Ćwiczenia oddechowe w ciąży – sprawdź, dlaczego są ważne

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Ćwiczenia oddechowe w ciąży

Oddech jest istotą życia. Nieco niedocenianą. Oddychamy nie przywiązując uwagi do techniki. Często oddychamy więc źle. Poprawny oddech towarzyszy nam najczęściej jedynie w nocy. Wówczas jest spokojny, miarowy i głęboki. Ten ma ogromne znaczenie także w ciąży. To dlatego jednym z elementów zajęć w szkole rodzenia jest nauka efektywnego oddychania. Jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży warto robić i w jaki sposób pomogą nam one przygotować się do porodu?

Ćwiczenia oddechowe w ciąży – dlaczego są tak ważne?

Niezauważany i niedoceniany na co dzień – oddech. Tak naturalny, że nie poświęcamy mu większej uwagi. A to błąd! Częstotliwość czy głębokość oddychania jest niezwykle ważna. Oddech dostarcza do naszych komórek niezbędnego tlenu, a prawidłowe oddychanie sprawia, że zwiększa się wydolność naszego organizmu i zaczyna on pracować optymalnie. Korzyści, jakie niosą za sobą poprawne techniki oddechowe docenią szczególnie kobiety spodziewające się maleństwa. 

Zadyszka, duszności i problemy z oddychaniem to dolegliwości często towarzyszące przyszłym mamom. Zmęczenie w ciąży również bardzo często jest skutkiem nieefektywnego i niepoprawnego oddychania. To właśnie dlatego ćwiczenia oddechowe w ciąży są na miarę złota. Te warto rozpocząć już od pierwszego trymestru. W ten sposób przygotujemy swój organizm na wzmożony wysiłek, który przyniosą najbliższe miesiące. A dlaczego poprawne oddychanie w ciąży jest tak ważne? 

Zacznijmy więc od podstaw. Oddychanie ma działanie odprężające, rozluźniające i wzmacniające. Pomaga w relaksacji i rozluźnieniu ciała. Co więcej – wspiera organizm w detoksykacji, a także pobudza układ krwionośny. A to dopiero początek korzyści, jakie może przynieść oddychanie w ciąży. To łagodzi także dolegliwości bólowe, redukuje lęk i podnosi wydolność organizmu, co automatycznie pozwoli przyszłej mamie lepiej przygotować się do porodu. 

Kobieta spodziewająca się potomstwa, zanim rozpocznie ćwiczenia oddechowe w ciąży, powinna wiedzieć, że nieco inne techniki powinno stosować się na samym początku ciąży, gdy występują chociażby problemy z dusznością, a inne ćwiczenia zalecane są przed porodem. Ćwiczenia oddechowe w ciąży polegają przede wszystkim na zapanowaniu nad oddechem i nauce umiejętnego oddychania. Oddychanie torem przeponowym w ciąży, oddychanie torem piersiowym czy po prostu zwyczajne dyszenie – to wszystko ma znaczenie.

Oddychanie w ciąży – jak robić to poprawnie?

Poprawne oddychanie w ciąży niesie za sobą wiele korzyści nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla rozwijającego się pod jej sercem maleństwa. Zatem, jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży warto stosować, by podnieść swój komfort i zadbać o dziecko? 

Większość kobiet oddycha torem piersiowym, czy nawet górno-klatkowym. Oznacza to, że podczas wdechu unosi się jedynie klatka piersiowa, czy obręcz barkowa. Wskazują na to często mocno napięte mięśnie wokół szyi i ramion. Wówczas oddech staje się szybki i płytki. Nie jest on wydajny. Oddychanie torem przeponowym w ciąży ułatwi regenerację przyszłej mamie i znacznie zmniejszy uczucie zmęczenia. Podnosi wydolność organizmu, przygotowując go do porodu. 

Ćwiczenie 1

Usiądź w wygodnej pozycji. Wyprostuj plecy i wyciągnij kręgosłup. Klatka powinna znajdować się nad miednicą. A dokładnie mostek nad spojenieniem. Weź wdech nosem i przytrzymaj kilka sekund. Powietrze wypuść również nosem. Dzięki temu zwiększy się ciśnienie w drogach oddechowych, co zapobiega zamykaniu się oskrzeli i poprawi wymianę powietrza. Zrób kilka powtórzeń, odpoczywając między seriami. 

Ćwiczenie 2 

Połóż się wygodnie. Umieść jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą oprzyj na brzuchu. Wdychaj powoli powietrze przez nos tak, aby delikatnie uniosła się ręka na brzuchu, bez nadmiernego wypychania mięśni brzucha. Zacznij powoli wypuszczać powietrze przez usta. W ten sposób nauczysz się relaksującego, głębokiego i spokojnego oddechu, angażującego mięśnie głębokie. Powtórz ćwiczenie w kilku seriach. 

Ćwiczenie 3 

Połóż się w wygodnej pozycji. Skup się na oddychaniu do poszczególnych partii swojego ciała, rozluźniając kolejne mięśnie. Podczas wdechu postaraj się rozluźnić kolejne części ciała, zaczynając od stóp i kierując się do góry. Ten rodzaj ćwiczenia do wizualizacja odprężenia poszczególnych mięśni. Podczas wydechu stres i napięcie z mięśni zaczną ustępować, wyobrażaj sobie, jak uciekają z Twojego ciała, jak wydech zabiera wszelkie stresy na zewnątrz. Takie ćwiczenie oddechowe w ciąży pozwoli Ci się zrelaksować i odprężyć. 

Ćwiczenie 4 

Połóż się na boku z poduszką między nogami. Leżąc na lewym boku, nad głowę przełóż prawą rękę. W ten sposób rozciągnie się cała Twoja prawa strona. Możesz wzmocnić rozciąganie okolic przepony, wkładając niewielką poduszkę pod dolne żebra. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji. Wykonaj wdech do przepony, czyli w boczno-dolne części żeber. Oddychając skup się na długim i powolnym wydechu. W ten sposób rozciągniesz klatkę piersiową, zwiększając pojemność płuc. Ćwiczenie to będzie szczególnie przydatne w przypadku kobiet, którym często towarzyszy zmęczenie w ciąży. Im większa pojemność płuc, tym więcej tlenu przyswoi nasz organizm, a my zyskamy potężny zastrzyk energii.

Ćwiczenia oddechowe przed porodem

Ćwiczenia oddechowe w ciąży powinny wejść do codziennej rutyny przyszłej mamy. Przygotują ją do porodu, znacznie zwiększając komfort, ale przede wszystkim przyczyniając się do złagodzenia bólu. W końcu miarowe oddychanie w ciąży uspokaja i relaksuje. Pozwala pozbyć się stresu i zmniejszyć lęk. Sama technika oddychania ma także ogromne znaczenie podczas samej akcji porodowej. Zatem, jak oddychać podczas porodu?

W trakcie porodu najlepsze efekty przyniesie oddychanie torem przeponowym, kiedy przy wdechu dolny wymiar klatki piersiowej, dolnych żeber rozszerza się, a opada wraz z wydechem. Oddech torem piersiowym będzie znacznie płytszy i nie pozwoli na wykorzystanie całej pojemności płuc. Choć niekiedy może być przydatny, szczególnie w sytuacji, gdy chwilowo należy złagodzić parcie, spowolnić akcję wyłaniania dziecka na świat. Pamiętajmy też, że nie należy wstrzymywać oddechu podczas silnych skurczy, ponieważ wówczas do komórek dociera coraz mniej tlenu, a kobieta traciły siły. Co więcej – warto wiedzieć, że poprawne oddychanie podczas porodu sprawi, że macica będzie znacznie bardziej rozluźniona, co może przyczynić się do szybszego rozwiązania. Efekt? Krótszy poród, lepsze samopoczucie matki i optymalne dotlenienie dzidziusia.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?