Leczenie kamicy szczawianowej – jak skutecznie pozbyć się kamieni wapniowo-szczawianowych?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Leczenie kamicy szczawianowej

Kamica szczawianowa jest jedną z najczęściej występujących form kamicy nerkowej. Najczęściej u jej podstaw leży dieta bogata w pokarmy zawierające szczawiany oraz niedostateczna podaż płynów. Część populacji może być jednak genetycznie narażona na występowanie tej choroby. Warto więc wiedzieć, jak przebiega leczenie kamicy szczawianowej i w jaki sposób pozbyć się kamieni nerkowych.

Kamica szczawianowa – co to jest i jak powstaje?

Kamienie nerkowe to dość często spotykany problem, w którym złogi nierozpuszczalnych substancji chemicznych wytrącających się z moczu tworzą niewielkie ciała stałe. Jednym z najpopularniejszych rodzajów kamicy diagnozowanej u pacjentów jest kamica szczawianowa i kamienie szczawianowe. A w jaki sposób się one tworzą? Jak powstają kamienie nerkowe? 

To zależne jest przede wszystkim od ich rodzaju. W niektórych przypadkach powodem powstania kamicy nerkowej mogą być genetyczne uwarunkowania. Tak jest chociażby w przypadku cystynurii, gdzie do powstania kamieni przyczynia się nadmierne wydalanie cystyny z moczem. Z kolei do powstania kamieni szczawianowych dochodzi w momencie, gdy szczawiany wapnia, które występują naturalnie w wielu pokarmach i wytwarzane są przez nasz organizm, tworzą w nerkach lub układzie moczowym ciała stałe – złogi będące jądrem krystalizacji. Tak więc dieta bogata w szczawiany i niewystarczające nawodnienie organizmu, ale także choroby przewodu pokarmowego i przyjmowanie niektórych leków, mogą zwiększać ryzyko ich wystąpienia.

Kamienie nerkowe szczawianowe – objawy

Kamienie szczawianowe mogą powstawać na każdym odcinku dróg moczowych, a przemieszczając się do moczowodu lub pęcherza moczowego, mogą powodować szereg dolegliwości.

Kamica wapniowo-szczawianowa przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Z czasem jednak może przebiegać z występowaniem napadów tak zwanej kolki nerkowej, która pojawia się w momencie przemieszczania się złogu do moczowodu. Wówczas kamień przechodzący przez wąski przewód drażni go, doprowadzając do ostrego bólu w okolicy lędźwiowej. Ten może promieniować w kierunku spojenia łonowego i dolnej części brzucha. Często kolce nerkowej mogą towarzyszyć również mdłości i wymioty, a także poty. Chory może zmagać się także z bólem podczas oddawania moczu i obserwować zmianę jego zabarwienia, a także odczuwać ciągłe parcie na pęcherz. 

Do metod diagnostycznych zalicza się wywiad, uwzględniający uwarunkowania rodzinne, przebyte choroby i przyjmowane leki, ale i rodzaj stosowanej diety. Następnie wykonuje się badania ogólne, jak i bakteriologiczne moczu. Warto zrobić także badanie USG jamy brzusznej i miednicy czy inne badania obrazowe. 

Pamiętajmy, że niezależnie od nasilenia objawów, wszelkie nieprawidłowości ze strony układu moczowego należy konsultować z lekarzem. Kamica dróg moczowych jest chorobą przewlekłą, a nieleczona może prowadzić do zakażenia układu moczowego i ciężkiej niewydolności nerek.

Jak się pozbyć kamieni szczawianowych?

Jedną z podstawowych zasad obowiązujących przy leczeniu kamicy nerkowej jest przede wszystkim zmiana diety oraz wypijanie dużej ilości płynów – i to właśnie na to warto zwrócić szczególną uwagę. W pozbyciu się kamieni szczawianowych pomóc może przede wszystkim jak największe rozcieńczenie moczu, które przyczyni się do rozpuszczenia złogów i ich wydalenia z dróg moczowych. Zaleca się przyjmowanie minimum 3 litrów płynów dziennie. Świetnie sprawdzi się tutaj czysta woda, ale także różnego rodzaju herbatki i zioła działające moczopędnie, takie jak liście brzozy, skrzypu polnego czy kwiaty i owoce czarnego bzu. Warto więc pamiętać, by zarówno po posiłku, przed pójściem spać i bezpośrednio po przebudzeniu, wypić przynajmniej dwie szklanki wody. 

W przypadkach, gdy do rozwoju kamicy nerkowej przyczyniają się inne choroby współistniejące, lekarz powinien włączyć postępowanie mające na celu ich wyleczenie. Walkę z chorobą mogą wesprzeć także leki zmniejszające wydalanie wapnia, które jednak zawsze powinny być przepisywane z polecenia specjalisty. Ponadto, w walce z kamieniami szczawianowymi bardzo ważna jest także wspomniana dieta uboga w produkty zawierające duże ilości szczawianów.

Kamica wapniowo-szczawianowa – czego unikać w diecie?

W momencie zdiagnozowania kamicy nerkowej leczenie choroby i zahamowanie jej rozwoju w dużej mierze możliwe jest poprzez stosowanie się do ścisłej diety i przestrzeganie zaleceń żywieniowych. Zatem, czego unikać w diecie przy kamicy szczawianowej? Jakie produkty należy wyeliminować z jadłospisu? 

Z diety wspomagającej leczenie kamicy szczawianowej należy wyeliminować:

  • szpinak,
  • rabarbar,
  • szczaw,
  • buraki,
  • botwinę.

Ograniczyć należy spożywanie między innymi takich produktów jak:

  • suszone figi,
  •  rodzynki,
  • kakao,
  • czekolada,
  • mocna kawa i herbata,
  • truskawki,
  • ostre przyprawy (szczególnie te zawierające glutaminian sodu). 

Zalecana jest więc dieta niskotłuszczowa i niskoszczawianowa. Istotne jest również ograniczenie spożywania soli kuchennej, która wzmacnia wydalanie wapnia z moczu. Podobne działanie wykazuje również białko zwierzęce i cukry proste. Dlatego podaż białka zwierzęcego powinna wynosić do 0,8-1,0 g/kg/d.

W leczeniu kamicy szczawianowej bardzo dobre efekty może przynieść natomiast spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają wydalanie wapnia i szczawianów. Do diety należy więc włączyć między innymi tłuste ryby morskie, orzechy (pistacje, orzechy włoskie czy makadamia) oraz siemię lniane. Do działań profilaktycznych należy zaliczyć także regularna gimnastykę i utrzymanie prawidłowej masy ciała (BMI 18-25 kg/m2).

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, symptomy i leczenie

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie musisz być osobą starszą, by wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawiło się w Twoim życiu. Wbrew powszechnym przekonaniom to schorzenie, które dotyczy nie tylko seniorów – cierpią na nie również młode osoby znajdujące się w grupie ryzyka tej dysfunkcji. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu i w jaki sposób leczyć tę dolegliwość.

wysiłkowe nietrzymanie moczu
Układ moczowy człowieka - budowa i funkcje

Układ moczowy człowieka – budowa, funkcje i kluczowe elementy

Układ moczowy człowieka to jeden z ważniejszych układów w ludzkim organizmie. Nazywany układem wydalniczym, zbiera produkty uboczne przemiany materii i wydala je z organizmu. Budowa układu moczowego i jego poszczególne elementy umożliwiają mu realizowanie kluczowego zadania, czyli oczyszczania organizmu z toksyn. Jego sprawne funkcjonowanie jest więc newralgiczne dla naszego dobrego zdrowia.

Nietrzymanie moczu: przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu to powszechny problem, o którym zazwyczaj nie mówi się głośno. Jest to temat tabu, który jednocześnie jest uważany za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i dolegliwość, która ma dziś status choroby społecznej. Według najnowszych szacunków boryka się z nim nawet 6 mln dorosłych Polaków. Polaków – bo mimo powszechnych przekonań problem ten nie dotyczy jedynie kobiet w ciąży i po porodzie. Może dotknąć każdego – niezależnie od płci i wieku. Wyjaśniamy, jakie są objawy i przyczyny nietrzymania moczu oraz jak walczyć z tą uciążliwą dolegliwością.

nietrzymanie moczu