Infekcja intymna w ciąży - jak jej zapobiec?

Infekcja intymna w ciąży

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla wielu kobiet, nawet pomimo trudności i niewygód. Jedną z nich jest infekcja intymna w ciąży. Infekcje pochwy w ciąży to bardzo częsty problem, z którym muszą borykać się kobiety. Niestety mogą one doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak wcześniejszy poród czy poronienie. Jak zapobiegać infekcjom? Higiena intymna w ciąży to istotny element działań zapobiegawczych, jednak nie jedyny.

Jakie są przyczyny infekcji intymnych w ciąży?

Niestety, u kobiet w ciąży ryzyko wystąpienia infekcji intymnej jest dużo większe, niż u innych osób. Dlaczego? Przede wszystkim infekcja intymna w ciąży może być spowodowana zmianami hormonalnymi. Gospodarka hormonalna kobiety zmienia się, a większe stężenie estrogenów wpływa negatywnie na stan pochwy, która staje się bardziej sucha. To ułatwia patogenom przedostawanie się do kanałów rodnych. Za infekcje pochwy w ciąży odpowiada również obniżenie kanału szyjki macicy oraz zwiększona zawartość glikogenu. Dodatkowo odczyn wydzieliny zmienia się z kwaśnego na zasadowy, a to powoduje łatwiejsze namnażanie się bakterii w tym środowisku.

Objawy infekcji intymnej w ciąży

Infekcja intymna może mieć charakter grzybiczy lub bakteryjny i także od tego zależy jej przebieg. W większości objawy są podobne – pojawia się wydzielina, która nie jest przejrzysta i śliska. Jej zabarwienie oraz zapach powinny szybko zaalarmować kobietę w ciąży, że coś jest nie tak. Szara bądź żółta wydzielina może być spowodowana bakteryjną infekcją pochwy. Najczęściej towarzyszy jej także nieprzyjemny zapach. Jeśli wydzielina jest biała i gęsta, grudkowata, najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją grzybiczą. Oprócz wydzieliny, infekcja intymna objawia się też pieczeniem pochwy, świądem, a czasem również bólem podczas oddawania moczu. Ból pojawia się też w trakcie stosunku. Jeśli zaobserwowałaś u siebie takie objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Infekcja intymna w ciąży nie jest bezpieczna ani dla matki, ani dla dziecka. To lekarz zadecyduje, co na infekcje intymne w ciąży będzie najlepsze.

Infekcje pochwy w ciąży

Jak zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży?

Dbanie o siebie w ciąży pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z infekcjami intymnymi, czy też infekcjami układu moczowego, które także są dużo częstsze w tym stanie. Co musisz zrobić, by chronić się przed infekcją?

  • Podmywanie się – regularne mycie okolic intymnych jest w stanie zmniejszyć ryzyko powstania infekcji intymnej. Musisz pamiętać jednak o tym, żeby nie robić tego zbyt często. Dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Dlaczego? Częste mycie okolic intymnych zabija naturalną florę bakteryjną, która chroni przed drobnoustrojami. Jeśli wyjałowisz pochwę, infekcja z pewnością cię nie ominie.
  • Dobre płyny do higieny intymnej – zawsze podczas podmywania się korzystaj z dobrych płynów do higieny intymnej. Powinny być przeznaczone dla kobiet w ciąży. Zwróć również uwagę na pH – wartość 5,5 będzie optymalna. Płyny powinny także zawierać kwas mlekowy, który umożliwia zachowanie kwaśnego odczynu miejsc intymnych.
  • Oddzielny ręcznik – ręczniki, chociaż często o tym zapominamy, są siedliskiem bakterii. Zwłaszcza jeśli wycieramy nim całe ciało i nie pozwalamy dobrze im wyschnąć. Dlatego zawsze dbaj o to, by wycierać miejsca intymne oddzielnym ręcznikiem bawełnianym, który nie podrażni tych miejsc.
  • Zrezygnuj z gąbki – myjki czy gąbki nie są dobrym wyborem podczas mycia okolic intymnych. One również mogą przenosić drobnoustroje. Myj się zawsze ręką, nie korzystaj z niczego innego.
  • Przewiewna bielizna – korzystaj z bawełnianej bielizny, w której jest ci wygodnie, a skóra ma możliwość swobodnego oddychania. To redukuje wilgoć w miejscach intymnych, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji spowodowanej mnożeniem się bakterii w dogodnych warunkach.

Chcesz dowiedzieć się jak zapobiegać inkontynencji w ciąży? Przeczytaj artykuł: https://www.poznajelly.pl/artykuly/33/jak-zapobiec-inkontynencji-w-ciazy.

Infekcja intymna w ciąży a nietrzymanie moczu

Wiele kobiet w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, boryka się z nietrzymaniem moczu. Nawet kropelkowe popuszczanie moczu może jednak przyczynić się do powstania infekcji intymnej. Mocz jest substancją, która szybko powoduje podrażnienia, z kolei wilgotne środowisko stanowi świetne miejsce do rozwoju bakterii. Aby zredukować ryzyko wystąpienia infekcji intymnych spowodowanych nietrzymaniem moczu, korzystaj z wkładek chłonnych Elly. Wkładki na nietrzymanie moczu są podobne do zwykłych wkładek higienicznych, jednak dużo bardziej chłonne. Skutecznie pochłaniają wilgoć i nie narażają miejsc intymnych na ekspozycję na mocz.

Pamiętaj, że infekcja intymna w ciąży nie jest błahym problemem. Nigdy go nie bagatelizuj. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Jednak dbanie o siebie oraz odpowiednia higiena w ciąży może pomóc ci zapobiec infekcji

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Stan przedrzucawkowy w ciąży – jakie są czynniki ryzyka?

Stan przedrzucawkowy w ciąży to poważne powikłanie, które może zagrażać zarówno matce, jak i dziecku. Wczesna ocena ryzyka jego wystąpienia umożliwia jednak wdrożenie koniecznego postępowania i leczenia, które może zapobiec ewentualnym powikłaniom w przyszłości. Choć stan przedrzucawkowy w ciąży występuje stosunkowo rzadko, na pewne czynniki powinny zwrócić szczególną uwagę kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka.

Kobieta w zaawansowanej ciąży jest na wizycie u lekarza i bada ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciąży
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzyma się za brzuch, ponieważ martwi sie o gestozę w ciąży

Gestoza w ciąży – co powinna wiedzieć przyszła mama?

Gestoza ciążowa inaczej określana jest mianem zatrucia ciążowego lub stanu przedrzucawkowego. Objawia się nadciśnieniem tętniczym i białkomoczem. Tymczasem według WHO, nadciśnienie w ciąży jest jedną z najczęściej występujących patologii okresu okołoporodowego i jedną z głównych przyczyn umieralności matek, płodów i noworodków. W jaki sposób diagnozowana jest gestoza w ciąży i czy można jej przeciwdziałać?

Kiedy bezmocz powinien stać się powodem do niepokoju?

Z moczem wydalane są toksyczne produkty przemiany materii. Jego całkowite zatrzymanie czy ograniczenie wydalania do mniej niż 100 ml moczu na dobę to tak zwany bezmocz – stan patologiczny, który może świadczyć o chorobach nerek czy poważnych problemach z drogami moczowymi. Te z kolei mogą zagrażać życiu. Jakie są przyczyny bezmoczu i kiedy należy podjąć ich leczenie? Kiedy bezmocz należy skonsultować z lekarzem?

Przyczyny, objawy i leczenie bezmoczu