Zapalenie endometrium. Przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie endometrium to stan zapalny błony śluzowej macicy, który może prowadzić do poważnych powikłań. Kluczowe jest więc postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie leczenia, które pozwoli zwalczyć stan chorobowy i zapobiec konsekwencjom. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, czym może charakteryzować się stan zapalny endometrium i kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Zapalenie endometrium – co to jest?
Zapalenie endometrium to zapalenie błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy, czyli endometrium. Wyściółka ta – w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego – ulega przebudowie. Ma to na celu między innymi przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się zarodka oraz ewentualnej ciąży. I to właśnie prawidłowo funkcjonujące endometrium jest kluczowe dla możliwości zajścia w ciążę i jej prawidłowego przebiegu. Niekiedy jednak w obrębie błony śluzowej macicy występuje stan zapalny. A kiedy endometrium jest niebezpieczne?
Zapalenie endometrium jest zakażeniem, za które zwykle odpowiadają bakterie przeniesione z pochwy do macicy. W wyniku rozwoju infekcji może dojść do stanu zapalnego endometrium. W przypadku, gdy proces zapalny trwa dłuższy czas i jest nieleczony, może prowadzić do przewlekłego zapalenia endometrium, a w konsekwencji nawet niepłodności.
Stan zapalny endometrium – co go wywołuje?
Do zapalenia błony śluzowej macicy zazwyczaj dochodzi w wyniku przemieszczenia patogenów do macicy. Stan zapalny endometrium najczęściej rozwija się na tle infekcji bakteryjnej. A w jaki sposób dochodzi do ich przemieszczenia? Co powoduje stan zapalny endometrium i kiedy mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zapalenia endometrium?
Zapalenie błony śluzowej macicy może pojawić się w wyniku:
- przebytych procedur i zabiegów ginekologicznych, takich jak łyżeczkowanie macicy, histeroskopia czy założenie wkładki antykoncepcyjnej,
- porodu lub poronienia i pozostawienia resztek łożyska lub tkanek płodowych,
- polipów błony śluzowej macicy,
- chorób przenoszonych drogą płciową, np. chlamydioza lub rzeżączka,
- niewłaściwego leczenia ostrych infekcji w przeszłości.

Zapalenie endometrium – objawy
Zapalenie endometrium może być trudne do zdiagnozowania, podobnie jak sama endometrioza. Jego objawy mogą być niezwykle subtelne lub też mylone z innymi schorzeniami. Zależą zwykle od stopnia zaawansowania procesu chorobowego, jego charakteru, ale także podłoża. Objawy zapalenia endometrium najczęściej związane są z nasilonymi i przedłużonymi krwawieniami miesiączkowymi lub plamieniami podczas różnych faz cyklu, tak jak w przypadku przerostu endometrium. Nie jest to jednak jedyny symptom mogący świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Zatem, jakie są objawy zapalenia endometrium i na co zwrócić szczególną uwagę?
Objawy przewlekłego zapalenia endometrium, które powinny skłonić kobietę do wizyty u specjalisty, to przede wszystkim:
- nieprawidłowe krwawienia i plamienia z dróg rodnych,
- upławy,
- częstomocz,
- nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy,
- ból w dolnej części brzucha,
- podwyższona temperatura ciała i dreszcze,
- ból podczas stosunku,
- bolesne i nieregularne miesiączki,
- gorsze samopoczucie.
Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o stanie zapalnym błony śluzowej macicy, koniecznie udaj się do lekarza. Pamiętaj, że wszelkie informacje, jakie znajdziesz na ten temat w sieci, mają jedynie charakter informacyjny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej.
Przewlekłe zapalenie endometrium – leczenie
Wystąpienie jakichkolwiek objawów zapalenia endometrium powinno zapalić u kobiety czerwoną lampkę. W przypadku zapalenia błony śluzowej macicy kluczowe jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pozwoli zapobiec poważnym skutkom zdrowotnym. Jedną z najczęstszych komplikacji wynikających z zapalenia endometrium są zmiany strukturalne w tkance, które w efekcie prowadzą do problemów z implantacją zarodka, zwiększając przy tym ryzyko niepłodności czy poronień. Jak więc zapobiegać stanowi zapalnemu i leczyć go? Co pomoże na endometrium?
Diagnostyka w kierunku zapalenia endometrium zwykle rozpoczyna się od wykonania posiewu mikrobiologicznego z szyjki macicy, a następnie pobrana podczas biopsji wycinka endometrium do badania histopatologicznego. Leczenie zapalenia endometrium polega przede wszystkim na złuszczeniu warstwy błony śluzowej macicy, której dotyczy stan zapalny. W tym celu stosuje się zwykle antybiotykoterapię. Leczenie powinno być zastosowane także u partnera. W przypadku przewlekłego zapalenia endometrium leczenie może obejmować również wyłyżeczkowanie macicy, jeśli zapalenie rozwinęło się na skutek pozostawienia fragmentów popłodu. Dodatkowo terapia obejmuje również przyjmowanie leków przeciwzapalnych i probiotyków, których zadaniem jest odbudowanie mikroflory pochwy.