Uderzenia gorąca, wahania nastroju, nietrzymanie moczu - jak radzić sobie z typowymi dolegliwościami menopauzy

Uderzenia gorąca

Menopauza to czas, w którym ciało i umysł kobiety poddawany jest poważnej próbie. Łagodzenie objawów menopauzy staje się jednym z głównych zadań, które mogą pozwolić Ci funkcjonować normalnie. Sposoby na łagodzenie objawów menopauzy, w tym sposoby na poty w menopauzie, mogą znacznie podnieść komfort Twojej codzienności. Jak sobie radzić z menopauzą, by nadal cieszyć się życiem i nie rezygnować z tego, co kocha się najbardziej?

Menopauza – łagodzenie objawów

Menopauza jest bardzo złożonym zjawiskiem, które może pojawić się u Ciebie już między 45. a 55. rokiem życia. Chociaż to jak najbardziej naturalne, czasem trudno jest pogodzić się z tym, że organizm tak bardzo się zmienia. Pamiętaj, że menopauza nie jest chorobą, jednak jej nieprzyjemne objawy możemy łagodzić między innymi poprzez przyjmowanie leków. Wiedza dotycząca tego, jak radzić sobie z oznakami przekwitania, co stosować na uderzenia gorąca w menopauzie czy chociażby na poprawę nastroju, może znacznie podnieść Twój komfort życia.

Menopauza, znana także jako klimakterium, to tak naprawdę trzy fazy, przez które przechodzić będziesz na przestrzeni wielu lat. Pierwsza z nich, premenopauza, zaczyna się nawet dziesięć lat przed ostatnią miesiączką. Jednak już podczas niej możesz zauważyć pierwsze objawy menopauzy, które sprawią, że zaczniesz szukać sposobów na uderzenia gorąca, które już niebawem mogą być dla Ciebie dużym problemem. Druga faza, perimenopauza, to krótszy okres, który obejmuje trzy lub cztery lata przed ostatnią miesiączką i rok po niej. To czas wygaszania się jajników i znaczącego obniżania się poziomu estrogenów. Właśnie wtedy będziesz borykać się z największą ilością nieprzyjemnych objawów klimakterium. Jak sobie radzić z nową rzeczywistością? Co warto wiedzieć na temat “menopauza – łagodzenie objawów”? Jakie sposoby na poty w menopauzie stosować i kiedy mijają uderzenia gorąca? Sposoby na to, jak sobie radzić z menopauzą, będą dla Ciebie przydatne nie tylko z punktu widzenia Twojego ciała, ale i psychiki.

Kiedy mijają uderzenia gorąca

Sposoby na poty w menopauzie

Wiedza, jak złagodzić uderzenia gorąca w menopauzie i jakie są sposoby na poty w menopauzie, z pewnością Ci się przyda. Możesz oczywiście należeć do tych szczęśliwych 15% kobiet, które ich nie doświadczają, jednak na to nie warto liczyć. Kiedy zastanawiasz się, jak radzić sobie z menopauzą, prawdopodobnie to właśnie uderzenia gorąca i poty przychodzą Ci na myśl jako jej najczęstsze objawy. Niestety lekarze nadal nie wiedzą, jaka jest przyczyna uderzeń gorąca. Jedna z teorii, która uznawana jest za najbardziej prawdopodobną, mówi o niedoborze estrogenu jako sprawcy, który doprowadza do zmian w obrębie układu termoregulacyjnego. Dlatego też hormonalna terapia zastępcza czy też suplementacja fitoestrogenami stanowią najczęstsze sposoby na poty w menopauzie. Obie terapie polecane są przez lekarzy i kobiety po menopauzie, którym udało się przejść przez nią bez większych problemów. Jeśli zatem zastanawiasz się, co jest dobre na uderzenia gorąca przy menopauzie, najlepszym lekarstwem na te objawy są właśnie estrogeny.

Jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie?

Uderzenia gorąca to jeden z najczęstszych objawów menopauzy. Napływające fale ciepła – zdaniem wielu kobiet – są jednocześnie jednym z najbardziej uciążliwych objawów przekwitania. Nic więc dziwnego, że chciałybyśmy maksymalnie skrócić tę niekomfortową dolegliwość. To właśnie dlatego wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy mijają uderzenia gorąca i jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie?

Te mogą występować od kilku do nawet kilkunastu razy dziennie. Choć mijają z czasem, niekiedy potrafią trwać nawet kilka lat. W przypadku większości kobiet są one najbardziej dokuczliwe w fazie perimenopauzy, która rozpoczyna się około 2-3 lata przed ostatnim krwawieniem miesiączkowym i trwa nawet do roku po jego ustaniu. Chcąc przywrócić sobie komfort życia warto poznać sposoby na poty w menopauzie.

Łagodzenie objawów menopauzy – jak sobie radzić?

Jak radzić sobie z menopauzą? To ważne pytanie, na które nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak środki zaradcze, które umożliwiają łagodzenie objawów menopauzy. Jakie?

W przypadku kobiet, u których menopauza widocznie wpływa na pogorszenie jakości życia codziennego, lekarz może zaproponować rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej. Wiele objawów menopauzy spowodowanych jest wahaniami poziomu estrogenu oraz jego niedoborem. Dlatego też na rynku istnieje wiele suplementów, które umożliwiają kobietom zwiększenie poziomu estrogenu w organizmie, jednocześnie nie zaburzając swojej gospodarki hormonalnej. Przykładem takiego rozwiązania i alternatywą dla hormonów są jednak łagodniejsze preparaty na menopauzę, takie jak wspomniane wcześniej fitoestrogeny. Są to związki roślinne, które działają podobnie do estrogenów. Zbliżona budowa tych związków sprawia, że organizm kobiety uznaje je sa swoiste estrogeny, w związku z czym jesteśmy w stanie zmniejszyć częstotliwość występowania niektórych objawów przekwitania, takich jak chociażby uderzenia gorąca. Fitoestrogeny znaleźć można między innymi w soi, ale także w nasionach sezamu czy nawet herbacie.

Co stosować na uderzenia gorąca w menopauzie?

Jeśli zatem obawiasz się, że sposoby na poty w menopauzie czy inne objawy klimakterium będą w ogólnym rozrachunku niebezpieczne dla Twojego organizmu, teraz możesz przestać się o to bać. Suplementy są bezpieczne i naprawdę mogą pomóc Ci w okresie menopauzy. Ze względu na to, że możesz pomóc terapii za pomocą zmodyfikowanej diety, powinnaś uwzględnić w niej dużo produktów bogatych w fitoestrogeny: cebulę, winogrona, fasolę czy olej lniany i soję oraz przetwory sojowe. To z pewnością zmniejszy częstotliwość uderzeń gorąca. Co jeszcze stosować na uderzenia gorąca w menopauzie? Do diety możesz włączyć takie zioła jak koniczynę łąkową, czarną malwę czy szałwię lekarską. Na poty pomóc może także dziurawiec czy mięta pieprzowa. Pamiętaj, że styl Twojego życia także ma znaczenie. Nie rezygnuj z ćwiczeń, staraj się pozostać aktywna, ale też korzystaj z technik medytacyjnych i relaksacyjnych, by wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie, które również może być niezbyt dobre podczas menopauzy.

Menopauza to nie tylko poty! Pamiętaj o mięśniach dna miednicy

Mięśnie dna miednicy również słabną podczas menopauzy. Warto o tym pamiętać, gdyż to może przyczynić się nie tylko do mniejszej satysfakcji seksualnej, ale i do epizodów nietrzymania moczu. Warto więc wiedzieć, czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy i jak sobie z nią radzić. Jedną z głównych przyczyn nietrzymania moczu jest naturalne starzenie się tkanek, a także obniżony poziom estrogenów. Ze względu na mniejszą produkcję kolagenu, włókna mięśniowe są również słabsze i mniej rozciągliwe. Zauważysz to po mięśniach w całym ciele. Staraj się więc regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, a także nie bagatelizuj epizodów nietrzymania moczu. Jeśli Ci się zdarzają, korzystaj z produktów urologicznych, takich jak bielizna chłonna dla kobiet. Dzięki niej będziesz mogła zapomnieć o wilgoci i nieprzyjemnym zapachu.

Menopauza nie powinna powstrzymywać Cię przed radością z życia. Rób to, co kochasz i wspomagaj swój organizm tak, jak potrafisz.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?