Infekcja intymna w ciąży - jak jej zapobiec?

Infekcja intymna w ciąży

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla wielu kobiet, nawet pomimo trudności i niewygód. Jedną z nich jest infekcja intymna w ciąży. Infekcje pochwy w ciąży to bardzo częsty problem, z którym muszą borykać się kobiety. Niestety mogą one doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak wcześniejszy poród czy poronienie. Jak zapobiegać infekcjom? Higiena intymna w ciąży to istotny element działań zapobiegawczych, jednak nie jedyny.

Jakie są przyczyny infekcji intymnych w ciąży?

Niestety, u kobiet w ciąży ryzyko wystąpienia infekcji intymnej jest dużo większe, niż u innych osób. Dlaczego? Przede wszystkim infekcja intymna w ciąży może być spowodowana zmianami hormonalnymi. Gospodarka hormonalna kobiety zmienia się, a większe stężenie estrogenów wpływa negatywnie na stan pochwy, która staje się bardziej sucha. To ułatwia patogenom przedostawanie się do kanałów rodnych. Za infekcje pochwy w ciąży odpowiada również obniżenie kanału szyjki macicy oraz zwiększona zawartość glikogenu. Dodatkowo odczyn wydzieliny zmienia się z kwaśnego na zasadowy, a to powoduje łatwiejsze namnażanie się bakterii w tym środowisku.

Objawy infekcji intymnej w ciąży

Infekcja intymna może mieć charakter grzybiczy lub bakteryjny i także od tego zależy jej przebieg. W większości objawy są podobne – pojawia się wydzielina, która nie jest przejrzysta i śliska. Jej zabarwienie oraz zapach powinny szybko zaalarmować kobietę w ciąży, że coś jest nie tak. Szara bądź żółta wydzielina może być spowodowana bakteryjną infekcją pochwy. Najczęściej towarzyszy jej także nieprzyjemny zapach. Jeśli wydzielina jest biała i gęsta, grudkowata, najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją grzybiczą. Oprócz wydzieliny, infekcja intymna objawia się też pieczeniem pochwy, świądem, a czasem również bólem podczas oddawania moczu. Ból pojawia się też w trakcie stosunku. Jeśli zaobserwowałaś u siebie takie objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Infekcja intymna w ciąży nie jest bezpieczna ani dla matki, ani dla dziecka. To lekarz zadecyduje, co na infekcje intymne w ciąży będzie najlepsze.

Infekcje pochwy w ciąży

Jak zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży?

Dbanie o siebie w ciąży pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z infekcjami intymnymi, czy też infekcjami układu moczowego, które także są dużo częstsze w tym stanie. Co musisz zrobić, by chronić się przed infekcją?

  • Podmywanie się – regularne mycie okolic intymnych jest w stanie zmniejszyć ryzyko powstania infekcji intymnej. Musisz pamiętać jednak o tym, żeby nie robić tego zbyt często. Dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Dlaczego? Częste mycie okolic intymnych zabija naturalną florę bakteryjną, która chroni przed drobnoustrojami. Jeśli wyjałowisz pochwę, infekcja z pewnością cię nie ominie.
  • Dobre płyny do higieny intymnej – zawsze podczas podmywania się korzystaj z dobrych płynów do higieny intymnej. Powinny być przeznaczone dla kobiet w ciąży. Zwróć również uwagę na pH – wartość 5,5 będzie optymalna. Płyny powinny także zawierać kwas mlekowy, który umożliwia zachowanie kwaśnego odczynu miejsc intymnych.
  • Oddzielny ręcznik – ręczniki, chociaż często o tym zapominamy, są siedliskiem bakterii. Zwłaszcza jeśli wycieramy nim całe ciało i nie pozwalamy dobrze im wyschnąć. Dlatego zawsze dbaj o to, by wycierać miejsca intymne oddzielnym ręcznikiem bawełnianym, który nie podrażni tych miejsc.
  • Zrezygnuj z gąbki – myjki czy gąbki nie są dobrym wyborem podczas mycia okolic intymnych. One również mogą przenosić drobnoustroje. Myj się zawsze ręką, nie korzystaj z niczego innego.
  • Przewiewna bielizna – korzystaj z bawełnianej bielizny, w której jest ci wygodnie, a skóra ma możliwość swobodnego oddychania. To redukuje wilgoć w miejscach intymnych, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji spowodowanej mnożeniem się bakterii w dogodnych warunkach.

Chcesz dowiedzieć się jak zapobiegać inkontynencji w ciąży? Przeczytaj artykuł: https://www.poznajelly.pl/artykuly/33/jak-zapobiec-inkontynencji-w-ciazy.

Infekcja intymna w ciąży a nietrzymanie moczu

Wiele kobiet w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, boryka się z nietrzymaniem moczu. Nawet kropelkowe popuszczanie moczu może jednak przyczynić się do powstania infekcji intymnej. Mocz jest substancją, która szybko powoduje podrażnienia, z kolei wilgotne środowisko stanowi świetne miejsce do rozwoju bakterii. Aby zredukować ryzyko wystąpienia infekcji intymnych spowodowanych nietrzymaniem moczu, korzystaj z wkładek chłonnych Elly. Wkładki na nietrzymanie moczu są podobne do zwykłych wkładek higienicznych, jednak dużo bardziej chłonne. Skutecznie pochłaniają wilgoć i nie narażają miejsc intymnych na ekspozycję na mocz.

Pamiętaj, że infekcja intymna w ciąży nie jest błahym problemem. Nigdy go nie bagatelizuj. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Jednak dbanie o siebie oraz odpowiednia higiena w ciąży może pomóc ci zapobiec infekcji

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?