Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Gdzie jest cewka moczowa?

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Cewka moczowa – co to jest? 

W skład układu moczowego człowieka wchodzą nerki i drogi moczowe – moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa. Ta ostatnia jest kluczowym elementem układu moczowego u obu płci, a w przypadku mężczyzn stanowi również element układu płciowego. 

Cewka moczowa jest narządem o podłużnej rurowej strukturze, który umożliwia przepływ moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz. To właśnie cewką mocz przemieszcza się z pęcherza podczas mikcji. Budowa cewki moczowej, jej lokalizacja, ale i funkcje, znacznie różnią się u kobiet i mężczyzn. 

Gdzie jest cewka moczowa? 

Wiemy już, że w zależności od płci, jej lokalizacja będzie nieco inna. Zatem, gdzie jest cewka moczowa damska, a gdzie zlokalizowana jest cewka moczowa męska? Zacznijmy jednak od dokładnego omówienia tej pierwszej. 

Kobieca cewka moczowa usytuowana jest równolegle do kanału pochwy. Ujście cewki moczowej jest znacznie mniejsze niż ujście pochwy. Ulokowana jest między łechtaczką a wejściem do pochwy. Położona w orientacji pionowej, w tak zwanej brodawce cewkowej. To, co znacznie odróżnia ją od cewki męskiej, to jej rozmiar. Żeńska cewka moczowa jest o wiele krótsza niż u mężczyzn, ale i szersza, co bezpośrednio przekłada się również na większe ryzyko infekcji całego układu moczowego. W efekcie kobiety znacznie częściej zmagają się na przykład z zapaleniem pęcherza. Wśród innych chorób układu moczowego wyróżnić możemy również zapalenie samej cewki moczowej, skąpomocz, czyli oddawanie zbyt małych ilości moczu czy nawet bezmocz, który wskazuje na silne zaburzenie czynności układu moczowego.

Z kolei męska cewka moczowa jest o wiele dłuższa. Rozpoczyna się na dnie pęcherza moczowego, przechodzi przez penis, a kończy się na szczycie jego żołędzia.

Budowa cewki moczowej 

Budowa układu moczowego u kobiet i u mężczyzn nieznacznie różni się od siebie. Jej kluczowym, a zarazem końcowym elementem, jest właśnie owa cewka moczowa. Jak wygląda cewka moczowa? Jaka jest budowa cewki moczowej? 

Cewka moczowa wygląda jak wąski, rurkowaty przewód. Jej ściany zbudowane są z błon mięśniowych i śluzowych, dzięki czemu charakteryzuje się ona dość dużą elastycznością. Ma średnicę kilku milimetrów i różną długość. W przypadku mężczyzn cewka moczowa jest zdecydowanie dłuższa i mierzy ona od 15 do 20 centymetrów. Jej zewnętrzne ujście zlokalizowane jest na szczycie prącia, a składa się ona z części śródściennej, sterczowej, błoniastej i gąbczastej. 

U kobiet – długość cewki moczowej to zaledwie od 3 do 5 centymetrów. Składa się z kilku części – śródściennej, miednicznej, przeponowej i podprzeponowej. 

Cewka moczowa jest oddzielona od pęcherza silnie napiętym zwieraczem, który zamyka światło cewki i zapewnia trzymanie moczu podczas jej gromadzenia w pęcherzu. To dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie oddawania moczu. Otwarta cewka moczowa może z kolei zaburzać przepływ moczu i prowadzić do jego niekontrolowanego oddawania. 

Funkcja cewki moczowej u kobiet i mężczyzn

Cewka moczowa umożliwia nam oddawanie moczu. Jest to najbardziej znana i podstawowa funkcja cewki moczowej. Pełni ona rolę kanału transportowego, którym odprowadzany jest mocz na zewnątrz organizmu. Warto jednak wiedzieć, że o ile w przypadku kobiet jest to jedyna funkcja cewki moczowej, o tyle u mężczyzn wygląda to nieco inaczej. To, co odróżnia kobiecą cewkę od męskiej, to fakt, że jest ona zależna od wpływu hormonów. W okresie laktacji czy też menopauzy wśród kobiet występuje zjawisko hipoestrogenizmu, czyli niskiego poziomu estrogenów. Upośledza to elastyczność cewki, doprowadzając do atrofii jej nabłonka i zmniejszenia wypełnienia okołocewkowego splotu żylnego, co przyczynia się do osłabienia funkcji zwieraczy cewki w tym czasie. Należy także zaznaczyć, że u kobiet po ciąży i porodach, szczególnie drogami natury, może dochodzić do uszkodzeń w obrębie tego narządu. Dlatego też panie narażone są na częstsze problemy z nietrzymaniem moczu. 

Męska cewka moczowa jest jednocześnie elementem układu płciowego, przez co pełni ona również ważną funkcję w procesie rozrodczym. To właśnie cewką moczową wyprowadzane jest nasienie podczas wytrysku. 

Pamiętajmy więc, że cewka moczowa ogrywa kluczową rolę w naszym układzie moczowym. Jednocześnie narażona jest ona na różnego rodzaju choroby, takie jak zakażenie cewki moczowej, jej zwężenie czy nietrzymanie moczu. W ostatnim z przypadków, choć doraźnie możemy podnieść komfort funkcjonowania, stosując na przykład wkładki chłonne, zalecana jest konsultacja medyczna. W przypadku chorób układu moczowego, żadna samodiagnoza nie zastąpi specjalistycznego badania.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Poród naturalny – jak wygląda i jakie są jego fazy?

Poród naturalny rekomendowany jest przez lekarzy jako najlepsze zakończenie ciąży. Niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i jej dziecka. Jak wygląda poród silami natury i kiedy jest możliwy? Wyjaśniamy, jakie fazy porodu poprzedzają przyjście na świat maluszka!

Poród naturalny i jego fazy
Zasady zdrowej diety w ciąży

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest najczęściej występującą postacią zakażenia układu moczowego, który wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jak radzić sobie w przypadku infekcji układu moczowego? Podpowiadamy, po czym rozpoznać zakażenie i kiedy warto udać się do lekarza.

Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia