Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom
Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!
Zapalenie pęcherza po stosunku – przyczyny
Zapalenie pęcherza po stosunku jest powszechnym schorzeniem, którego pierwsze objawy pojawiają się niedługo po odbyciu stosunku seksualnego. Choć dolegliwość ta może występować u obu płci, zdecydowanie częściej dotyka ona kobiet. Zapalenie pęcherza u płci pięknej w dużej mierze podyktowane jest budową anatomiczną – kobiety mają zdecydowanie krótszą cewkę moczową, a bliskość odbytu i ujścia pochwy sprawia, że drobnoustroje mają ułatwioną drogę do przebycia. W efekcie, patogeny znajdujące się w okolicach odbytu bez problemu migrują dalej, zadomawiając się w pęcherzu moczowym.
Zapalenie pęcherza po każdym stosunku może być więc spowodowane zakażeniem układu moczowego bakteriami, które fizjologicznie występują w pochwie i odbycie, natomiast podczas stosunku seksualnego zostają one przeniesione w okolice cewki moczowej. Tam dochodzi do ich namnożenia i wywołania stanu zapalnego. Warto również wspomnieć, że zapalenie pęcherza po stosunku ma związek z intensywnością i częstotliwością odbywania stosunków. Podczas aktu seksualnego dochodzi do niewielkich otarć, które zdecydowanie sprzyjają rozwojowi zakażeń. Prawdopodobieństwo zakażenia układu moczowego po stosunku zwiększa także stosowanie środków plemnikobójczych.
U mężczyzn zapalenie pęcherza po stosunku zdarza się stosunkowo rzadko. Duże znaczenie odgrywa tutaj, chociażby długość cewki moczowej, co znacząco obniża ryzyko przeniesienia bakterii i zakażenia.
Zapalenie pęcherza po stosunku – jak sobie radzić?
Dolegliwości ze strony pęcherza moczowego zdecydowanie częściej pojawiają się u kobiet, które są aktywne seksualnie. Zakażenie pęcherza wiąże się zazwyczaj z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą znacznie obniżyć komfort życia. Ból w podbrzuszu, kłucie i pieczenie podczas oddawania moczu, ciągłe parcie na pęcherz, ale także częstomocz to typowe objawy świadczące o rozwijającym się w pęcherzu stanie zapalnym.
U osób, u których występuje zapalenie pęcherza, domowe sposoby mogą przynieść ogromną ulgę. Podstawą kuracji jest w tym przypadku odpowiednie nawodnienie organizmu oraz częste oddawanie moczu, które przyspieszy wypłukanie drobnoustrojów z pęcherza moczowego. W tym celu świetnie sprawdzi się nie tylko czysta woda, ale także zioła czy napary o działaniu moczopędnym. Sporą ulgę w zakażeniu mogą przynieść także nasiadówki w naparach z rumianku, szałwii czy kory dębowej. W kuracji warto spożywać także soki żurawinowe oraz jej świeże owoce, które wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i nie tylko uniemożliwiają bakteriom przyleganie do ścianek dróg moczowych, ale również pomagać pozbyć się z nich patogenów.
W przypadku bardziej uciążliwych dolegliwości, zapalenie pęcherza po stosunku i jego objawy możemy znacznie złagodzić, stosując środki farmakologiczne, które dostępne są w aptece bez recepty. Pamiętajmy jednak, że samodiagnoza nigdy nie zastąpi konsultacji lekarskiej, a w przypadku jakichkolwiek problemów ze strony układu moczowego zalecana jest wizyta u specjalisty, który zleci także niezbędne badania, przede wszystkim posiew moczu, jak i wymaz z cewki moczowej.
Zapalenie pęcherza po każdym stosunku – kiedy warto udać się do lekarza?
Niekiedy kobiety, które są aktywne seksualnie, borykają się z problemem częstego zapalenia pęcherza po stosunku. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać między innymi w nieodpowiedniej higienie intymnej, konkretnych praktykach seksualnych, obniżonej odporności i funkcjonowaniu układu hormonalnego czy reakcjach alergicznych na przykład na substancje zawarte w żelach używanych podczas zbliżenia, czy zakażeniach grzybiczych.
Kobietom, u których występuje zapalenie pęcherza, po każdym stosunku zaleca się niezwłoczną wizytę u lekarza, który przeprowadzi niezbędne badanie oraz zarekomenduje sposoby, w jakie możemy zminimalizować ryzyko zakażenia.
Zapalenie pęcherza po stosunku – jak zapobiegać?
Po każdym zbliżeniu intymnym powracają te same dolegliwości? Odczuwasz ból i pieczenie podczas mikcji, częstomocz czy nieustanne parcie na pęcherz? Prawdopodobna diagnoza to właśnie zapalenie pęcherza po stosunku. By zapobiegać takim sytuacjom i zminimalizować ryzyko zakażenia po każdym zbliżeniu, możesz zastosować poniższe metody:
- wypij szklankę wody przed stosunkiem,
- zawsze po stosunku oddaj mocz, aby pomóc w usuwaniu bakterii z dróg moczowych,
- dbaj o codzienną higienę intymną i przestrzegaj kluczowej zasady – zawsze podmywamy się w kierunku od cewki moczowej do odbytu, nigdy na odwrót,
- w miarę możliwości przed stosunkiem weź prysznic i umyj zewnętrzne okolice narządów płciowych, nie myj pochwy wewnątrz,
- unikaj codziennego noszenia wkładek,
- zadbaj o bawełnianą bieliznę na co dzień,
- unikaj substancji chemicznych, które mogą drażnić delikatne okolice narządów, takie jak perfumowane żele intymne.
To proste i niewymagające nawyki, które mogą pomóc w problemie nawracającego zapalenia pęcherza po stosunku. Pamiętajmy jednak, że samodiagnoza lub ignorowanie problemu oraz doraźne leczenie dolegliwości może prowadzić do poważniejszych komplikacji i przewlekłych problemów z układem moczowym. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.