Endometrioza po cesarce. Wszystko, co należy o niej wiedzieć

Endometrioza po cesarce

Endometrioza po CC to stosunkowo rzadka, ale niezwykle uciążliwa forma endometriozy, która rozwija się poprzez przemieszczenie fragmentów tkanki endometrialnej poza jamę macicy. Może ona dotyczyć również kobiet, które przed ciążą były zdrowe. Czym tak naprawdę jest endometrioza po CC i czy ma ona wpływ na kolejne ciąże? Przygotowaliśmy mini poradnik, w którym znajdziesz wszystko na temat endometriozy w bliźnie po CC.

Endometrioza w bliźnie po CC – co to jest i jak wygląda?

Endometrioza to choroba, która charakteryzuje się występowaniem tkanek podobnych do wyściółki macicy, poza jej prawidłową lokalizacją, jaką jest właśnie jama macicy. Endometrium może być umiejscowione w różnych miejscach – zazwyczaj zlokalizowane jest w obrębie narządów rozrodczych kobiety i w okolicach miednicy mniejszej, jednak może również przenikać do innych organów. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stosunkowo rzadkim przypadkiem, ale niezwykle problematycznym, jest endometrioza po CC. Zatem, jak wygląda endometrioza po CC i czym jest endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim? 

Endometrioza w bliźnie po CC to sytuacja, w której komórki endometrium, czyli komórki błony śluzowej macicy, znajdują się w obrębie blizny po cesarskim cięciu. Z kolei owa cesarka jest operacją chirurgiczną, która – tak, jak każdy tego typu zabieg – niesie za sobą ryzyko pewnych powikłań. Z racji tego, że cesarskie cięcie jest operacją głęboko ingerującą w struktury jamy brzusznej i macicy, niesie za sobą ryzyko przeniesienia komórek endometrium w okolice cięcia.

Endometrioza w bliźnie po CC – przyczyny

Wiemy już, czym jest endometrioza w bliźnie po CC i że jest ona powikłaniem po ingerencji chirurgicznej w tkanki. Warto zatem bliżej przyjrzeć się jej podłożu. Choć mechanizm występowania endometriozy po CC nie został do końca rozpoznany, jedną z najbardziej prawdopodobnych teorii jest przeniesienie komórek endometrium z jamy macicy w inną część ciała. Może do tego dojść w każdej chwili podczas zabiegu. Niektórzy specjaliści zwracają również uwagę na fakt, że do przemieszczenia się fragmentów endometrium może dojść także podczas krwawienia do jamy macicy podczas porodu.

Matka trzymająca noworodka po CC

Endometrioza w bliźnie po CC – objawy

Objawy endometriozy po CC zwykle nie pojawiają się od razu po operacji. Niekiedy pierwsze symptomy mogą wystąpić nawet 2 czy 3 lata później. Po czym je rozpoznać? 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że objawy endometriozy po CC są tożsame z jej klasycznymi objawami. Reaguje ona zatem na zmiany hormonów i da o sobie znać dopiero w momencie powrotu cyklów miesiączkowych. Dolegliwości z nią związane będą zmieniały się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego.

Wśród klasycznych objawów endometriozy po CC wyróżnić możemy:

  • ból w miejscu blizny po CC,
  • zgrubienie lub wyczuwalny guzek w bliźnie,
  • silne bóle miesiączkowe,
  • bóle w okolicy miednicy i dolnej części pleców,
  • obfite miesiączki. 

Niestety mimo licznych dolegliwości, zarówno klasyczna endometrioza, przerost endometrium, jak i endometrioza po CC, bardzo często pozostają nierozpoznane. Niekiedy zdarza się, że na odpowiednią diagnozę kobiety czekają latami. Nie warto jednak bagatelizować żadnych dolegliwości, a regularnie poddawać się badaniom i pozostawać pod ciągłą kontrolą specjalisty.

Endometrioza w bliźnie po CC a kolejna ciąża

Kobiety, które mają za sobą cięcie cesarskie i u których doszło do rozwinięcia się endometriozy w bliźnie, mogą mieć pewne obawy dotyczące kolejnych ciąż. Wiadome jest, że endometrioza wpływa na płodność i może znacznie utrudniać zajście w ciąże. A jak wygląda to w przypadku tkanek endometrium, które zagnieżdżają się w bliźnie?

Wszystko zależy od tego, jak głęboko umiejscowione będą komórki endometrium. W przypadku, gdy endometrioza umiejscowiona jest w bliźnie, na powłokach skóry – nie powinna mieć ona wpływu na płodność. Jednak w sytuacji, gdy ta zlokalizowana jest głębiej, np. w macicy czy jajnikach, zajście w ciąże może być już utrudnione.

Operacja endometriozy w bliźnie po CC

Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu może być przyczyną wielu dolegliwości. W ich obliczu kobiety zastanawiają się, jak wygląda leczenie. Czy endometriozę trzeba usunąć, a jeśli tak, to jak usuwa się endometriozę z blizny po cesarskim cięciu? 

Leczenie endometriozy – bez względu na to, czy mamy do czynienia z klasyczną endometriozą, czy tą poporodową – zwykle wymaga interwencji chirurgicznej. Jest to najpowszechniejsza i zdecydowanie najskuteczniejsza metoda, która polega na wycięciu ognisk endometriozy wraz z pewnym zapasem zdrowych tkanek. Guzek endometrialny w bliźnie może ulec powiększeniu, a nawet rozwinąć się w nowotwór złośliwy, dlatego wycięcie zmiany jest wskazane i może skutkować pełnym wyleczeniem. Warto jednak wiedzieć, że choć tkanka nie będzie wówczas narastać w samej bliźnie, w dalszym ciągu może dojść do rozrostu endometrium na przykład w macicy. W przypadku niewielkich zmian i małych guzów lekarz może zlecić również leczenie farmakologiczne. Często jednak po zaprzestaniu przyjmowania leków dolegliwości związane z endometriozą mogą powrócić. 

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od nasilenia dolegliwości czy stadium zaawansowania choroby tylko lekarz może podjąć decyzję o sposobie leczenia endometriozy. Na podstawie wywiadu lekarskiego i zleconych badań, ustali on z pacjentką indywidualny plan leczenia. Dlatego kluczowe są regularne badania u ginekologa, który pomoże wykryć ewentualne zmiany, co pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i złagodzenie dolegliwości chorobowych.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Układ moczowy żeński. Budowa i funkcje

Układ moczowy żeński różni się od męskiego. Kobiety są bardziej podatne na infekcje, muszą też przykładać większą wagę do higieny intymnej. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak działa układ moczowy żeński, jakie pełni funkcje i jakie mechanizmy odpowiadają za jego sprawne działanie.

Układ moczowy żeński
Układ moczowy męski

Układ moczowy męski. Najważniejsze informacje

Układ moczowy mężczyzny odpowiada za filtrację krwi, usuwanie toksyn i regulację płynów w organizmie. Jego budowa różni się od kobiecego odpowiednika, m.in. ze względu na obecność prostaty. W tym artykule omówimy jego działanie, funkcje i najczęstsze problemy zdrowotne.

Układ moczowy człowieka – budowa, funkcje i kluczowe elementy

Układ moczowy człowieka to niezwykle ważny system, który odpowiada za oczyszczanie organizmu i utrzymanie równowagi wewnętrznej. Jego sprawne działanie zależy od wielu czynników, w tym stylu życia, diety i odpowiedniej higieny. W poniższym wpisie omawiamy jego budowę, funkcje i kluczowe elementy.

Układ moczowy człowieka - budowa i funkcje