo łatwy sposób, o ile korzystasz z odpowiednich akcesoriów i przyborów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

higiena ciąży
popuszczanie moczu przy kaszlu

Popuszczanie moczu - wstydliwy problem kobiet po czterdziestce

Popuszczanie moczu to problem, który dotyka nie tylko osób starszych. Już kobiety po czterdziestym roku życia nierzadko muszą się z nim mierzyć. Popuszczanie moczu podczas śmiechu, kaszlu czy wysiłku to jasny sygnał, że z organizmem coś się dzieje. Nie bagatelizuj tego i zacznij szukać pomocy. Popuszczanie moczu może bowiem przerodzić się w coś poważniejszego.

Pielęgnacja ciała po czterdziestce

Być kobietą po 40. wcale nie jest tak łatwo. Choć w dzisiejszych czasach starzejemy się wolniej, nie można oszukać natury. Można ją jednak ułaskawić. Jak dbać o siebie po 40. roku życia? To kluczowe pytanie, które pomoże ci w zrozumieniu przemian, jakie w tobie zachodzą i w okiełznaniu ich wszystkich. Kobieta po 40-tce może być szczęśliwa, zdrowa i zadowolona z siebie.

jak dbać o siebie po 40
nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży: jak złagodzić dolegliwości trzeciego trymestru?

Nietrzymanie moczu przeważnie kojarzy się z przypadłością osób starszych. Zupełnie błędnie! To problem, który nie musi być powiązany z wiekiem. Jest on częsty chociażby u kobiet w ciąży. I to nie bez powodu – parcie na pęcherz w ciąży zwiększa się z czasem, a szczególnie w trzecim trymestrze.

Nietrzymanie moczu u seniorów - przyczyny i postępowanie

Nietrzymanie moczu u osób starszych stanowi ważny problem społeczny, który zdecydowanie obniża jakość życia. Jest to spowodowane wieloma czynnikami – przede wszystkim naturalnym procesem starzenia się organizmu, chorobami współtowarzyszącymi czy osłabieniem mięśni dna miednicy. Dlatego też zarówno nietrzymanie, jak i trudności z oddaniem, a nawet zatrzymanie moczu u osoby starszej powinno być sygnałem alarmującym.

Nietrzymanie moczu u osób starszych
Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe, naglące i mieszane - rodzaje nietrzymania moczu

Według statystyk nietrzymanie moczu (NTM) może dotyczyć nawet dwóch milionów osób w Polsce. Dane są jednak szacunkowe, gdyż – z powodu wstydliwego charakteru tych dolegliwości osoby chore rzadko zgłaszają się po pomoc do specjalistów. A nietrzymanie moczu z całą pewnością nie jest chorobą, którą można bagatelizować.

Nietrzymanie moczu po porodzie: przyczyny i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu po porodzie to częsty problem, który w większości przypadków samoistnie się cofa. Zanim jednak tak się stanie, może uprzykrzyć życie młodej mamy i nie raz wprawić ją w skrępowanie. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie? Jak długo może ono trwać i jak sobie pomóc, by ten problem trwał jak najkrócej?

nietrzymanie moczu po porodzie
Cierpisz na NTM? Nie rezygnuj z aktywności!

Cierpisz na NTM - nie rezygnuj z aktywności!

Wiele osób cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu rezygnuje z życia towarzyskiego, zawodowego, a także z aktywności fizycznej. Lekarze przekonują, że to błąd i doradzają, co zrobić, aby mimo dolegliwości nie tracić radości z treningów i ćwiczeń.