Obniżenie macicy - przyczyny i zapobieganie
Obniżenie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych albo wypadanie macicy), to dość częsta przypadłość u kobiet – zwłaszcza tych, które mają za sobą niejeden poród. Opadanie macicy spowodowane jest znacznym rozciągnięciem mięśni miednicy, odbytu i pochwy – mięśni dna miednicy. To bardzo rozległa struktura, która odpowiada nie tylko za utrzymanie w miejscu narządów rodnych, ale także za trzymanie moczu i kału. Jak radzić sobie z obniżeniem narządów rodnych? Czy od razu musisz decydować się na operację?
Obniżenie narządów rodnych – na czym polega?
Jak już wspomnieliśmy, mięśnie dna miednicy są rozbudowaną strukturą, która rozpościera się od dołu brzucha aż po pośladki. W jej skład wchodzi aż czternaście mięśni, które przeplatane są nerwami. Ich zadaniem jest podtrzymanie pęcherza, narządów jamy brzusznej i oczywiście narządów rodnych. Jednak mięśnie dna miednicy odpowiadają także za utrzymanie prawidłowej postawy ciała – są podporą dla kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miednicznego. Nie wspominając już o tym, że ich zadaniem jest również rozluźnianie i zaciskanie cewki moczowej, gdy musimy skorzystać z toalety. W momencie, w którym mięśnie dna miednicy zostają osłabione lub uszkodzone, może dojść do poważnej przypadłości, jaką jest obniżenie narządów rodnych, ale też obniżenie ścian pochwy, pęcherza i cewki czy odbytu i odbytnicy. Mięśnie nie są już w stanie utrzymać ciężaru narządów, stąd też zaczynają one powoli się osuwać.
Wypadanie macicy – objawy
Wypadanie macicy objawia się w różny sposób, zależny od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo kobieta może odczuwać ból podbrzusza czy też kręgosłupa w odcinku krzyżowym. Z czasem, oprócz bólu, pojawia się też częste uczucie parcia lub poczucie, że pęcherz lub jelita nie opróżniły się całkowicie. To uczucie pełności i dyskomfortu powinno być na tyle alarmujące, by udać się do ginekologa, który podczas badania może potwierdzić obniżanie się narządów rodnych. Dodatkowo widoczne lub wyczuwalne może być wybrzuszenie w pochwie. Ze względu na to, że mięśnie dna miednicy nie działają prawidłowo, możliwe są także epizody popuszczania moczu. W tym wypadku zabezpieczaj się wkładkami na nietrzymanie moczu, które sprawią, że nie będziesz się czuła skrępowana.
Wypadanie macicy – przyczyny
Jak już wspomnieliśmy, wypadanie macicy jest spowodowane znacznym osłabieniem lub uszkodzeniem mięśni dna miednicy, które nie mają możliwości prawidłowego utrzymywania narządów rodnych. Przyczyną mogą być:
● Porody pochwowe – obniżenie macicy po porodzie jest prawdopodobne zwłaszcza wtedy, gdy poród był długi bądź też było ich wiele.
● Trwały nacisk na mięśnie – na przykład spowodowany otyłością lub permanentnymi problemami z wypróżnieniem. Czynniki te wpływają na osłabienie mięśni dna miednicy.
● Menopauza – obniżenie macicy przed okresem menopauzy także się zdarza, jednak to właśnie zmiany hormonalne są dużym czynnikiem ryzyka.
● Starzenie się – obniżenie narządów rodnych następuje częściej u starszych kobiet, niż u młodszych. Mięśnie stają się bowiem bardziej zwiotczałe ze względu na mniejszą produkcję kolagenu.
Wypadanie macicy – profilaktyka
Lepiej zapobiegać niż leczyć – to dotyczy także takich schorzeń jak obniżenie macicy. Jak to zrobić? Ze względu na to, iż poród jest bardzo dużym czynnikiem ryzyka wystąpienia obniżenia narządów rodnych, należy dbać o siebie i mięśnie dna miednicy już w ciąży i bezpośrednio po porodzie. Sprawne mięśnie Kegla przyczyniają się do łatwiejszego porodu, co automatycznie zmniejsza ryzyko problemów z narządami rodnymi. Niezależnie od tego, czy jesteś po porodzie, czy też przechodzisz menopauzę – nie rezygnuj z ćwiczeń mięśni Kegla. To właśnie one są najlepszą profilaktyką przeciw obniżeniu narządów rodnych. Warto pamiętać także o ogólnej aktywności fizycznej, która przyczynia się do obniżenia masy ciała. Pamiętaj, że otyłość negatywnie wpływa na stan mięśni dna miednicy. Dbaj też o dietę, by uniknąć problemów z wypróżnianiem - zaparcia również stanowią czynnik ryzyka.
Wypadanie macicy – leczenie
Obniżenie macicy, jeśli już do niego doszło, należy natychmiast leczyć. Jeśli zaobserwowałaś u siebie początki tej choroby, koniecznie wybierz się do urologa i fizjoterapeuty urologicznego, który przeprowadzi pełną diagnostykę, ale także powie Ci, jak prawidłowo radzić sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak korzystanie z toalety czy podnoszenie rzeczy. Leczenie obniżenia macicy w dużej mierze polega na treningu mięśni dna miednicy, który powinien być dobrany do indywidualnego stanu zdrowia. Fizjoterapeuta może zalecić również terapię wisceralną, a zatem wprowadzenie technik manualnych, które przywrócą równowagę w jamie brzusznej. Przy leczeniu zaburzeń statyki narządów rodnych możesz spotkać się także z pessaroterapią. Polega ona na umieszczaniu różnych form w pochwie, by odpowiednio podeprzeć miednicę i chronić ją przed dalszym obniżaniem się. To, jakie leczenie zostanie zastosowane w Twoim przypadku, zależy jednak od Twojego stanu zdrowia i zaawansowania choroby.
Obniżenie narządów rodnych (inaczej wypadanie macicy) jest poważną przypadłością, której pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Jeśli zauważasz pierwsze objawy tej choroby, koniecznie udaj się do lekarza.