Sprawdź 6 domowych sposobów na szybką ulgę w zapaleniu pęcherza

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Zapalenie pęcherza domowe sposoby

Ból, pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu to pierwsze i nagłe, bardzo uciążliwe dolegliwości świadczące o zakażeniu układu moczowego. Dolegliwości te bardzo często mają charakter nawracający. Zamiast od razu sięgać po środki farmakologiczne, warto wiedzieć, w jaki sposób możemy przynieść sobie ulgę, gdy dopadnie nas zapalenie pęcherza. Domowe sposoby – choć nieinwazyjne – mogą okazać się niezwykle skuteczne. 

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość, która może pojawić się w każdym wieku. Zdecydowanie częściej cierpią jednak na nią kobiety, co w dużej mierze podyktowane jest długością cewki moczowej. Ta jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, a ponadto zlokalizowana blisko odbytu i pochwy, które stanowią siedlisko bakterii i drobnoustrojów. Wobec tego, patogeny mają znacznie krótszą drogę do przebycia, więc łatwo wnikają do ujścia cewki moczowej, przylegają do jej ścian, namnażają się i migrują dalej do pęcherza moczowego. Tam doprowadzają do rozwoju stanu zapalnego. 

Do przeniesienia bakterii bardzo często może dojść podczas stosunku płciowego. Przyczynić do tego może się również nieprawidłowa higiena czy chociażby wizyta na basenie. Warto również wiedzieć, że szczególnie podatna na zakażenie dróg moczowych jest również kobieta spodziewająca się dziecka, co ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przyczyniają się do rozluźniania ścian cewki moczowej i wolniejszego przepływu moczu przez nią, ale i większego ciężaru macicy, która uciskając na pęcherz może doprowadzać do zalegania moczu, przyczyniając się do zwiększenia ryzyka infekcji. Zapalenie pęcherza w ciąży bardzo często towarzyszy kobietom już na początkowym etapie.

Po czym rozpoznać zapalenie pęcherza? 

Zakażenie układu moczowego najczęściej daje o sobie bardzo szybko znać. Pojawia się nagle, powodując spory dyskomfort. Pierwszymi symptomami, które mogą świadczyć o zakażeniu jest między innymi pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu czy uczucie ciągłego parcia na pęcherz. Mimo częstego korzystania z toalety, możemy mieć poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. W zaawansowanych stadiach stanu zapalnego może również pojawić się krew w moczu, jak i gorączka, wymioty, czy dreszcze.

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby 

Dolegliwości ze strony układu moczowego mogą rodzić ogromny dyskomfort. W jaki sposób możemy złagodzić ich objawy i przynieść sobie ulgę? 

  • sok z żurawiny

Picie soku z żurawiny czy jedzenie jej owoców od lat znane są ze swojego zbawiennego wpływu na układ moczowy. Owoce te wykazują silne działanie przeciwzapalne, hamując jednocześnie namnażanie się bakterii w drogach moczowych. Co więcej – zawarte w żurawinie kwasy organiczne zakwaszają mocz sprawiając, że środowisko staje się niekorzystna dla bakterii, ograniczając tym samym ich rozwój. Z soku żurawinowego nie powinniśmy rezygnować także po zakończonej kuracji, ponieważ świetnie sprawdzi się on także w profilaktyce chorób pęcherza. 

  • przyjmowanie dużych ilości płynów

Podstawą i fundamentem szybkiego powrotu do zdrowia w przypadku zakażenia układu moczowego jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie, które przyspiesza wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Możemy sięgać po czystą wodę, herbatki ziołowe czy naturalne soki bogate w witaminę C. Zaleca się, aby każdego dnia przyjmować nawet 3 litry płynów. 

  • moczopędne wywary

Złagodzenie dolegliwości z pęcherzem przyniesie nam picie wywarów, które działają przeciwzapalnie i moczopędnie, wobec czego pomogą szybciej oczyścić pęcherz z toksyn i drobnoustrojów. W tej roli świetnie sprawdzą się takie zioła jak: rumianek, szałwia, skrzyp polny czy chociażby liście brzozy. 

  • ziołowe nasiadówki

Te same zioła, które przyjmujemy wewnętrznie, możemy wykorzystać również do tak zwanych nasiadówek, które przynoszą ogromną ulgę podczas zakażenia pęcherza. Nasiadówki możemy wykonać w wannie lub w dużej misce, a polegają one na zanurzeniu pośladków lub całych bioder na kilkanaście minut w ciepłej wodzie z dodatkiem wspomnianego naparu z ziół. 

  • higiena osobista

Nie tylko podczas zakażenia, ale i na co dzień, niezwykle ważna jest odpowiednia dbałość o higienę osobistą. Niewskazane jest używanie sztucznych, drażniących specyfików do podmywania okolic cewki, by nie wysuszyć tej okolicy, zwiększając ryzyko nawrotów. Podczas kąpieli pamiętajmy o podmywaniu w odpowiednim kierunku – zawsze od przodu do tyłu. Zapobiegając jednak zakażeniom pęcherza, warto również pamiętać, by po każdym stosunku płciowym, udać się do toalety i opróżnić pęcherz. W dbałości o jego zdrowie, niezwykle ważny jest także wybór bawełnianej bielizny i unikanie wkładek. 

  • termofor

Objawy zapalenia układu moczowego możemy również zniwelować siłą ciepła. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się przyłożenie termoforu w okolice podbrzusza czy chociażby ciepłe (ale nie gorące) kąpiele. Dogrzewając się podczas dolegliwości pamiętajmy jednak, że po potężnej dawce ciepła, nagłe oziębienie podbrzusza może przynieść przeciwne skutki i doprowadzić do nasilenia się dolegliwości.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza czy wizyta u lekarza? 

Kiedy dopadnie nas zapalenie pęcherza, leczenie domowe może przynieść wyraźną ulgę i poprawić nasze samopoczucie. Domowe metody stosowane już przez nasze babki mają na celu przede wszystkim pozbycie się bakterii z dróg moczowych. W tym pomoże nam między innymi wspomniane wyżej przyjmowanie dużych ilości płynów i ziół, które wykazują działanie moczopędne. W ten sposób przyspieszymy oczyszczenie dróg moczowych. Co jednak należy podkreślić – mimo odczuwanej ulgi w zakażeniu, wizyta u lekarza będzie jednak niezbędna. Gdy zapalenie ma charakter przewlekły, w moczu pojawia się krew, a wszystkiemu towarzyszy wysoka gorączka – wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Pamiętajmy jednak, że nawet wtedy, gdy domowe sposoby na zapalenie pęcherza uwolnią nas od dolegliwości, warto udać się do specjalisty chociażby po to, by wykonać kontrolne badania moczu. Bakteryjne zakażenie dróg moczowych zawsze należy skonsultować z medykiem. W czasie oczekiwania na konsultację możemy jednak wypróbować sprawdzone metody, które łagodzą nieco zapalenie pęcherza. Domowe sposoby są nieinwazyjne i mogą przynieść ogromną ulgę, ale nie zastąpią specjalistycznej konsultacji.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?