Ciąża w wieku 40 lat - jak dbać o siebie i dziecko?
Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40. roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40. roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie w ciąży, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?
Ciąża w wieku 40 lat – jak się do niej przygotować?
W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na dojrzałą ciążę. Jest to świadomy wybór, do którego prawo ma absolutnie każda kobieta. W końcu każda ciąża zawsze powinna być zaplanowana, by zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań czy chorób. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku ciąży w późniejszym wieku, wszystkie te przygotowania mają jeszcze większe znaczenie.
Przede wszystkim, pierwsza ciąża w wieku 40 lat czy też kolejna ciąża po 40. roku życia, wymaga wykonania szeregu badań przed poczęciem. Zalecane badania to morfologia, badanie moczu, poziom hormonów tarczycy, glukoza, testy na obecność cytomegalii i toksoplazmozy, ale także badania na przeciwciała różyczki, czy na obecność antygenu Hbs. O tym, jakie badania wykonać, warto porozmawiać ze swoim ginekologiem.
Kobiety po 40. roku życia nierzadko borykają się także z chorobami przewlekłymi, na przykład cukrzycą czy nadciśnieniem lub też nadczynnością bądź niedoczynnością tarczycy. W takiej sytuacji konieczne jest poinformowanie o tym lekarza i bycie pod stałą kontrolą specjalisty.
Wczesne objawy ciąży po 40. roku życia
Tak samo, jak w przypadku młodszych kobiet, tak i po 40. roku życia, pierwszym objawem może być spóźniająca się miesiączka. Niestety niektóre panie błędnie odczytują to jako czas nadejścia menopauzy. Dlatego konieczne jest wykonanie testu w momencie, w którym miesiączka spóźnia się od kilku dni. Jakie jeszcze są objawy ciąży po 40. roku życia? Te nie będą różniły się od objawów towarzyszących 20 czy 30-latkom – zmęczenie, senność, wahania nastroju, obrzmiałe piersi oraz poranne nudności i wymioty. Oczywiście nie wszystkie objawy muszą pojawić się w Twoim przypadku. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i inaczej reaguje na ciążę.
Ciąża w wieku 40 lat – jakie badania należy wykonać?
Badania w ciąży po 40. roku życia są takie same, jak w przypadku kobiet młodych. Zadaniem ciężarnej i lekarza jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia dziecka i przyszłej matki. Konieczne będą zatem badania prenatalne i oczywiście regularne wykonywanie USG. Warto wybrać się również do stomatologa jeszcze przed zajściem w ciążę, gdyż być może istnieje konieczność przeprowadzenia u Ciebie zabiegu, który nie zostanie wykonany w ciąży. Tak jest chociażby przy usuwaniu zębów. Chociaż ciąża w wieku 45 lat może być jak najbardziej wyczekana, dla lekarzy jest uznawana za ciążę podwyższonego ryzyka. Dlatego konieczne jest pozostawanie pod opieką specjalisty przez cały czas trwania ciąży, a także dbanie o swoją kondycję fizyczną i psychiczną.
Ciąża w wieku 45 lat – ryzyko powikłań
Wiele mówi się na temat ryzyka związanego z odkładaniem decyzji o ciąży na późniejsze lata. Wszystkie jednak jesteśmy świadome tego, że ciąża w wieku 45 lat czy nawet 40 lat wiąże się z dużo większym ryzykiem niż poczęcie dziecka przez kobiety młodsze. Wyższe ryzyko poronienia, ryzyko wystąpienia wad płodu czy licznych chorób u kobiet, ale także problemy z samym zajściem w ciążę – to najczęstsze powody, dla których bezpieczniejsze wydaje się wcześniejsze staranie o potomstwo. Pamiętajmy jednak, że każda kobieta – bez względu na wiek, w którym będzie spodziewała się dziecka – przez cały okres ciąży powinna znajdować się pod stałą kontrolą lekarza oraz poddawać się regularnym badaniom. W przypadku pań, które zdecydują się na ciążę w wieku 45 lat czy nawet kilka lat wcześniej, tylko pełna diagnostyka pozwoli na wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w przebiegu ciąży czy wad płodu.
Jak dbać o siebie w ciąży?
Ciąża po 40. roku życia nie musi być trudna, choć oczywiście istnieje wiele przesłanek, iż będzie bardziej wymagająca od ciąży młodszych kobiet. Starszy organizm gorzej przechodzi zmiany spowodowane rosnącym w brzuchu dzieckiem, dlatego też koniecznie zadbaj o siebie najlepiej, jak tylko możesz. Zatem, jak dbać o siebie w ciąży?
Zwróć uwagę na swoją dietę – odżywiaj się zdrowo, rezygnując z produktów przetworzonych, fast foodów, ale również składników z dużą zawartością soli. To minimalizuje ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Jednym z najważniejszych minerałów w trakcie ciąży jest żelazo. Zapotrzebowanie wynosi 27 gramów na dzień, a niedobory żelaza mogą powodować przedwczesny poród bądź też problemy ze wzrostem płodu. Dlatego jeśli masz problemy z przyswajaniem żelaza, koniecznie poproś swojego lekarza o odpowiednie suplementy. Aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu, suplementuj również kwasy Omega-3. Znajdziesz je także w rybach i nasionach, które powinny być stałym elementem Twojej diety. Pamiętaj, że podczas ciąży kluczowe jest odstawienie wszelkiego rodzaju używek.
Będąc w ciąży, dbaj nie tylko o swój jadłospis, ale też o komfort. Odpoczywaj tyle, ile potrzebujesz, jednak nie zapominaj o ruchu na świeżym powietrzu. Miej na uwadze, że ćwiczenia dla kobiet w ciąży są także podstawą dbałości o siebie i dziecko. Wspomagają układ oddechowy, poprawiają krążenie, a także zwiększają odporność mamy. Pamiętaj też, że niektóre kobiety w okresie ciąży borykają się z nietrzymaniem moczu. To częsta przypadłość, która związana jest z osłabieniem mięśni dna miednicy. Koniecznie zatem wzmacniaj je wykonując ćwiczenia na mięśnie dna miednicy minimum dwa razy dziennie – również po to, by ułatwić sobie poród. Nietrzymanie moczu w ciąży może być dla ciebie krępujące i ograniczające. Dlatego skorzystaj z wkładek chłonnych Elly, które są wygodne i niewidoczne pod ubraniami. Minimalizowanie wilgoci na bieliźnie to także doskonały sposób na zmniejszenie ryzyka występowania infekcji intymnych.
Ciąża po 40. nie musi być skomplikowana. Jeśli będziesz regularnie się badać i dbać o swoje zdrowie, z pomocą lekarzy z pewnością dasz radę przejść przez ten trudny okres.