Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Zapalenie cewki moczowej – przyczyny

Cewka moczowa jest anatomiczną strukturą, która przypomina elastyczny przewód. Stanowi ona końcowy odcinek dróg moczowych, a jej funkcja sprowadza się przede wszystkim do wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego, a u mężczyzn również do odprowadzania ejakulatu. U panów cewka moczowa znajduje się na szczycie penisa i mierzy około kilkunastu centymetrów, natomiast u kobiet jest ona znacznie krótsza i zlokalizowana blisko odbytu oraz wejścia pochwy. W związku z tym, to właśnie panie znacznie częściej narażone są na zapalenie cewki moczowej. 

Ze względu na lokalizację, ma ona kontakt z patogenami środowiska zewnętrznego. Do jej zakażenia dochodzi jednak najczęściej w wyniku przeniesienia czynnika infekcyjnego podczas kontaktów seksualnych. W zależności od rodzaju patogenu wyróżnia się dwie podstawowe kategorie zapalenia cewki moczowej: 

  • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (spowodowane dwoinką rzeżączki)
  • nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (spowodowane np. przez chlamydie). 

Mając na uwadze sposób transmisji choroby, w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby aktywne seksualne, często zmieniające partnerów oraz uprawiające seks bez zabezpieczeń.

Pieczenie cewki moczowej – jak sobie radzić?

Dolegliwości związane z układem moczowym, takie jak pieczenie cewki moczowej czy typowe swędzenie cewki moczowej, mogą znacznie obniżyć komfort życia. Wciąż jednak problemy te bywają tematem tabu, w związku z czym często zwlekamy z wizytą u lekarza, poszukując domowych sposobów na uporanie się z dolegliwościami. Warto jednak wiedzieć, że zapalenie cewki moczowej u kobiet czy u mężczyzn spowodowane jest zakażeniem, wobec czego wymaga specjalistycznego leczenia oraz podania leków przeciwdrobnoustrojowych, w tym najczęściej antybiotyków. 

Choć w stanie zapalnym cewki moczowej możemy starać się zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, na przykład pijąc duże ilości wody, soku z żurawiny czy ziół wykazujących działanie moczopędne, które zwiększą ilość wydalanego moczu i umożliwią skuteczne usuwanie czynników podrażniających cewkę, to pamiętajmy, że powinna być ona jedynie uzupełnieniem farmakoterapii zleconej przez lekarza. Żadne domowe sposoby nie są w stanie zastąpić leczenia przeciwbakteryjnego i pozbyć się stanu zapalnego cewki moczowej.

Objawy zapalenia cewki moczowej u kobiet i mężczyzn

Wiemy już, że zapalenie cewki moczowej może dotknąć wszystkich płci. Po czym jednak je rozpoznać? Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój? 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że pierwsze objawy zapalenia cewki moczowej mogą pojawić się po dopiero kilku, a nawet kilkunastu dniach od wniknięcia bakterii. Będą nieco inne u kobiet, a nieco inaczej będzie objawiać się zakażenie u panów.

Objawy zapalenia cewki moczowej u kobiet

  • upławy i większa ilość wydzieliny pochwowej,
  • ból w dole brzucha,
  • swędzenie cewki moczowej,
  • częsta potrzeba oddawania moczu,
  • pieczenie w czasie mikcji,
  • kłucie cewki moczowej.

Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

  • wyciek ropnej wydzieliny z cewki moczowej,
  • pieczenie cewki moczowej w czasie oddawania moczu, szczególnie po pierwszej mikcji po obudzeniu,
  • świąd cewki moczowej,
  • uczucie ciężkości jąder,
  • zaczerwienienie zewnętrznego ujścia cewki moczowej,
  • parcie na pęcherz.

Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach infekcja cewki moczowej może przebiegać bezobjawowo, a zakażenie możliwe jest do wykrycia jedynie poprzez badanie moczu, jak i posiew z cewki, u kobiet także z szyjki macicy. Nawet jeśli objawy wystąpią, po pewnym czasie mogą one ustąpić samoistnie. Nie jest to jednak równoznaczne z wyleczeniem, ponieważ chory nadal pozostaje zakażony. W trosce o własne zdrowie warto więc poddawać się systematycznym badaniom. 

Infekcja cewki moczowej – jak zapobiegać?

Z uwagi na fakt, że do zapalenia cewki moczowej dochodzi głównie poprzez kontakt seksualny, by zapobiegać infekcjom kluczowe jest więc przestrzeganie zasad bezpiecznego seksu. Jednak to nie wszystko! W jaki jeszcze sposób możemy uchronić się przed stanem zapalnym cewki moczowej: 

  • unikaj przygodnych kontaktów seksualnych,
  • stosuj prezerwatywy,
  • po każdym stosunku oddaj mocz,
  • dbaj o duże nawodnienie organizmu,
  • przestrzegaj zasad higieny intymnej, po toalecie podcieraj się od przodu do tyłu,
  • noś bawełnianą i przepuszczającą powietrze bieliznę, unikaj bielizny typu stringi,
  • nie wstrzymuj moczu,
  • umyj zewnętrzne części narządów płciowych przed współżyciem,
  • unikaj miejsc typu jacuzzi, sauna. 

Pamiętajmy, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto więc przestrzegać podstawowych zasad, by zminimalizować ryzyko zakażenia i uniknąć dokuczliwych dolegliwości. Warto również zapoznać się z naszym artykułem o grzybicy cewki moczowej oraz co może oznaczać bezbarwna wydzielina z cewki moczowej.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?