Joga w ciąży – poznaj najlepsze pozycje
Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką GrzegorzewiczSzkoły rodzenia, fitness dla ciężarnych i ćwiczenia dla przyszłych mam – to tylko niektóre z propozycji kierowanych do kobiet oczekujących na nowego członka rodziny. Joga w ciąży – to kolejna idea ciesząca się coraz większym zainteresowaniem młodych mam. Pozwala zrelaksować się, złapać równowagę, wyćwiczyć oddech i przygotować się do porodu. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą joga dla ciężarnych i jakie pozycje są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Joga w ciąży – korzyści dla przyszłej mamy
Mówi się o niej, że jest treningiem ciała i duszy. Joga to system ćwiczeń fizycznych połączonych z technikami oddechowymi, relaksacyjnymi i wykorzystującymi elementy medytacji. Wywodzi się z Indii, zaskarbiając sobie coraz większą przychylność w kraju nad Wisłą. Korzyści płynące z ćwiczeń mających na celu przywrócenie równowagi wewnętrznej coraz częściej dostrzegają także kobiety spodziewające się dziecka. Joga w ciąży cieszy się coraz większą popularnością i nie jest to jedynie chwilowy trend.
Joga dla ciężarnych pozwala przyszłej mamie zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, kieruje jej uwagę do wnętrza siebie, pozwala lepiej zrozumieć zachodzące w organizmie kobiety zmiany. Ćwiczenia mające na celu osiągnięcie stanu relaksu i wyciszenia, to także genialny sposób na złagodzenie stanów lękowych i wyciszenie huśtawki nastrojów, którym czoła musi stawić praktycznie każda kobieta nosząca pod sercem swoje dziecko.
Joga w ciąży niesie za sobą nie tylko komfort psychiczny, ale oddziałuje także na naszą fizyczność. Wzmacnia mięśnie i kręgosłup, przygotowując nasze ciało do ogromnego wyzwania, jakim jest poród. Uczy świadomego oddychania, które jest kluczowe podczas rozwiązania ciąży. Jej zbawienny wpływ docenią także kobiety, które zmagają się z porannymi mdłościami, zgagą czy bólami pleców, które są naturalną koleją rzeczy związaną z przeniesieniem środka ciężkości. Coś jeszcze? Owszem! Joga w ciąży pogłębia więź matki z dzieckiem.
Joga dla ciężarnych – bezpieczne pozycje dla przyszłych mam
Joga dla ciężarnych różni się od klasycznej jogi. Choć obie mają podobny cel – wzmocnić, rozciągnąć i rozluźnić ciało oraz przynieść spokój, relaks i równowagę – w jodze w ciąży unika się pozycji i technik, które mogą nadmiernie obciążyć organizm kobiety albo stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla dziecka. Wykorzystuje się tutaj tylko te asany, które są w pełni bezpieczne.
Odpowiednio dobrane pozycje jogi w ciąży mogą przynieść przyszłej mamie ogromną ulgę w wielu dolegliwościach ciążowych. Uelastycznią biodra, wzmocnią mięśnia dna miednicy, a także będą sporym wsparciem dla kręgosłupa. Nieodłącznym elementem jogi są także ćwiczenia oddechowe w ciąży, które doceni każda kobieta nosząca pod sercem dziecko. A jakie asany i ćwiczenia przed porodem będą najlepsze?
- Zacznij od delikatnego rozciągania dołu pleców i wydłużenia boków tułowia. Usiądź pośladkami na piętach, paluchy stóp zbliż do siebie, pochyl się, a ramionami sięgnij jak najdalej przed siebie. Czoło możesz oprzeć na macie. Postarać się jednocześnie dociskać pośladki do pięt, a ręce wyciągaj najdalej w przód. Gdy brzuszek jest już większy, odchyl kolana na boki, robiąc dla niego przestrzeń, poczuj przyjemne rozciąganie tylnej taśmy mięśniowej.
- Pozycją bezpieczną dla przyszłych mama jest siad ze stopami ułożonymi po bokach bioder. W tym przypadku należy pamiętać, by możliwie najbardziej rozszerzyć kolana tak, by nie uciskały one od dołu brzuszka. Następnie spleć dłonie przed sobą, wyprostuj ręce i wyciągnij je możliwie jak najwyżej, powoli unosząc do góry także talię. W tej sposób genialnie rozciągniesz kręgosłup i rozluźnisz szyję.
- Kolejna pozycja świetnie rozluźni mięśnie dna miednicy i okaże się bardzo pomocna podczas porodu. Przykucnij tak, aby Twoje pięty były przyklejone do podłogi. Stopy rozstaw na zewnątrz. Spleć dłonie, a łokciami naciskaj na wewnętrzną stronę ud. Pamiętaj o prostych plecach i ściągniętych łopatkach. Nie zapominaj o równomiernym oddechu. Z tej pozycji można przejść do mobilizacji klatki piersiowej poprzez naprzemienne odchylanie ramion za siebie, wykonując rotację tułowia.
Joga w ciąży – 1 trymestr
Praktykowanie jogi staje się poniekąd modą. Joga w ciąży jest coraz popularniejszą formą aktywności, ale warto pamiętać, że nawet przy tak bezpiecznych i zrównoważonych ćwiczeniach, należy zachować dużą ostrożność. Bardzo dużo wątpliwości narasta wokół zagadnienia: “joga w ciąży – 1 trymestr”. Pytania i wątpliwości nie są tutaj bezzasadne.
W pierwszym trymestrze ciąży w organizmie kobiet zachodzi szereg zmian. Choć nie są one widoczne gołym okiem, w naszym wnętrzu toczy się prawdziwa burza hormonów. To właśnie w tym momencie rozwijają się najważniejsze organy maleństwa i jego układ nerwowy, a ryzyko poronienia jest największe. Dlatego w przypadku kobiet, które wcześniej nie miały do czynienia z jogą zaleca się, by wstrzymały się one z jej praktykowaniem aż do II trymestru. Kobiety, które przed ciążą regularnie trenowały jogę, mogą kontynuować ćwiczenia w lżejszej wersji i tylko za zgodą lekarza prowadzącego. Warto jednak wówczas nastawić się przede wszystkim na skupienie, wyciszenie, a przede wszystkim na ćwiczenie swojego oddechu.
Joga w ciąży – czego unikać?
Wiemy już, że joga w ciąży może mieć zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy. Pamiętajmy jednak, że zanim rozpoczniemy jakiekolwiek ćwiczenia w ciąży, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do jogi w ciąży mogą być choroby płuc czy serca, nadciśnienie czy krwawienie z dróg rodnych. Jeśli lekarz stwierdzi jednak brak przeciwwskazań, możemy rozpocząć praktykowanie jogi.
Joga prenatalna wiąże się jednak z koniecznością wyeliminowania z sekwencji pewnych asan, które są zabronione dla przyszłych matek. Kobiety spodziewające się dziecka muszą unikać silnych wymachów rąk, skrętów czy mocnych wygięć ciała. Unikaj również pozycji, które naciskają brzuch i pachwiny. Podczas praktyki skupiaj się na oddechu. Jeśli dłuższe pozycje stojące są dla ciebie męcząco, odpoczywaj w trakcie. Zakres ruchu w poszczególnych trymestrach może ulec zmianie, więc nie martw się tym i nie walcz, aby nie nadwyrężyć swoich stawów. Staraj się unikać pozycji, w których widzisz stożkowanie brzucha w linii środkowej części ciała, aby nie rozciągać nadmiernie kresy białej.
Kobiety ciężarne, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z indyjską jogą, na dobry początek mogą zapisać się na zajęcia z instruktorem, który zaprezentuje i wyjaśni, jakie asany są wskazane dla ciężarnych, jak pracować ze swoim ciałem i wsłuchać się w jego potrzeby.