Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką GrzegorzewiczPojawiają się na samym początku ciąży. Dotyczą nawet 80 proc. kobiet ciężarnych. Zazwyczaj nie świadczą o niepokojących procesach zachodzących w ciele kobiety, ale znacznie pogarszają jej samopoczucie. Mdłości w ciąży – bo o nich mowa – to powszechne zjawisko o podłożu hormonalnym i psychosomatycznym. Podpowiadamy, co na mdłości w ciąży pomaga i jak radzić sobie z nudnościami domowymi sposobami.
Mdłości w ciąży – przyczyny
Zmiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej mają ogromny wpływ na wiele aspektów. Zmienia się jej samopoczucie, pojawia się zmęczenie w ciąży, zmienia się wygląd. Kobieta zmaga się z hormonalną burzą, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i zmniejszyć komfort życia. Te same zmiany hormonalne wpływają także na pojawienie się mdłości w ciąży.
Mdłości u kobiet ciężarnych spowodowane są rosnącym stężeniem w organizmie hormonu ciążowego, tzw. gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Hormon ten produkowany jest już kilka dni po zapłodnieniu i warunkuje prawidłowy rozwój ciąży. Ciężarnym daje się jednak we znaki – spowalnia pracę układu trawiennego, zwiększa wyczulenie przyszłej mamy na zapachy. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy za gorszym samopoczuciem może stać także stres i emocje spowodowane nowym etapem w życiu, na co reakcją obronną organizmu mogą być mdłości w ciąży bez wymiotów.
Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?
Ciąża jest to wyjątkowy czas, który każda z nas przechodzi jednak na swój indywidualny sposób. Pierwsze objawy ciąży u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej. Według szacunków specjalistów ginekologii i położnictwa, od 50 do 80 proc. kobiet ciężarnych cierpi jednak na mdłości w ciąży. U jednych mogą one przybrać bardzo łagodną postać, u innych prowadzić nawet do odwodnienia. Mdłości w ciąży pojawiają się zazwyczaj na samym początku, czyli w 1 trymestrze ciąży. U większości kobiet pierwsze nudności występują pomiędzy 4. a 7. tygodniem ciąży.
Ile trwają mdłości w ciąży?
Wiemy już, że mdłości w ciąży rozpoczynają się w okresie, gdy hormon ciążowy intensywnie wzrasta. Znacznie utrudniają kobiecie codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływają na jej samopoczucie. A kiedy możemy spodziewać się ustąpienia dolegliwości?
Warto wiedzieć, że jest to kwestia bardzo indywidualna. U jednych kobiet dolegliwości te mogą ustąpić po pierwszym trymestrze, a u innych trwać całą ciążę. Co więcej – emocje i stres związany z oczekiwaniem na urodzenie maleństwa może również przełożyć się na wystąpienie nudności i przedłużyć je nawet do 9. miesiąca ciąży. Niektóre kobiety ciężarne z kolei w ogóle nie doświadczają problemu mdłości. Ich brak nie świadczy jednak o niczym złym! Choć bardzo popularne jest stwierdzenie dotyczące porannych mdłości, tak naprawdę nie jest to żadna reguła. Nudności mogą pojawiać się sporadycznie, tylko rano, wieczorem lub kilka razy dziennie.
W większości przypadków mdłości w ciąży bez wymiotów nie są niebezpieczne. Wyjątek stanowią jednak sytuacje, gdy mamy do czynienia z tzw. niepowściągliwymi wymiotami kobiet ciężarnych, które mogą już prowadzić do poważnych powikłań. Silne wymioty mogą przyczynić się do znacznego spadku wagi, a także odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. W takich sytuacjach konieczna będzie już hospitalizacja kobiety.
Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Każda kobieta, która doświadczy tych nieprzyjemnych dolegliwości, zastanawia się, co na mdłości w ciąży może pomóc. Dostępne w aptekach leki przeciwwymiotne nie są przeznaczone dla kobiet spodziewających się dziecka. Najczęściej więc przyszłym mamom pozostają domowe sposoby na mdłości w ciąży. Zatem, co na nudności w ciąży stosować, by podnieść komfort życia? Jakie są sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży?
- pij dużo wody
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga ona przebieg przemian biochemicznych w organizmie i zapobiega odwodnieniu, do którego mogą doprowadzić częste wymioty w ciąży. Dla złagodzenia ciążowych nudności, możesz dodać do wody kilka plasterków imbiru. Ma on korzystny wpływ na funkcjonowanie żołądka i przewodu pokarmowego, co może pomóc zminimalizować poranne mdłości.
- zjedz przekąskę przed wstaniem z łóżka
Po przebudzeniu, zanim rozpoczniesz swój dzień – jeszcze w łóżku zafunduj sobie odrobinę luksusu i przegryź drobną przekąskę. W tej roli świetnie sprawdzą się biszkopty, krakersy czy herbatniki. Pamiętaj jednak, że przekąska nie zastępuje śniadania!
- przestrzegaj zasad zdrowej diety
Dieta w ciąży ma ogromne znaczenie nie tylko dla samopoczucia matki, ale wpływa także na rozwój maluszka. Ciężarnym zaleca się jedzenie mniejszych, ale częstszych posiłków. Optymalnym rozwiązaniem jest przyjmowanie około 5-6 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu. A co jeść przy mdłościach w ciąży? Unikaj potraw tłustych, ostrych i smażonych. Zrezygnuj z pokarmów przetworzonych, które mogłyby podrażnić żołądek. Dieta w ciąży powinna być lekkostrawna, wysokobiałkowa, bogata w owoce i warzywa oraz chude mięso. Warto zwracać uwagę także na indeks glikemiczny potraw. Istnieją przesłanki, jakoby kobiety cierpiące na zaburzenia gospodarki cukrowej miały tendencję do odczuwania intensywniejszych mdłości.
- unikaj mocnych i intensywnych zapachów
Kobiety w ciąży są niezwykle wrażliwe na zapachy. Intensywne aromaty mogą zwiększyć mdłości i znacznie pogorszyć samopoczucie. Zrezygnuj więc z odświeżaczy powietrza, kadzideł i ciężkich perfum. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywasz.
- uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo wskazana pod warunkiem, że nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne. Wiele kobiet czuje ulgę i złagodzenie nudności po spacerowaniu na świeżym powietrzu czy relaksujących ćwiczeniach oddechowych. Wg WHO kobieta w okresie okołoporodowym powinna ćwiczyć ok 150 minut w ciągu tygodnia, nie wliczając w to spacerów. Zanim jednak zaczniemy ćwiczyć, warto skonsultować się z lekarzem.
- postaraj się zredukować stres
Ciąża to czas, w którym powinnaś dopieścić samą siebie. Wygospodaruj czas na robienie tego, co lubisz. Posłuchaj odprężającej muzyki, skup się na czytanej książce. Niektórym ciężarnym w poszukiwaniu spokoju pomaga medytacja czy joga, a przede wszystkim odpoczynek.
Co na mdłości w ciąży – doraźne sposoby na mdłości poza domem
Ciążowe nudności to przypadłość, która zwykle pojawia się nagle i niespodziewanie. Może dopaść nas w każdej chwili, także wtedy, gdy przebywamy poza domem. Co pomaga na mdłości w ciąży? Przede wszystkim pamiętaj, by nie wychodzić z domu przed zjedzeniem głównych posiłków. Miej przy sobie zawsze butelkę wody oraz przekąski. Dla ciężarnych borykających się z nudnościami, świetnie sprawdzą się herbatniki czy sucharki, ale także suszone owoce czy migdały. Te ostatnie bogate są w mikroelementy i witaminę B6, która łagodzi nudności i odruchy wymiotne.