Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Moczenie nocne – objawy 

W przypadku małych dzieci, niekontrolowane oddawanie moczu w nocy nie jest czymś nietypowym. Podobnie jak sporadyczne wybudzanie się nocą przez dorosłych w celu skorzystania z toalety. Problem pojawia się natomiast wtedy, gdy mamy do czynienia z mimowolnym oddawaniem moczu podczas snu. 

Enureza, czyli moczenie nocne u dorosłych, może objawiać się kropelkowym nietrzymaniem moczu, jak również całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego podczas snu. W przypadku tej dolegliwości oddanie moczu zachodzi bez wybudzenia się. Wyróżnia się nocne moczenie pierwotne dotyczące osób, które nigdy nie miały kontroli nad oddawaniem moczu, jak również moczenie wtórne, które pojawia się z czasem. 

Bardzo często w kontekście moczenia nocnego mówi się także o zjawisko nokturii. Warto jednak zaznaczyć, że nokturia nie jest tym samym co enureza. Ta pierwsza opisywana jest jako dolegliwość, która przynajmniej dwukrotnie w trakcie nocy zmusza nas do wybudzenia ze snu w celu oddania moczu, mimo opróżnienia pęcherza przed położeniem się do łóżka. Z kolei enureza polega na niekontrolowanym oddawaniu moczu w nocy. 

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny

Moczenie nocne w przypadku osób dorosłych może mieć różne przyczyny. Jedne mogą wydawać się bardziej błahe, inne będą stanowić poważny problem. Często w kontekście przyczyn nocnego moczenia u dorosłych pojawia się problem twardego snu. Co warto wiedzieć na temat zagadnienia: twardy sen a moczenie nocne? Czy głęboki sen może usprawiedliwiać niekontrolowane oddawanie moczu w nocy?

Tutaj warto wyróżnić jednorazowe moczenie nocne u dorosłych oraz to będące nawracającym problemem. Jeśli nigdy wcześniej nie zaobserwowaliśmy problemu z nietrzymaniem moczu podczas snu, za jednorazowym popuszczeniem stać mogą chociażby zbyt duże ilości płynów wypite przed snem, spożycie alkoholu czy przyjęcie tabletek nasennych. Podczas snu głębokiego mózg nie rozpoznaje zbyt słabego sygnału, który wysyłany jest z wypełnionego pęcherza. Dodatkowo alkohol rozluźnia mięśnie, przez co trudniej jest zapanować nad zwieraczem cewki. 

Jeśli jednak moczenie nocne u dorosłych jest problemem nawracającym, wśród jego przyczyn można wymienić między innymi: 

  • wady układu moczowego i płciowego,
  • predyspozycje genetyczne,
  • infekcje układu moczowego,
  • przewlekłe choroby nerek,
  • przerost prostaty,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia układu nerwowego,
  • czynniki psychogenne. 

Nocne moczenie u dorosłego mężczyzny często związane jest z przerostem prostaty. Statystycznie problem ten dotyka najczęściej mężczyzn po 55. roku życia, a objawem towarzyszącym mu jest także częstomocz. Z kolei w przypadku kobiet, za moczenie nocne często mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne i menopauza. Powodem często bywa niskie stężenie estrogenu, który przekłada się na znaczne osłabienie tkanek w obrębie dróg rodnych i moczowych. 

Warto jednak pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek problemów z układem moczowym czy właśnie nocnym moczeniem, niewskazana jest samodiagnoza, a konsultacja lekarska. Warto więc udać się do urologa, a gdy na tym polu nie zostaną zdiagnozowane żadne nieprawidłowości, zalecana będzie konsultacja z neurologiem czy psychologiem. 

Moczenie nocne na tle nerwowym

Silny i długotrwały stres odbija się na naszym zdrowiu fizycznym i kondycji psychicznej. Jest jednym z największych wrogów człowieka. Obciąża nas emocjonalnie i zwiększa ryzyko wystąpienia depresji. Znać o sobie może dawać także w bardzo przyziemnych – mogłoby się wydawać – sytuacjach. Moczenie nocne na tle nerwowym jest właśnie jedną z nich. 

Nadmierna reaktywność pęcherza, która charakteryzuje się brakiem kontroli nad potrzebą oddawania moczu, może występować także w sytuacjach stresowych oraz emocjonalnych. Może mieć podłoże lękowe. Wówczas, w układzie nerwowym człowieka zachodzi szereg reakcji, które pobudzają hormony stresu. I tak jak u niektórych, objawem stresu może być podwyższone ciśnienie czy przyspieszony oddech, u innych może być to właśnie stresowe nietrzymanie moczu, czyli tak zwany zespół pęcherza nadreaktywnego. Dowiedz się więcej: nerwica pęcherza.

Nocne moczenie – jak sobie radzić? Sposoby leczenia

Moczenie nocne na tle nerwowym czy niekontrolowane oddawanie moczu podczas snu z każdej innej przyczyny, może znacznie zmniejszyć komfort życia i odebrać pewność siebie. Niekiedy może zwiastować jednak poważne schorzenia, z którymi do walki musi stanąć nasz organizm. Postawą w takiej sytuacji zawsze jest diagnostyka i ewentualne wdrożenie terapii. O rozpoczęciu leczenia zawsze musi zadecydować lekarz. Na początek przeprowadzi on szczegółowy wywiad, zleci niezbędne testy czy badanie uroflowmetryczne. Moczenie nocne to objaw, który może występować w wielu jednostkach chorobowych, dlatego nie powinno się go bagatelizować. To, co możemy zrobić na własną rękę, to zapobiegać i minimalizować skutki, jakie niesie za sobą moczenie nocne. Porady mogą wydawać się banalne. Docenią je jednak wszyscy ci, którzy odczuwają jakikolwiek dyskomfort związany z problemami z nietrzymaniem moczu. 

Podstawową zasadą, której przestrzeganie pomoże nam zminimalizować ryzyko nocnego moczenia, jest unikanie picia płynów około 2 godzin przed snem, przede wszystkim napojów zawierających kofeinę.  W diecie należy ograniczyć produkty moczopędne, czy podrażniające pęcherz, takie jak napoje gazowane, cytrusy, ostre przyprawy, alkohol. Zmiana stylu życia może okazać się naprawdę pomocna! W profilaktyce i zapobieganiu moczeniu nocnemu poleca się ćwiczenia dna miednicy, które pomogą w zwiększeniu kontroli nad opróżnianiem pęcherza. Warto zadbać o odpowiednią higienę okolic intymnych, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Dodatkowo warto włączyć regularną aktywność fizyczną i ustabilizować masę ciała. Dla podniesienia komfortu na co dzień warto stosować wkładki chłonne na nietrzymanie moczu, które zapewniają wysoką ochronę. W przypadku, gdy stosowane metody nie dadzą rezultatów, może okazać się konieczne leczenie farmakologiczne, które zaleci specjalista.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?