Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby
Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!
Niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych – o czym świadczy?
Ciśnienie tętnicze jest jednym z kluczowych parametrów układu krążenia, które odzwierciedla siłę wywieraną przez krew na ściany naczyń krwionośnych. Za przepływ krwi odpowiada tutaj serce, które dzięki skurczom umożliwia transport krwi do tkanek. Wyróżnia się dwa parametry ciśnienia – ciśnienie skurczowe (tzw. ciśnienie górne) oraz ciśnienie rozkurczowe – ciśnienie dolne. Za optymalne ciśnienie uznaje się zwykle 120/80 mmHg, jednak warto wiedzieć, że prawidłowe ciśnienie u osób starszych różni się nieco dopuszczalnymi normami. Prawidłowy puls u seniorów wynosi między 60 a 100 uderzeń na minutę. Niekiedy możemy zaobserwować niskie ciśnienie i wysoki puls u osoby starszej, który może świadczyć o problemach z tarczycą lub sercem.
Kontrolując ciśnienie, najczęściej uwagę zwracamy przede wszystkim na ciśnienie górne, a to duży błąd! Ciśnienie rozkurczowe, potocznie zwane ciśnieniem dolnym jest wartością rejestrowaną w momencie, gdy serce się rozkurcza i wypełnia krwią. Warto wiedzieć, że zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych.
W przypadku seniorów, za optymalną wartość ciśnienia rozkurczowego uznaje się ciśnienie między 90 a 60 mmHg. W przypadku niektórych seniorów często miejsce ma obniżenie ciśnienia rozkurczowego nawet do poziomu 40-50 mmHg. Niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych może dawać objawy typowej hipotonii, czyli niedociśnienia. W efekcie może prowadzić do omdleń, zawrotów głowy i utraty przytomności.
Niskie ciśnienie u osób starszych – przyczyny
Prawidłowe ciśnienie u 70-latka będzie zupełnie inne niż w przypadku nastolatka. Za niskie ciśnienie u osób starszych w dużej mierze odpowiada przede wszystkim zmniejszona elastyczność naczyń krwionośnych, która postępuje wraz z wiekiem. Zaburzenia układu nerwowego czy problemy z sercem to podstawowe przyczyny, które mogą leżeć u podstaw niskiego ciśnienia u starszej osoby. Warto również wiedzieć, że na obniżenie ciśnienia mogą mieć ogromny wpływ także leki przyjmowane przez seniora w przypadku chorób przewlekłych. Nie zapominajmy jednak o bardziej prozaicznych przyczynach ciśnienia poniżej normy.
Na niskie ciśnienie u osób starszych ogromny wpływ ma także dieta, ograniczona aktywność fizyczna, a także odwodnienie organizmu. To wszystko może odpowiadać zarówno za niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych, jak i obniżone ciśnienie skurczowe. To dlatego w dbałości o zdrowie seniorów, bardzo ważna jest wzmożona kontrola parametrów życiowych. Pamiętajmy, że osoby starsze bywają zdecydowanie bardziej wrażliwe na spadki ciśnienia niż osoby młode, zdrowe i aktywne fizycznie.
Niskie ciśnienie u starszej osoby – objawy
Zarówno zbyt wysokie, jak i bardzo niskie ciśnienie u osób starszych może okazać się bardzo niebezpieczne. Nadciśnienie czy niedociśnienie rozpoznawane są na podstawie serii pomiarów ciśnienia tętniczego. Hipotonia może powodować różnego rodzaju objawy, które nie pozostają bez wpływu na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Zatem, po czym rozpoznać niskie ciśnienie u starszej osoby?
Obniżone ciśnienie tętnicze u seniora może objawić się poprzez:
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- duszności,
- ucisk w klatce piersiowej,
- kołatanie serca,
- ogólne zmęczenie,
- ochłodzenie kończyn,
- osłabienie,
- senność,
- problemy z koncentracją,
- zwiększona potliwość,
- zaburzenia widzenia,
- mroczki przed oczami,
- blade zabarwienie skóry.
Pamiętajmy jednak, że każdy senior może mieć również nieco inną tolerancję na spadki ciśnienia. Wszelkie nieprawidłowości zawsze należy jednak skonsultować z lekarzem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań, może zalecić również leczenie farmakologiczne.
Niskie ciśnienie u seniora – jak je podnieść?
Niskie ciśnienie u osób starszych należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. W niektórych przypadkach leczenie hipotonii wymaga wsparcia farmakologicznego. Jeśli jednak do spadku ciśnienia dojdzie nagle, musimy działać doraźnie. Zatem, jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby?
Przede wszystkim należy zadbać o większe spożycie płynów. Picie odpowiedniej ilości wody może pomóc w zwiększeniu objętości krwi i podniesieniu ciśnienia krwi. To doraźnie możemy podnieść także kawą, czarną herbatą lub naparem z mięty pieprzowej. Chłodny prysznic, spacer czy chociażby przewietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa senior, mogą znacznie polepszyć jego samopoczucie i nieco podnieść ciśnienie. Ruch w postaci lekkiej gimnastyki powinien stanowić nawyk osób zmagających się z niskim ciśnieniem. A w przypadku nagłego wystąpienia objawów niedociśnienia, zaleca się wykonanie ćwiczeń mobilizujących mięśnie kończyn dolnych, aby poprawić krążenie krwi. Ćwiczenia powinno się wtedy wykonywać w bezpiecznych pozycjach, najlepiej w asyście. Warto również zadbać o dietę, z której należy wyeliminować przede wszystkim tłuste produkty, a zadbać o odpowiednią podaż produktów pełnoziarnistych. Zwiększenie soli w jadłospisie, również może nieznacznie podnieść niskie ciśnienie u osób starszych. Seniorzy powinni także unikać nagłych zmian pozycji, szczególnie zmieniając pozycję z leżącej do stojącej. Powolne wstawanie pozwala na stopniowe dostosowanie się układu krążenia do zmiany pozycji, dzięki czemu unikniemy zawrotów głowy ryzyka upadku. Osoby, u których występują objawy niedociśnienia, powinny unikać długiego stania, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach. Warto w takich przypadkach także zadbać o odpowiednią ilość, jak i jakość snu.