Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?
Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką GrzegorzewiczAndropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?
Andropauza – co to jest?
Kobieca menopauza jest tematem, któremu zwykle poświęcamy więcej uwagi. Bywa tematem tabu, jednak doskonale znanym i często poruszanym w przestrzeni publicznej. Tymczasem na pewnym etapie życia również u mężczyzn rozpoczyna się okres przekwitania, czyli męskiego klimakterium. To skrywa się pod pojęciem “andropauza” – pojęciem, które w życiu codziennym bywa pomijane, wyciszane i utożsamiane z powodem do wstydu. Zatem, co to jest andropauza i co ją charakteryzuje?
Andropauza u mężczyzn jest jednak zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, związanym z wieloaspektowymi procesami starzenia się organizmu. U podstaw męskiego klimakterium leży niedobór hormonów, takich jak: testosteron, dihydrotestosteron, hormon wzrostu oraz melatonina. Z kolei ich niedobór prowadzi do nasilenia wielu dolegliwości. I choć te często porównywane są z objawami kobiecej menopauzy, która prowadzi do definitywnego wygaśnięcia czynności jajników i zatracenia zdolności rozrodczych, u mężczyzn nawet w okresie pokwitania czynność hormonalna i funkcja rozrodcza zostaje zachowana jeszcze na długie lata.
Objawy andropauzy – po czym rozpoznać męskie klimakterium?
Zmniejszający się poziom hormonów w męskim organizmie daje o sobie znać. Wszystkie te zmiany mają wpływ na odczuwany komfort życia, samopoczucie mężczyzny i jego samoocenę. Objawy andropauzy mogą dotyczyć zarówno sfery fizycznej i psychicznej, ale również seksualnej. Po czym ją rozpoznać? Jakie symptomy mogą świadczyć o nadchodzącym etapie przekwitania mężczyzny?
Objawy fizyczne andropauzy
- problemy z oddawaniem moczu (nietrzymanie moczu, parcie na pęcherz, częste wstawanie w nocy celem oddania moczu),
- zwiększenie tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w rejonie brzucha,
- zmniejszenie masy mięśniowej,
- ogólne zmęczenie i zmniejszenie siły fizycznej,
- zaburzenia snu,
- problemy z erekcją,
- spadek libido,
- uderzenia gorąca i potliwość,
- zawroty głowy.
Objawy psychiczne andropauzy
- obniżone poczucie pewności siebie,
- zaniżenie samooceny,
- uczucie niepokoju i lęku,
- trudności w skupieniu się,
- częste wahania nastroju,
- większa nerwowość i drażliwość.
W kontekście męskiego klimakterium często pojawiają się również pytania, czy andropauza ma coś wspólnego z depresją. Pamiętajmy, że choć zmienny nastrój, poczucie bezsensu i brak sił do działania są naturalnymi objawami przekwitania, to jeśli te towarzyszą mężczyźnie przez dłuższy czas, mogą wskazywać na rozpoczynające się stany depresyjne. Wówczas warto poszukać wsparcia u specjalisty. Andropauza czy problemy natury psychicznej nie są powodem do wstydu. Warto pozwolić sobie pomóc.
Andropauza a seksualność – czy to ma związek?
Psychiczne czy fizyczne objawy andropauzy bardzo często są również powiązane ze sferą seksualną. Obniżenie poziomu testosteronu prowadzi do zaburzeń erekcji, a problemy z uzyskaniem oraz utrzymaniem wzwodu mogą silnie wpłynąć na samoocenę mężczyzny i jego poczucie pewności siebie. Panowie w okresie klimakterium mogą odczuwać również znacznie mniejszą potrzebę zbliżeń seksualnych i nie czerpać z nich już takiej przyjemności, jak wcześniej. Wielu zauważa u siebie także zmniejszenie częstości porannych erekcji. To wszystko z kolei przekłada się na jakość życia seksualnego i zadowolenie z niego, nie pozostając bez wpływu także na związek partnerski.
Nic więc dziwnego, że seksualność w okresie andropauzy staje się często bardzo drażliwą kwestią i tematem tabu. W takiej sytuacji warto jednak zwrócić się po wsparcie do seksuologa, który można znacząco podnieść jakość tej sfery życia.
Jak długo trwa andropauza u mężczyzn?
Andropauza u mężczyzn – jej przebieg oraz natężenie objawów – zależne są od wielu czynników. Wpływ na to ma między innymi ogólny stan zdrowia mężczyzny, jego tryb życia czy obecność chorób współistniejących. A kiedy pojawia się i jak długo trwa andropauza u mężczyzn?
To również zależne jest od indywidualnych uwarunkowań, jednak najczęściej wystąpienie pierwszych objawów andropauzy obserwuje się około 50. roku życia. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy jej symptomy mogą pojawić się wcześniej, nawet w wieku 40 lat, a u niektórych panów mogą wystąpić dopiero po ukończeniu 60 lat. Przyjmuje się jednak, że u mężczyzn, u których poziom testosteronu zwykle był wyższy, andropauza pojawia się wcześniej, a jej objawy są zazwyczaj o wiele bardziej nasilone. A czy andropauza mija?
Andropauza to proces nieodwracalny związany ze zmianami hormonalnymi, który będzie postępował już do końca życia. Dolegliwości z nią związane i jej skutki można jednak łagodzić. Wśród naturalnych sposobów na andropauzę wymienić możemy chociażby zrezygnowanie z używek, optymalną dieta, dbanie o prawidłowy sen, korzystanie z praktyk relaksacyjnych czy zwiększenie aktywności fizycznej. Zalety płynące ze zmiany trybu życia u dorosłych mężczyzn przedstawiamy w artykule: Sport po czterdziestce - przegląd form i korzyści. W zależności od nasilenia objawów u pacjenta lekarz może zalecić terapię hormonalną lub inne leki, aby wyrównać poziom testosteronu w organizmie. Warto również zaznaczyć, że mimo iż andropauza jest procesem naturalnym, w razie niepokoju związanego z tożsamymi z nią objawami należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.