Pionizacja po CC – kiedy i dlaczego jest tak ważna?
Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką GrzegorzewiczPionizacja po CC jest nieodłącznym elementem czasu tuż po narodzinach dziecka. Pierwsze wstanie z łóżka po porodzie to dla kobiety i jej organizmu ogromny wysiłek. Warto być na niego przygotowanym, ponieważ skuteczna pionizacja po CC zmniejsza ryzyko powikłań po cesarskim cięciu związanych między innymi z krzepnięciem krwi. Wyjaśniamy, w jaki sposób wstawać po porodzie, by nie zrobić sobie krzywdy i jak wygląda pionizacja po CC!
Pionizacja po CC – dlaczego jest tak ważna i czym grozi jej pominięcie?
Cięcie cesarskie jest najczęściej wykonywaną operacją położniczą. Planowana cesarka wymaga odpowiednich przygotowań, ale decyzja o jej przeprowadzeniu może być także nagła. Wskazaniem do CC jest między innymi brak postępu porodu, nieprawidłowe ułożenie dziecka czy zagrażająca zamartwica płodu. A jak wygląda cesarskie cięcie?
Jest to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka. Pierwsze godziny, a nawet pierwsze dni po CC będą dla kobiety niemałym wyzwaniem. W wielu przypadkach połóg po cesarskim cięciu będzie nieco bardziej uciążliwy niż w przypadku kobiet, które rodziły siłami natury. Świeżo upieczona mama, z jednej strony musi się oszczędzać i bardzo na siebie uważać, z drugiej – musi przygotować się do szybkiego wstania z łóżka. Pionizacja po CC jest jednym z nieodłącznych elementów czasu następującego bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Jej wdrożenie ma na celu przede wszystkim zminimalizowanie wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych. Skuteczna pionizacja po CC przyczyni się także do szybszego obkurczenia mięśni macicy i odpływu odchodów połogowych. Co więcej – umożliwi usunięcie cewnika Foleya.
Co to jest pionizacja po CC i kiedy powinna nastąpić?
Każda kobieta spodziewająca się dziecka doskonale wie, że jednym z etapów po urodzeniu dzidziusia – zarówno siłami natury, jak i poprzez cięcie cesarskie – jest właśnie pionizacja. Co to jest pionizacja po CC i na czym tak naprawdę polega?
Pionizacja po CC jest niczym innym jak pierwszym wstaniem z łóżka po cesarskim cięciu. Choć w teorii może wydawać się ona błahostką, każda kobieta, która urodziła dziecko poprzez CC, doskonale wie, z jakim bólem, wysiłkiem i dyskomfortem mogą wiązać się jakiekolwiek ruchy po operacji. Co jednak najważniejsze – bardzo ważna jest szybka pionizacja po CC. Wówczas, świeżo upieczona mama może uniknąć wielu powikłań związanych z nieprawidłowym krzepnięciem krwi. To, co może dla wielu z nas być zaskakujące, to fakt, że zaleca się, by pierwsze wstanie z łóżka miało miejsce już około 6-8 godzin po cesarce. Pamiętajmy jednak, że każda kobieta dochodzi do siebie w swoim tempie i tak szybka pionizacja nie zawsze będzie możliwa. Jednym z podstawowych przeciwwskazań do szybkiego wstania po CC będzie, chociażby duża utrata krwi podczas operacji.
Warto jednak wiedzieć, że pierwsza pionizacja po CC powinna odbywać się zawsze w obecności lekarza lub położnej. Kobieta – przy odpowiedniej pomocy – musi wstać z łóżka sama. Nie należy ciągnąć jej za ręce, a sama nie powinna korzystać z często dostępnych drabinek do podciągania. Jeśli w szpitalu dostępne są regulowane łóżka, można lekko podnosić część podpierającą tułów, co przyśpieszy i zarazem ułatwi wstawanie, W przypadku zawrotów głowy czy ewentualnych omdleń, należy dać sobie więcej czasu. Warto też wykonać ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe, aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń ortostatycznych podczas pionizacji. Po przejściu do pozycji siedzącej warto w niej chwilę pobyć i oddychać torem przeponowym.
Jak wygląda pionizacja po CC i jak się do niej przygotować?
Pionizacja po CC z punktu widzenia kobiety, która dopiero urodziła dziecko, jest ogromnym wyczynem. Do niej należy się jednak odpowiednio przygotować. Zacznijmy więc bezpośrednio od czasu po zakończeniu operacji.
W większości przypadków, po cięciu cesarskim kobieta przewożona jest na salę pooperacyjną. Tam przebywa zwykle do 6 godzin. Nieruchomo, w pozycji leżącej na wznak. W tym czasie pozostaje pod nadzorem personelu, który obserwuje jej podstawowe parametry życiowe. Kobieta ma założony także cewnik. Po upływie wspomnianych kilku godzin, gdy stan kobiety jest stabilny, zostaje ona przewieziona na normalną salę na oddziale położniczym. Po upływie kolejnej godziny lub dwóch zazwyczaj zalecana jest już pionizacja po CC. Do niej należy jednak przygotować się nieco wcześniej.
Kobieta, pozostając jeszcze w pozycji leżącej, powinna przygotować swój organizm poprzez ćwiczenia oddechowe oraz delikatną gimnastykę kończyn dolnych. Zalecane są proste ćwiczenia, które można wykonywać już kilka godzin po operacji. Delikatne krążenie stopami, rozstawianie szeroko palców u stóp i naprężanie ich, tak jakbyśmy chciały dotknąć nimi czegoś przed sobą. Przy tym wszystkim nie zapominamy o rękach. Wykonujemy analogiczne ćwiczenia rąk, krążąc nadgarstkami w obie strony. Po chwili możemy spróbować zgiąć nogi w kolanach oraz naprzemiennie zginać i prostować stawy łokciowe.
Pionizacja po CC – jak wygląda krok po kroku?
Wiedząc już, jak ważna jest pionizacja po CC, co to znaczy i kiedy warto rozpocząć przygotowania do pierwszego wstania, czas wyjaśnić pokrótce, w jaki sposób przebiega ona krok po kroku.
Wspomnieliśmy już, że pierwsza pionizacja po CC zawsze ma miejsce w obecności lekarza lub położnej. To właśnie oni udzielą pierwszych wskazówek i poinstruują kobietę, w jaki sposób powinna ona wstawać, siadać czy poruszać się w połogu. Wyjaśnią także, na co uważać po cesarskim cięciu. Zatem, jak bezpiecznie wstać CC?
U kobiet, które przeszły cesarskie cięcie stosuje się pionizację przez bok. Ma ona na celu odciążenie dna miednicy oraz rany po cięciu. Z pozycji leżącej, kobieta z lekko ugiętymi i złączonymi w kolanach nogami powinna płynnie przejść do leżenia bokiem, unikając nadmiernego skręcania. Następnie należy oprzeć się na łokciu w pozycji półleżącej, ułożyć drugą rękę pod klatką piersiową i odpychając się na niej, prostować ją, podnosząc jednocześnie tułów. Nogi należy swobodnie i spokojnie opuścić poza łóżko. W przypadku wystąpienia silnego bólu rany lub uczucia mocnego ciągnięcia można ją lekko przytrzymać. Podczas pionizacji niezwykle ważna jest kontrola oddechu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zawrotów głowy, warto wstrzymać się z kontynuowaniem wstawania.