Bolesne miesiączki - jak sobie z nimi poradzić?
Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką GrzegorzewiczBolesne miesiączki to problem wielu kobiet, choć nie mówi się o tym wystarczająco często. Silne bóle miesiączkowe niektórym utrudniają normalne funkcjonowanie, dla innych są przyczyną regularnego zażywania leków przeciwbólowych. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jak łagodzić ból, warto poznać przyczyny bolesnych miesiączek.
Bolesne miesiączki – przyczyny fizjologiczne
Bolesne miesiączkowanie może wydawać Ci się spowodowane stanem chorobowym, jednak nie zawsze tak jest. Przyczyny bolesnych miesiączek są różne, a samo odczuwanie dyskomfortu, czy niewielkiego bólu w tej fazie cyklu jest całkowicie normalne. Pierwotne bolesne miesiączki to stan, który występuje przede wszystkim u nastolatek dopiero rozpoczynających menstruację, a także młodych kobiet z regularnymi cyklami. Są one spowodowane naturalnymi skurczami macicy, które wywołują niedokrwienie tego narządu. W tym wypadku nie stwierdza się przyczyn organicznych. To może prowadzić do dyskomfortu, który odczuwany jest różnie – w zależności od indywidualnego progu bólu. Przyczyny bolesnych miesiączek są zatem zależne także od samego odczuwania bólu.
Wtórne bolesne miesiączki
Bolesne miesiączkowanie może być jednak spowodowane także innymi czynnikami. Silne bóle miesiączkowe mogą mieć podłoże organiczne. Wtórne bolesne miesiączki występują najczęściej u kobiet, które miesiączkują nieregularnie i przeszły w swoim życiu okres bezbolesnych (bądź lżej odczuwalnych) menstruacji. Co powoduje wtórne bolesne miesiączki? Przyczyny to między innymi:
- endometrioza,
- wady anatomiczne,
- zaburzenia hormonalne,
- nowotwory,
- zrosty pozapalne,
- zapalenie narządów miednicy mniejszej i przydatków,
- polipy endometrium,
- mięśniaki macicy,
- wkładka wewnątrzmaciczna.
Jak zatem widać, przyczyny bolesnych miesiączek są przeróżne. Powinny jednak być symptomem, który alarmuje i skłania do poszukiwania źródła bólu. Diagnostyka w takich przypadkach powinna rozpocząć się w gabinecie ginekologicznym – od wywiadu i zalecenia odpowiednich badań, takich jak cytologia i posiew bakteriologiczny z pochwy. Lekarz może zalecić także USG miednicy.
Co na bóle miesiączkowe? Domowe sposoby
Silne bóle miesiączkowe mogą dawać Ci się we znaki i najlepszym sposobem może być dla Ciebie zwykle lek przeciwbólowy. Istnieje jednak wiele sposobów domowych, które radzą sobie z bólem miesiączkowym naprawdę dobrze. Co może Ci pomóc?
- Ogrzewanie podbrzusza bądź odcinka lędźwiowego (nierzadko podczas okresu to właśnie to miejsce jest bardzo bolesne). Ogrzewanie, na przykład za pomocą termofora czy butelki z ciepłą wodą, zmniejsza intensywność skurczów macicy. Warto jednak pamiętać o tym, że woda nie powinna być gorąca, a jedynie ciepła.
- Napary z rozkurczowych ziół także polecane są jako dobry sposób na pozbycie się bólów menstruacyjnych. To melisa, rumianek, mięta czy nagietek. Napary mogą również uspokoić Cię, co z pewnością pomoże lepiej znosić bolesne miesiączki.
- Co na bóle miesiączkowe? Magnez! Ten pierwiastek wpływa na pracę mięśni oraz przewodnictwo nerwowe. Bolesne miesiączkowanie może być spowodowane niedoborem tego minerału. Dlatego przed okresem, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, warto rozpocząć suplementację magnezu. W trakcie miesiączki z kolei sięgaj po produkty z dużą jego ilością, na przykład czekoladę.
- Warto stosować także dietę przeciwzapalną, skupiając się przede wszystkim na spożywaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych (olej z wiesiołka, czarnuszki, lniany).
Farmakologiczne sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączkowanie to kwestia bardzo indywidualna, dlatego trudno jest stwierdzić, które leki mogą pomóc akurat Tobie. Do wyboru masz jednak wiele środków farmakologicznych bez recepty, a także na receptę, które możesz otrzymać po konsultacji ze swoim lekarzem. Częste leki wybierane podczas okresu to paracetamol, ibuprofen czy naproksen. Lekarz może także zasugerować wprowadzenie tabletek antykoncepcyjnych bądź wkładek hormonalnych, jednak jest to metoda odpowiednia tylko dla kobiet, które nie chcą w danej chwili posiadać potomstwa.
Sposoby na bolesne miesiączki? Czasem lepiej zapobiegać
Fizjoterapeuci wskazują, iż jednym ze sposobów zapobiegania bolesnym miesiączkom jest regularne ćwiczenie miejsc, które w trakcie okresu są najbardziej narażone na ból. Mowa oczywiście o dnie miednicy, stawie krzyżowym oraz krzyżowo-biodrowym, a także o spojeniu łonowym. Ćwiczenia nie powinny jednak być forsujące – to raczej rozciąganie i rozluźnianie, niż napinanie. Takie ćwiczenia mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, choć należy pamiętać, iż nie u każdej kobiety będą skuteczne. Ćwiczenia oddechowe, to pierwszy i często skuteczny zabieg zmniejszenia dolegliwości bólowych w trakcie okresu. Działanie jest wielotorowe. Przede wszystkim oddech dolnożebrowy wpływa na rozluźnienie mięśni dna miednicy, dzięki czemu poprawia się drenaż krwi, co zmniejsza zastój i stan zapalny. Dodatkowo dochodzi do stymulacji nerwu błędnego, co zmniejsza napięcia w całym ciele na drodze działania układu autonomicznego.
Dolegliwości bólowe mogą być intensywniejsze przy infekcji intymnej czy infekcji pęcherza moczowego. W takich sytuacjach nierzadko dochodzi także do nieprzyjemnego nietrzymania moczu i bólu nerek. Przy tych stanach pomocna będzie odpowiednia higiena intymna oraz zadbanie o swój komfort – w tym również dogrzewanie bolesnych miejsc. Dodatkowo pamiętaj, że jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, musisz zabezpieczyć się przed wilgocią. Pomogą Ci w tym higieniczne wkładki urologiczne Elly. Przy NTM, a tym bardziej przy infekcji pochwy, lepiej zrezygnować z tamponów.
Bolesne miesiączki mogą, choć nie muszą być dla Ciebie udręką. Odpowiednie przygotowanie, a także środki przeciwbólowe i domowe, mogą pozwolić Ci poradzić sobie z tymi trudnymi dniami w miesiącu.