Wyciek z cewki moczowej – co oznaczają różne rodzaje wydzielin z cewki?
Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką GrzegorzewiczBezbarwna wydzielina z cewki moczowej może pojawić się na skutek podniecenia seksualnego. Jest wówczas normalnym, fizjologicznym wyciekiem, bez zmian patologicznych. Niekiedy jednak wydzielina z cewki moczowej może być sygnałem świadczącym o poważnych nieprawidłowościach i chorobach przenoszonych drogą płciową.
Wydzielina z cewki moczowej – o czym świadczy?
Cewka moczowa stanowi końcowy odcinek układu moczowego. Jej głównym zadaniem jest wyprowadzenie moczu – a w przypadku mężczyzn również nasienia – poza organizm. Jakikolwiek wyciek z cewki moczowej – oprócz moczu i nasienia – jest patologiczną wydzieliną, która powinna skłonić nas do odbycia wizyty lekarskiej. Za nieprawidłową wydzielinę z cewki bardzo często odpowiada zapalenie cewki moczowej i układu moczowego, które może być spowodowane infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi, a w przypadku grzybicy cewki moczowej – infekcjami grzybiczymi.
Warto jednak wiedzieć, że każdy kolor, zapach czy konsystencja wycieku z cewki może sugerować różne podłoża chorobowe.
Bezbarwna wydzielina z cewki moczowej
Bezbarwna wydzielina z cewki moczowej i wyciek pozbawiony jakiegokolwiek zabarwienia nie zawsze musi mieć patologiczne podłoże i świadczyć o problemach zdrowotnych. W momencie, gdy bezbarwna wydzielina z cewki moczowej występuje podczas podniecenia seksualnego, mamy do czynienia zapewne z preejakulatem. Jest to śluz z penisa, który pełni funkcję naturalnego lubrykantu, a co najważniejsze – wbrew powszechnemu przekonaniu – zawiera plemniki, w związku z czym może prowadzić do zapłodnienia. Pozbawiona koloru wydzielina z pochwy również nie powinna wzbudzać niepokoju. Może być ona wynikiem normalnego funkcjonowania gruczołów i nie musi wskazywać na żadną nieprawidłowość.
Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach wyciek przypominający zdrowy śluz może również wskazywać na infekcję dróg moczowych i stany zapalne cewki. Dlatego jeśli wyciekowi towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu czy chociażby częstomocz – należy skonsultować się ze specjalistą.
Biała wydzielina z cewki moczowej
Biała wydzielina z cewki moczowej może wskazywać zarówno na infekcje układu moczowego, jak i choroby przenoszone drogą płciową. Mętny wyciek o białym zabarwieniu, któremu towarzyszy również ból i pieczenie podczas oddawania moczu, a także częste parcie na pęcherz, mogą sugerować problemy z drogami moczowymi, za które odpowiadają zakażenia bakteryjne czy grzybicze. Niekiedy u podstaw nieprawidłowej wydzieliny mogą stać również urazy mechaniczne czy czynniki nieinfekcyjne, takie jak chociażby działanie chemikaliów i niektórych kosmetyków. Warto jednak wiedzieć, że biała wydzielina z cewki moczowej często pojawia się również w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową. Zarówno rzeżączka, jak i chlamydia mogą objawiać się białawą wydzieliną, a dodatkowo powodować dyskomfort w okolicy cewki moczowej. Rzadziej wydzielina ta może być spowodowana zakażeniem rzęsistkiem pochwowym lub mykoplazmą.
Żółta wydzielina z cewki moczowej
Pojawienie się żółtej wydzieliny z cewki moczowej to niepokojący sygnał mogący świadczyć o rzeżączkowym lub nierzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej. U podstaw pierwszego leży zakażenie bakterią dwoinki rzeżączki – chorobą przenoszoną drogą płciową. W grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania znajdują się przede wszystkim osoby aktywne seksualnie, często zmieniające partnerów i nie stosujące zabezpieczeń. W przypadku rzeżączkowego zapalenia, oprócz wycieku ropnej wydzieliny z cewki może pojawić się również ból przy oddawaniu moczu, częstomocz i uczucie parcia na pęcherz.
To, co jednak ważne – ropna wydzielina z cewki moczowej, której dodatkowo towarzyszy ból i pieczenie podczas mikcji, może świadczyć również o klasycznym zapaleniu pęcherza moczowego. Dlatego jeśli zaobserwujemy u siebie ropny wyciek z cewki moczowej, należy niezwłocznie skierować się do lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad, zleci konieczne badania i dopiero na tej podstawie będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę i włączyć leczenie.
Brązowa wydzielina z cewki moczowej
Gęsta, brązowa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu to kolejny objaw, który może świadczyć o najczęściej występującej intymnej infekcji bakteryjnej, którą jest rzeżączka. Do zakażenia dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu zakażonej wydzieliny i błon śluzowych. Wówczas brązowej wydzielinie z cewki moczowej towarzyszyć może również zaczerwienienie w okolicach jej ujścia oraz dyskomfort odczuwany podczas oddawania moczu. Wyciek przypominający śluz o brunatnym zabarwieniu może również być oznaką sygnalizującą kamienie pęcherza moczowego. Złogi, które podrażniają błony śluzowe dróg moczowych, mogą prowadzić do krwawienia i pojawienia się brunatno-brązowej wydzieliny. Kamicy towarzyszyć może również krwiomocz oraz ból promieniujący do okolicy lędźwiowej, brzucha czy pachwin. Niekiedy tego rodzaju wydzielina może być również wynikiem urazów mechanicznych, do których może dojść chociażby podczas stosunku seksualnego.
Pamiętajmy, że pojawienie się podejrzanej wydzieliny z cewki moczowej zawsze wymaga wizyty lekarskiej i przeprowadzenia odpowiednich badań. Wczesne wykrycie problemu zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie i zminimalizowanie ewentualnych powikłań.
Ciągłe noszenie wkładek higienicznych może prowokować wydzielanie większej ilości śluzu z pochwy, jako że sprzyja zaburzeniom flory bakteryjnej w tym obszarze, co może wpłynąć także na większe ryzyko zapaleń w obrębie układu moczowego.