Wszystko, co musisz wiedzieć o masażu krocza przed porodem
Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką GrzegorzewiczRozluźnienie mięśni dna miednicy oraz zwiększenie elastyczności tkanek krocza to jedne z elementów profilaktyki urazów krocza oraz podstawa przygotowania krocza do porodu. Masaż krocza jest skuteczną, nieinwazyjną i bezpieczną metodą przygotowania ciała kobiety do wydania na świat potomka. Jak wykonać masaż krocza i kiedy warto go praktykować?
Masaż krocza – czy warto go robić?
Krocze to obszar sięgający od wejścia do pochwy aż do odbytu. Obszar, który odgrywa kluczową rolę podczas porodu. Pęknięcie krocza jest z kolei jednym z najczęstszych urazów, do których dochodzi podczas porodu drogami natury. Niezwykle ważną praktyką w okresie ciąży, która ma przygotować ciało kobiety do wydania na świat potomka, jest masaż krocza. Jego istotą jest takie przygotowanie tego obszaru, by zminimalizować ryzyko urazów czy konieczności nacięcia krocza podczas porodu.
Masaż krocza w ciąży jest techniką polegającą na delikatnym masowaniu oraz rozciąganiu obszaru krocza. Ma na celu zwiększenie elastyczności i wytrzymałości tkanki oraz rozluźnieniu okolic pochwy, co może przyczynić się do łagodniejszego przebiegu porodu i zmniejszenia bólu, ale także przyspieszenia regeneracji krocza już po porodzie. Masaż w obrębie mięśni dna miednicy i krocza może więc stanowić doskonałą formę profilaktyki urazów w tym obszarze i dolegliwości, z jakimi później może zmagać się świeżo upieczona mama. Do najczęstszych należą chociażby bolesne współżycie czy nietrzymanie moczu. W tym ostatnim przypadku, komfort życia mogą podnieść wkładki chłonne, które zaprojektowane zostały po to, by kobieta – mimo dolegliwości – mogła cieszyć się pełnią życia.
Masaż krocza przez partnera
Masowanie krocza przed porodem można wykonywać samodzielnie, ale można również poprosić o pomoc partnera. Będzie to nie tylko duże wsparcie kobiety w przygotowaniu do porodu, ale także doskonała okazja do umocnienia więzi i zwiększenia intymności w związku. Masaż krocza przez partnera musi być jednak oparty na doskonałej komunikacji, ponieważ nie może wiązać się on z jakimkolwiek dyskomfortem dla przyszłej mamy. Musi być wykonywany z należytą delikatnością, wrażliwością i ze zrozumieniem komunikatów partnerki. Technika masażu krocza w tym przypadku nie różni się niczym od tej zalecanej przy samodzielnym rozciąganiu tkanek. Może być jednak o wiele bardziej komfortowa ze względu na łatwiejszy dostęp partnera do krocza.
Masaż krocza w ciąży – kiedy zacząć?
Masaż krocza – dokładnie tak samo, jak ćwiczenia przed porodem – jest jednym z kluczowych elementów przygotowania do porodu. Choć tkanki krocza możemy delikatnie masować praktycznie od początku ciąży, o tyle z klasycznym masażem krocza od wewnątrz należy wstrzymać się do ostatnich tygodni ciąży. Zatem, od kiedy masaż krocza można wykonywać?
Zazwyczaj, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, masowanie krocza przed porodem możemy rozpocząć od około 34. tygodnia ciąży o przebiegu fizjologicznym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii warto skonsultować się z ginekologiem, ale i fizjoterapeutą uroginekologicznym, który poinstruuje, jak prawidłowo wykonać masaż.
Jak zrobić masaż krocza?
Przygotowanie okolic intymnych do porodu naturalnego to jeden z kluczowych elementów profilaktyki urazów krocza podczas porodu. Warto więc wiedzieć, jak przygotować się do porodu i jak zrobić masaż krocza.
Do masażu krocza przydatny będzie naturalny olejek, w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży. W tej roli świetnie sprawdzi się olejek migdałowy, kokosowy, olej z nasion słonecznika czy ze słodkich migdałów. Jeśli źle reagujemy na olejki, możemy wykorzystać preparaty zawierające drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy lub mlekowy. Złagodzi on ból i napięcie mięśni krocza, jednocześnie zwiększając elastyczność tkanek.
Wyposażone w substancję poślizgową możemy przystąpić do masowania krocza – zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
- Umyj ręce łagodnym mydłem.
- Połóż się na boku lub na plecach tak, byś miała łatwy dostęp do pochwy.
- Zrelaksuj się, uspokój oddech, rozluźnij barki, uda i pośladki.
- Nałóż na palce olejek do masażu.
- Zacznij delikatnie masować wargi sromowe oraz obszar między pochwą a odbytem. Zataczaj koliste ruchy przez około minutę.
- Ponownie zaaplikuj olejek i włóż kciuk lub palec wskazujący do pochwy na głębokość jednego opuszka palca.
- Delikatnie i z wyczuciem naciskaj dolny brzeg pochwy w kierunku odbytu. Jeśli pojawi się delikatne pieczenie, przerwij. Po chwili możesz powtórzyć ćwiczenie.
- Powoli rozciągaj ścianki pochwy, wykonując ruch zgodny z ruchami wskazówek zegara.
Masaż krocza powinien trwać do 10 minut. Pamiętaj, że praktyka ta nie może powodować bólu i przynosić dyskomfortu. Przed ćwiczeniem postaraj się maksymalnie rozluźnić i skupić tylko na sobie. Przed przystąpieniem do masażu możesz usiąść na rolerze i delikatnie przerolować okolicę krocza. Ważne, by usiąść z lekko rozchylonymi kolanami, gdyż zbyt duże ich zrotowanie na zewnątrz zmniejszy przestrzeń między guzami kulszowymi, co przyczyni się do większego dyskomfortu podczas ćwiczenia.
Masowanie krocza przed porodem – przeciwwskazania
Rozluźnienie i uelastycznienie tkanek krocza może przyczynić się do sprawniejszego przebiegu akcji porodowej oraz zmniejszenia ryzyka poważnych urazów, takich jak pęknięcie III, jak i IV stopnia. Choć praktyka ta ma mnóstwo zalet, warto wiedzieć, że nie zawsze będzie ona dozwolona. Z masażu krocza powinny zrezygnować kobiety borykające się z infekcjami dróg rodnych, aktywnymi stanami zapalnymi skóry w okolicach krocza czy panie, u których występują krwawienia. Pamiętajmy jednak o najważniejszej zasadzie – zgody na wykonywanie masażu krocza przed porodem, w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w przebiegu ciąży, zawsze musi udzielić lekarz.