Jak leczyć kamicę nerkową? Poznaj sposoby wybierane przez lekarzy

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Jak leczyć kamicę nerkową?

Kamica nerkowa to powszechne schorzenie, które może powodować silny ból i dyskomfort. Leczenie kamicy nerkowej polega przede wszystkim na rozpuszczaniu i usuwaniu złogów zalegających w nerkach czy moczowodzie. W niewielkim odsetku możliwe jest bezinwazyjne i domowe leczenie kamicy. A jakie metody rekomendują specjaliści?

Kamica nerkowa – leczenie bezinwazyjne

Kamienie nerkowe powstają w wyniku krystalizowania się substancji chemicznych, których stężenie przekracza próg rozpuszczalności w organizmie. Proces ich formowania rozpoczyna się od powstania niewielkich kryształków, potocznie nazywanych piaskiem. Z czasem, kryształki te tworzą coraz większe złogi, czego efektem jest kamica nerkowa. Leczenie jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju kamieni, ich składu chemicznego, wielkości oraz umiejscowienia. Mogą one tworzyć się w nerkach, ale niekiedy przemieszczają się do dalszych partii układu moczowo-wydalniczego. Co jednak w sytuacji, gdy zdiagnozowane zostaną kamienie na nerkach? Leczenie – w początkowej fazie – polega na stosowaniu terapii zachowawczej, której celem jest uśmierzenie bólu wywołanego przez przemieszczający się kamień. Terapia obejmuje wówczas stosowanie leków rozkurczających mięśnie ścian dróg moczowych i zwiększających prawdopodobieństwo samoistnego wydalenia złogów z organizmu. W momencie, gdy ich wielkość czy skład chemiczny nie pozwala na bezinwazyjne usunięcie, wówczas konieczne staje się leczenie zabiegowe.

Kamienie na nerkach – leczenie zabiegowe

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody zabiegowe leczenia kamieni nerkowych:

Rozbijanie kamieni nerkowych metodą ESWL

Litotrypsja pozaustrojowa (ESWL) jest obecnie jedną z najpopularniejszych, jak i najmniej inwazyjnych metod leczenia kamicy nerkowej. Zabieg polega na przezskórnym poddaniu kamienia działaniu fali akustycznej – na złóg kieruje się wiązkę fal uderzeniowych, które mają za zadanie rozbicie go na mniejsze fragmenty. Dzięki temu rozkruszone cząstki wielkości ziarenek piasku, mogą zostać naturalnie wydalone przez pacjenta wraz z moczem. Podczas zabiegu umiejscowienie kamienia jest monitorowane za pomocą obrazowania rentgenowskiego lub ultrasonograficznego. Do litotrypsji pozaustrojowej kwalifikuje się kamienie umiejscowione w kielichach i miedniczce nerkowej oraz kamienie zlokalizowane w moczowodzie. W przypadku dużych złogów konieczne może być wykonanie kilku sesji. Te przeprowadza się jednak w trybie ambulatoryjnym, a sam zabieg nie wymaga znieczulenia. Jest to niechirurgiczna metoda leczenia kamieni na nerkach, z bardzo niskim ryzykiem powikłań i krótkim czasem rekonwalescencji.

Przezskórne usuwanie kamieni nerkowych

Litotrypsja przezskórna polega na rozdrobnieniu i usunięciu złogów przez niewielkie nacięcie w okolicach nerki. Operacja ta polega na nakłuciu od strony pleców nerki, w której zlokalizowany został złóg oraz wprowadzeniu do miedniczki nerkowej nefroskopu, który umożliwia dokładne obejrzenie kamienia. Następnie za pomocą odpowiednich narzędzi, chirurg usuwa kamień w całości lub rozdrabnia go na mniejsze kawałki. Fragmenty złogów usuwane są za pomocą kleszczyków i wypłukiwane. Niekiedy ten sposób leczenia jest wymaga rozłożenia na etapy, a pacjent pozostaje na ten czas z drenem nefrostomijnym. Tego rodzaju leczenie zalecane jest szczególnie w przypadku większych kamieni, które nie nadają się do rozbicia za pomocą fali uderzeniowej pozaustrojowej.

Litotrypsja ureterorenoskopowa

Zabieg endoskopowy, który wykonywany jest bez konieczności jakichkolwiek nacięć. Złogi zlokalizowane w dolnym odcinku moczowodu wydobywane są za pomocą endoskopu wprowadzanego przez cewkę moczową i pęcherz. Po uwidocznieniu kamienia chirurg może skruszyć go za pomocą lasera lub urządzenia pneumatycznego czy ultradźwiękowego. Następnie odłamki kamieni usuwane są za pomocą kleszczyków. Wskazaniem do endoskopowego usuwania kamieni z moczowodów są niewielkie złogi lub odłamki wcześniej rozkruszonych dużych kamieni.

Operacyjne leczenie kamicy

Klasyczna metoda operacji, która jest jednak coraz rzadziej stosowana. Przydatna bywa wówczas, gdy istnieją przeciwwskazania do innych metod lub gdy te nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Operacyjne usunięcie złogów polega na nacięciu ciała, wypreparowaniu nerki lub moczowodu oraz wydobyciu złogów poprzez jamy ciała.

Kamica nerkowa – leczenie domowe

Kamica nerkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Stylem życia, zdrowym odżywianiem i dbałością o siebie, możemy jej jednak w dużym stopniu zapobiegać. Choć duże złogi i choroba w zaawansowanym stadium, zwykle będzie wymagać specjalistycznego leczenia, w przypadku niewielkich kryształów nieocenione wsparcie w terapii odgrywa leczenie naturalne. Zatem, od czego zacząć leczenie domowe kamicy nerkowej? 

Podstawą zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu kamicy, jest picie dużych ilości wody, nawet do 4 litrów dziennie. Świetnie sprawdzą się również napary i wywary z ziół moczopędnych, które ułatwią usuwanie złogów wraz z moczem. Warto więc pić napary ze skrzypu polnego, pokrzywy, kłącze perzu czy liścia brzozy. W leczeniu domowym zaleca się również picie soku z cytryny, który zwiększa poziom cytrynianów w moczu, co może zapobiegać tworzeniu się kamieni i umożliwi utrzymywanie pH moczu na odpowiednim poziomie. W domowym leczeniu kamicy ważna jest również odpowiednia dieta. Osoby, u których zdiagnozowane zostały kamienie na nerkach, powinny ograniczyć spożycie białka zwierzęcego ułatwiającego powstawanie złogów. Należy zminimalizować również spożycie soli, która zwiększa wydalanie z moczem wapnia, a to z niego mogą właśnie tworzyć się nierozpuszczalne złogi w nerkach.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Poród naturalny – jak wygląda i jakie są jego fazy?

Poród naturalny rekomendowany jest przez lekarzy jako najlepsze zakończenie ciąży. Niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i jej dziecka. Jak wygląda poród silami natury i kiedy jest możliwy? Wyjaśniamy, jakie fazy porodu poprzedzają przyjście na świat maluszka!

Poród naturalny i jego fazy
Zasady zdrowej diety w ciąży

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest najczęściej występującą postacią zakażenia układu moczowego, który wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jak radzić sobie w przypadku infekcji układu moczowego? Podpowiadamy, po czym rozpoznać zakażenie i kiedy warto udać się do lekarza.

Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia