Czy warto zdecydować się na poród w wodzie?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Poród w wodzie

Poród – jedno z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej stresujących przeżyć w życiu każdej kobiety. Nieodłącznie kojarzony z ogromnym wysiłkiem, wyczerpaniem i bólem. Możliwe jest jednak rodzenie w środowisku, które pozwoli na odprężenie się i złagodzenie bólów porodowych. Poród w wodzie – bo o nim mowa – to poród fizjologiczny, który jest mniej męczący, mniej bolesny, a często również znacznie krótszy. Wyjaśniamy, na czym polega poród w wodzie i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Poród w wodzie a poród tradycyjny – czym się różnią?

Poród siłami natury czy poród przez cesarskie cięcie? Za najlepsze zakończenie ciąży rekomendowane przez specjalistów uznaje się poród naturalny, w którym dziecko wychodzi na świat przez kanał rodny kobiety, a poród odbywa się bez wzmacniania czynności skurczowej lekami i bez przebicia pęcherza płodowego. Dla rodzącej kluczowa jest tutaj wiedza, jak oddychać podczas porodu i jak zwiększyć swój komfort na sali porodowej. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do porodu, by ten nie kojarzył się jedynie z bólem i fizycznym wyczerpaniem. Warto jednak pamiętać, że poród siłami natury nie zawsze jednak jest możliwy. Gdy istnieją ku niemu jakiekolwiek przeciwwskazania, wówczas dziecko przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie. A jak wygląda cesarskie cięcie? 

To jest chirurgiczną metodą zakończenia ciąży polegającą na przecięciu kolejnych powłok skórnych, otrzewnej oraz mięśnia macicy i wydobyciu płodu. Cesarska odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym, co oszczędza kobiecie rodzącej bólu. Celem jego złagodzenia można również zdecydować się na poród w wodzie. Ten, w Polsce zyskuje na popularności. Po raz pierwszy odbył się w 1996 roku, a dziś możliwy jest już w wielu szpitalach. Co ciekawe, na popularności zyskuje także poród w domu w wodzie. 

Immersja wodna i poród w wodzie są dziś jednymi z najpopularniejszych niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Polegają na zanurzeniu brzuszka ciężarnej w wodzie. Poród w wodzie może obejmować jedynie wczesną fazę skurczów, ale może również obejmować cały czas trwania porodu. 

Przebieg porodu w wodzie

Poród w wodzie odbywa się w komfortowych i optymalnych warunkach dla rodzącej. W końcu ma on przynieść jej ulgę i znacznie zmniejszyć dyskomfort związany z bólami porodowymi. A jak wygląda przebieg porodu w wodzie? Na co powinna przygotować się ciężarna? 

Podczas porodu wanna wypełniona jest wodą lub solą fizjologiczną. Temperatura wody musi być zbliżona do temperatury ludzkiego ciała. W praktyce oznacza to, że ma ona około 36-37 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura na sali wynosi około 25-26 stopni. Ciężarna może wejść do wanny wówczas, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi około 4-5 cm. Kobieta zanurza się w wodzie na głębokość około 50-60 centymetrów. Cała akcja porodowa jest monitorowana za pomocą KTG. 

Warto jednak wiedzieć, że podczas I fazy porodu kobieta może przebywać w wodzie nie dłużej niż 30 minut. Po tym czasie musi opuścić basen. Jeśli zdecyduje się na kontynuowanie porodu w wodzie, może wrócić do basenu po około 30 minutach. Zazwyczaj, tuż przed samym rozwiązaniem i wydaniem na świat noworodka, kobieta wychodzi z wanny, ponieważ zmiana temperatury, która powoduje parcie i wypieranie płodu może nieco przyspieszyć akcję. Jeśli kobieta chce jednak, by dzidziuś przyszedł na świat w wodzie i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, może pozostać w niej do samego końca. Co ważne – łożysko podczas porodu w wodzie, może być wydalone także w basenie, należy to do decyzji rodzącej i personelu. 

Wskazania i przeciwwskazania do porodu w wodzie

Jedną z podstawowych przesłanek mówiących za tym, by zdecydować się na poród w domu w wodzie czy poród w wodzie w szpitalu, jest złagodzenie bólów i przyniesienie ogromnej ulgi rodzącej. Niestety poród w wodzie nie zawsze będzie możliwy. Nie każda kobieta będzie mogła skorzystać z jego dobrodziejstwa. 

Wśród kluczowych przeciwwskazań do porodu w wodzie możemy zaliczyć między innymi: 

  • złe ułożenie płodu,
  • łożysko przodujące,
  • problemy kardiologiczne matki,
  • podejrzenie infekcji u rodzącej przebiegające z wysoką gorączką,
  • duża waga dziecka,
  • ciąża bliźniacza,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • zapalenie błon płodowych,
  • nadciśnienie lub niedociśnienie matki,
  • duża niedokrwistość,
  • niewydolność nerek u matki,
  • choroby układu krążenia,
  • zaburzenia tętna płodu. 

Poród w wodzie – korzyści 

Zanurzenie w ciepłej wodzie pozwala się zrelaksować – doskonale znamy to z życia codziennego. Relaks fizyczny prowadzi za sobą również relaks psychiczny, a ten podczas porodu jest na wagę złota. Jakie korzyści niesie za sobą poród w wodzie i co daje kobiecie oraz noworodkowi?

Poród w wodzie przede wszystkim pozwala na zmniejszenie bólów porodowych oraz skrócenie I okresu porodu. Kobiecie rodzącej ułatwia zmianę pozycji i pozwala na zrelaksowanie się między kolejnymi skurczami. Nie bez znaczenia jest tutaj poczucie komfortu i intymności. Woda odciąży również miednicę i kręgosłup oraz pozytywnie wpłynie na układ sercowo-naczyniowy. To, co istotne jest dla wielu kobiet – poród w wodzie lepiej przygotuje szyjkę macicy i uelastycznia tkanki krocza, przez co zdecydowanie rzadziej konieczne jest nacięcie krocza podczas porodu. Utrzymanie stałej temperatury wody pomiędzy 36, a 37°C pozwala nie tylko łagodzić ból, ale i rozluźniać tkanki krocza, które mogą łatwiej się rozciągać. W takiej sytuacji wychodząca główka dziecka musi sprostać mniejszym oporom, więc szybciej wydostaje się na świat. Drgania odczuwane w wodzie wozie wspomagają także przepływ krwi poprzez stymulację przepływu w naczyniach limfatycznych.  

Poród w basenie wypełnionym wodą niesie za sobą również bardzo dobry wpływ na maluszka. Ten, przychodzi na świat w doskonale znanym sobie środowisku, dzięki czemu jest on chroniony przed bezpośrednim hałasem czy światłem. Co więcej – noworodek, który urodzi się w wodzie jest nieco spokojniejszy i mniej płaczliwy.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?