Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu po 40. roku życia

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert NTM u 40 latki

Nietrzymanie moczu nie jest jedynie problemem osób starszych. Nietrzymanie moczu również może się pojawić u 40-latki, kobiety w ciąży czy po porodzie. Jednak kobiety w tym wieku mogą nie być świadome powagi swoich dolegliwości, nie zgłaszają się po pomoc, choć istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Nietrzymanie moczu u kobiet po 40. roku życia często nakłada się na okres przedmenopauzalny, który może nasilać lub przyczyniać się do pojawienia się pierwszych objawów NTM. Jeśli problem NTM jeszcze cię nie dotyczy mimo wszystko koniecznie dowiedz się, jak możesz mu zapobiec.

Nietrzymanie moczu u 40-latki – nie tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać

Kobiety po 40. roku życia często mają za sobą naprawdę wiele doświadczeń. Niektóre przeszły przez porody naturalne bądź też cesarskie cięcia, walczą z otyłością, chorobami przewlekłymi, którym towarzyszy kaszel, przeżyły operacje w okolicach brzusznych, czy też borykają się z chorobami układu moczowego. Wszystkie te przejścia stanowią czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Bez względu na rodzaj porodu, w jego wyniku może dojść do dysfunkcji mięśni dna miednicy. Dlatego nieoceniona okazuje się pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby w przypadku, gdy kobieta po urodzeniu dziecka zauważy u siebie objawy wysiłkowego nietrzymania moczu, wdrożyć jak najszybsze postępowanie lecznicze.

Otyłość i nadwaga także mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem nietrzymana moczu. Zbyt wysoka masa ciała zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia obciążenia mięśni dna miednicy i co za tym idzie ryzyka wysiłkowego nietrzymania moczu. Podobnie jest u kobiet borykających się z chorobami, którym towarzyszy kaszel. Istnieje wiele zmiennych, które mogą wpłynąć na twoje zdrowie.

Nietrzymanie moczu u kobiet po 40. wcale nie jest więc tak rzadkie, jak mogłoby ci się wydawać. Jak zapobiec tej chorobie?

ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u 40-latki – ćwiczenia mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy, potocznie nazywane mięśniami Kegla, mają bardzo ważną rolę w utrzymaniu kobiecego zdrowia. To mięśnie, które umożliwiają m.in. prawidłową stabilizację i pracę cewki moczowej oraz tworzą podporę dla pęcherza, macicy i odbytnicy. Im lepiej funkcjonujące mięśnie dna miednicy, tym mniejsze ryzyko wystąpienia inkontynencji. Dlatego jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed tobą w okresie przedmenopauzalnym, jest regularne i prawidłowe ćwiczenie mięśni Kegla, by były one sprawne i pozwalały m. in na unikanie niekontrolowanego oddawania moczu. Pamiętaj, że mięśnie te dbają o funkcjonowanie większości narządów w obrębie miednicy mniejszej. Dobra praca dna miednicy redukuje ryzyko obniżenia narządu rodnego czy nietrzymania stolca.

Jak więc o nie zadbać?

Regularne ćwiczenia, dopasowane indywidualnie przez fizjoterapeutę mogą znacząco przyczynić się do poprawy funkcji mięśni dna miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny jest tym specjalistą, który po przeprowadzeniu wywiadu, odpowiednim zbadaniu funkcjonowania twoich mięśni zaplanuje dla ciebie odpowiedni system ćwiczeń, które wykonywane systematycznie powinny pomóc zmniejszyć twoje objawy. Jeśli zauważyłaś u siebie nietrzymanie moczu, podczas źle wykonywanych ćwiczeń może się ono nasilić. Jeśli jesteś na początku leczenia i czujesz dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu korzystaj z wkładek chłonnych Elly, które będą chronić cię przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem moczu.

Nietrzymanie moczu u 40-latki – zadbaj o zdrowe odżywianie i kontroluj masę ciała

Jeśli borykasz się z nadwagą bądź otyłością, lekarz z pewnością zaleci ci zadbanie o swoje ciało i utratę wagi zgodnie ze wskaźnikiem BMI. Według badań nawet 5% zredukowanej masy ciała wiąże się ze spadkiem występowania epizodów NTM o aż 50%. Pamiętaj, że otyłość nie tylko zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, ale również może doprowadzić do przewlekłego obciążenia mięśni dna miednicy, powodując trudne do odwrócenia skutki.

Terapia nietrzymania moczu po 50. roku życia lub wcześniej, może być także wspomagana za pomocą diety. Przede wszystkim dbaj o to, by spożywać produkty o niskim stopniu przetworzenia, zdrowe i bez konserwantów. Zapewnij sobie lekkie posiłki z dużą ilością błonnika, który reguluje pracę jelit i ułatwia prawidłowe wypróżnianie się. Zaparcia, zwłaszcza przewlekłe, również są jednym z czynników ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu. W diecie powinno znaleźć się miejsce także na naturalną witaminę C, która odpowiada za produkcję kolagenu, substancji wpływającej na elastyczność tkanek. Nie zapominaj o piciu odpowiednich ilości wody. Nietrzymaniu moczu nierzadko towarzyszą infekcje dróg moczowych, których występowanie możesz zminimalizować właśnie za pomocą właściwego dbania o układ moczowy.

Nietrzymanie moczu u 40-latki to dość częsta przypadłość. Wiele kobiet boryka się nawet z niewielkim NTM. Jeśli więc wolisz zapobiegać, zamiast leczyć, zadbaj o swoje zdrowie i komfort, a twoje ciało z pewnością ci za to podziękuje.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Jak powstają kamienie nerkowe?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Co to jest endometrioza?