Jak spać w ciąży? Poznaj najlepsze pozycje
Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką GrzegorzewiczZdrowy sen w ciąży jest niezwykle ważny. Daje on nie tylko szansę przyszłej mamie na regenerację sił, odbudowanie energii i rozpoczęcie dnia w dobrym nastroju, ale przede wszystkim sprzyja prawidłowemu rozwojowi maluszka. Jak spać w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku? Podpowiadamy, na którym boku spać w ciąży i dlaczego odpowiednia pozycja jest tak bardzo istotna!
Spanie w ciąży – korzyści z dobrego i zdrowego snu
Sen jest niezbędny do codziennego funkcjonowania. Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. To o czymś świadczy! Zapotrzebowanie na sen zmienia się jednak wraz z wiekiem. Wpływ na to, ile snu nam potrzeba, mają także różne stany i okoliczności życiowe. Ciąża jest jednym z nich!
Spanie w ciąży, a konkretniej regularny i nieprzerwany sen, jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na samopoczucie i zdrowie przyszłej mamy. Ma fundamentalne znaczenie w procesie regeneracji umysłu i odbudowie zasobów energetycznych, wzmacnia odporność organizmu i pozwala zredukować stres. Co jednak najważniejsze – nie jest on bez znaczenia dla rozwijającego się pod sercem maluszka. W końcu zdrowy sen sprzyja prawidłowemu rozwojowi płodu.
Niestety sen w ciąży bardzo często jest zakłócany. Wiele kobiet skarży się na bezsenność w ciąży i problemy z zasypianiem. Wpływ na to ma szereg zmian hormonalnych, którym czoła musi stawić organizm kobiety. Na początku drogi, przyszłym mamom bardzo często towarzyszy także brak energii oraz nadmierna senność w ciąży. Ta jest absolutnie naturalną reakcją organizmu. Spowodowana jest między innymi przez wzrost stężenia progesteronu powodującego senność, spowolnienie krążenia krwi czy chociażby częsty spadek cukru. W tym czasie warto wsłuchać się w potrzeby swojego ciała, dać sobie przyzwolenie na odpoczynek i sen w takiej ilości, jakiej domaga się nasz organizm.
Jak spać w ciąży?
Kwestia, która spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom, to najlepsze pozycje do spania. Każda z nas ma swoje własne przyzwyczajenia. Każda z nas lubi zasypiać w innej pozycji. Choć te są niezwykle ważne w ciąży, na komfort i higienę snu wpływ mają także inne czynniki. Zatem zanim powiemy sobie, czy spanie na plecach w ciąży jest wskazane, przyjrzyjmy się kwestiom, które ze zdrowym snem są nierozerwalnie związane.
Spanie w ciąży musi być komfortowe. Zadbaj o dobry materac, który zapewni najlepsze podtrzymanie Twojego kręgosłupa. Wybierz kołdrę, która gwarantuje optymalny komfort cieplny. Przed położeniem się spać, przewietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę. Zrezygnuj z ciężkostrawnych kolacji, ogranicz ilość herbaty, a przede wszystkim zadbaj o komfort psychiczny i wyciszenie przed snem. Ciąża to okres, który może powodować wiele stresów. Natłok myśli i emocji związanych ze zbliżającym się porodem, nie sprzyja wyciszeniu przed nocą. Posłuchaj więc ulubionej muzyki, poczytaj książkę, postaram się spędzić relaksujący czas z bliskimi. Po takim wstępie możesz przyjąć komfortowe pozycje do spania w ciąży. Komfortowe, czyli jakie?
Na którym boku spać w ciąży?
Pozycje do spania w ciąży mają ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu przyszłej mamy, ale i bezpieczeństwa rozwijającego się w łonie dzidziusia. Warto jednak wiedzieć, że wbrew powszechnemu przekonaniu, na początku ciąży kobieta ma pełną dowolność w wyborze pozycji do spania. W momencie, gdy brzuch jest jeszcze płaski, a rozwijający się płód dodatkowo chroniony jest wodami płodowymi oraz ścianą macicy i brzucha, nic mu nie zagraża. Sytuacja jednak zmienia się pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży.
Spanie na plecach w ciąży
Bezpieczne jest jedynie na początkowym etapie ciąży. W pierwszym trymestrze, gdy brzuszek jest jeszcze niewidoczny, spanie na plecach w ciąży nie niesie za sobą żadnego zagrożenia. Na późniejszym etapie ciąży, szczególnie po 28 tc, należy jednak zrezygnować z układania się do snu na wznak. Wówczas powiększona macica uciska kluczowe naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia przepływ krwi i może prowadzić do niedotlenienia dziecka. Zmniejsza się ciśnienie krwi, czego efektem mogą być zawroty głowy, nudności po przebudzeniu czy problemy z prawidłowym oddychaniem.
Spanie na prawym boku w ciąży
Wiele źródeł donosi, że spanie na prawym boku w ciąży stanowi zagrożenie dla dziecka. A jak jest w rzeczywistości? Czy można spać na prawym boku w ciąży?
Faktem jest, że wielu ekspertów zaleca unikać tej pozycji. W zaawansowanej ciąży, spanie na prawym boku może zwiększyć ryzyko zmniejszenia przepływu krwi, ponieważ żyła główna dolna znajduje się właśnie po prawej stronie. Co więcej – jest to pozycja niekomfortowa szczególnie dla kobiet, które zmagają się ze zgagą w ciąży, jako że w tej pozycji dochodzi do zwiększonego ucisku na okolicę żołądka i przełyku. Pamiętajmy jednak, że mając na względzie rozwój dziecka w brzuszku, powinnyśmy spać w różnych pozycjach. Szczególnie takich, które są dla nas najbardziej komfortowe.
Spanie na lewym boku w ciąży
W tej kwestii wielu lekarzy pozostaje zgodnych – najlepszą i najbezpieczniejszą pozycją jest spanie w ciąży na lewym boku. Wpływ ma na to kilka czynników. Po pierwsze – to właśnie w ten sposób do rozwijającego się płodu dociera najwięcej substancji odżywczych z krwi matki, jako że ucisk na żyłę główną dolną jest najmniejszy. Co więcej – dla samej matki, spanie na lewym boku jest najbardziej komfortowe. Dla podniesienia wygody warto również zgiąć prawą nogę w kolanie tak, by była ona jak najbliżej brzuszka.
Spanie w ciąży – jak podnieść komfort snu?
Jedne pozycje do spania w ciąży będą bardziej komfortowe, inne mniej. Najważniejsze, by wsłuchać się w potrzeby własnego ciała. Choć panuje powszechne przekonanie, że najlepszą pozycją do spania dla kobiet spodziewających się dziecka jest spanie na lewym boku, tak naprawdę nie ma w tej kwestii żadnych konkretnych zaleceń. Wyjątkiem mogą być natomiast chociażby ciąże mnogie, z wielowodziem czy ciąże z dużą przewidywaną masą płodu. Wówczas, najbezpieczniejsze pozycje do spania w ciąży warto skonsultować ze swoim lekarzem.
Komfort snu w ciąży możemy także znacznie podnieść przyjmując pozycję tak zwanego półksiężyca. W tym pomóc nam może specjalna poduszka ciążowa w formie rogala czy banana. Należy ułożyć na niej głowę i umieścić między nogami, gdy plecy pozostają o nią lekko oparte. Pod sam brzuch i talię można wsunąć niewielką poduszkę, aby delikatnie podeprzeć macicę. Dzięki czemu znacznie odciążymy naczynia krwionośne znajdujące się między kręgosłupem a macicą. W takiej pozycji noc upłynie nam pod znakiem komfortu.